Конформизам vs. Неконформизам (тест)

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Само активните луѓе и нивната борбеност и безобѕирност го движат животот напред, а само пасивните луѓе и нивната трпеливост и добрина го прават возможен и поднослив. - Иво Андриќ

Човекот и неговата култура се повеќестрано поврзани. Поединецот може пасивно да се однесува, како слеп следбеник на својата култура, но и како нејзин активен творец, кој придонесува за нејзиниот иден развиток.
Кога поединецот се однесува исклучиво пасивно, за него велиме дека е конформист. Значи, конформизмот е однесување на поединецот во секоја ситуација на прикладен начин, без критички став и селекција. Поточно, тоа е однесување во кое поединецот не може да ја покаже својата индивидуалност, својата слобода на мислење.

Таква личност не создава проблеми, не предизвикува неочекувани ситуации за другите. Таа е повлечена и согласна со се и со сите. Ги прифаќа важечките норми на однесување во заедницата.

Кога поединецот се однесува како активен носител на културата, тогаш тој максимално, творечки е ангажиран. Како и кај поединецот конформист и активниот носител на културата ги прифаќа нормите на однесување и постојните стандарди на општеството и културата, но ги збогатува, ја проширува листата на вредностите, создава нови и дотогаш непознати за општеството, дури по цена на судир со тоа општество. За него велиме дека е неконформист.


Определба на конформизмот

Понекогаш знаедничките цели на групата не се совпаѓаат со ставовите на поединците. Тоа значи дека успешното дејствување на групата не мора да биде успешно и за секој нејзин член. Индивидуалните интереси во рамките на групата можат да доведат до нејзино распаѓање што групата обично се обидува да го спречи. За секој член на општествената група неопходен е извесен степен на конформизам, со значење да се усогласи (латински konformare). Под поимот конформизам се подразбира приспособување на членот на групата кон правилата, барањата и стандардите на однесување на групата на која поединецот - припаѓа. Раководењето на групите, издавањето наредби, послушноста во групата се засновуваат токму на природата на конформизмот. Примерите на целосен конформизам не се ништо друго, туку губење на сопствените ставови, на сопственото јас, на поврзаноста на поединците во определени ситуации да се принудени да се однесуваат така како што од нив се очекува, односно конформистички едноставно да ја прифатат дадената ситуација. Да се биде конформист, значи поединецот да се однесува во секоја ситуација на соодветен начин, без искажување на своите индивидуалности, без критики, став. Индивидуите не треба секогаш да се однесуваат на конформистички начин бидејќи тие се активни носители на културата.
(според Гордана Трајкова-Костовска, Проф.Д-р Димитар Мирчев, Социологија 2003 година)



Што мислите дека сте?

Дали често се обидувате да се ,вклопите, во средината, само за да не бидете ,,покажани со прст,,?

Дали велите ,,да,, и тогаш кога мислите ,,не,, само за да не дојде до судир?


Еве мало тестче (кое не е професионално, но е добро сработено за аматерско), кој сака може да го реши :)

 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Leaning towards total nonconformist
You are in the middle between total nonconformist, and being in the middle of the two extremes. So you are a non-conformist but not to the highest degree.
Според тестов што ми испадна. Се сложувам, иако неколку прашања на сила морав да ги одговорам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheKitten

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Leaning towards total nonconformist
You are in the middle between total nonconformist, and being in the middle of the two extremes. So you are a non-conformist but not to the highest degree.
Според тестов што ми испадна. Се сложувам, иако неколку прашања на сила морав да ги одговорам.

Не можев да најдам подобар онлајн тест, а јас не се нафаќам да тестирам цел форум :)
 

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,095
1,633
113
Македонија
Мислам дека у одредени ситуации сум едно а у други друго...се пронаоѓам во се по нешто :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheKitten

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
ја овде би сакал да го цитирам Запа кој вели дека "Without deviation from the NORM, progress is not possible" со што јас комплетно се слагам.


аnd my results....
Total non-conformist
If you got this result you are not swayed or influenced by what other people are thinking and doing, you do your own thing. You stand out and are not afraid to be different and unique.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheKitten

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
326
396
1,063
Total conformist
Секогаш складно однесување во дадени ситуации, анализаторски настроен до максимум.
 

kones

Истакнат Член
14 февруари 2012
122
119
343
You are in the middle between total nonconformist, and being in the middle of the two extremes. So you are a non-conformist but not to the highest degree.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheKitten

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
Total conformist
Да, всушност знаев и пред да го направам тестот.
Обично знаам да го кажам тоа што не го мислам, за да не дојде до судир. Не сум конфликтна личност.
Понекогаш попуштам и кога знам дека сум во право.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheKitten

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Total non-conformist
If you got this result you are not swayed or influenced by what other people are thinking and doing, you do your own thing. You stand out and are not afraid to be different and unique.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheKitten