1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Кои се најпродаваните автомобили во светот

Дискусија во форумот 'Авто-мото' започната од Legioner, 28 јуни 2012.

 1. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  Новинари на британскиот Herald on Sunday направија листа од 10 најпродавани автомобили во светот на чиј врв е Toyota Corolla.
  [​IMG]
  Јапонците во 10 генерации на тој „бестселер“ од 1966 година вкупно продале 39 милиони примероци.

  Втор на листата е американскиот „гориво-голтач“ Ford F-150 кој како и Corolla-та во 10 генерации од 1948 година, е продаден во 34 милиони примероци.
  [​IMG]
  Популарниот европски Golf на Volksvagen е на трето место со 27 милиони примероци за шест генерации од 1974 година, доека „Буба“ е на четврто место со 23 милиони продадени примероци.

  На петтото место е Ford Escort со 20 милиони примероци меѓу 1968 и 2003 година. Листа на најпродавани автомобили:

  1. Toyota Corolla - 39-милиони

  2. Ford F150 - 34-милиони

  3. VW Golf - 27-милиони

  4. VW Beetle - 23-милиони

  5. Ford Escort - 20-милиони

  6. Honda Civic - 18-милиони

  7. Honda Accord - 17-милиони

  8. Ford Model T - 16.5-милиони

  9. VW Passat - 15-милиони

  10. Chev Impala - 14-милиони
  http://www.idividi.com.mk/stil/avtosvet/780959/index.html
   
  На emzzy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Германскиве одвен Волксфаген, слабо нешто. :( ме изненади листава ако е точна.
   

Сподели: