Кога бев мал/мала...

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Не знам дали е за во Кафе -Муабети или за Хумор и Сеир.. Нека седи тука ќе има смеење.. :D
Пишувајте за тоа кога уште сте биле мали и сте правеле некој глупости, сте имале некој безвска теории или па некој зборови сте ги сваќале и изговарале сосем погрешно.

Кога бев мал наместо врата - викав вата, наместо јогурт -јоргут... Ах леле кога ќе ми текне на ова уште се смеам.:rofl

Еден ден така си трчам низ соба, целиот расположен и наеднаш најдов една мала железна прачка.
Го гледам штеќерот отворен и викам ај ќе брцнам овде.. Брцкање тоа железото внатре кога ме акна тоа струја, целиот се стресов и идев цела недела како врз мене да паднал клавир.:x
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Jana, Hexasto and Dee Dee

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Јас кога бев мала, кечап изговарав кепач, а батак, патка, и секогаш сум викала сакам патка со кепач. Исто и фрижидер -фридижер. (wasntme)
Исто и јас имам брцнато во штекер, со оние тенките црни шноли... never again! Но бев премала, се сеќавам бев во бебешко креветче.
Кога имав неколку годинки, имав еден трицикл што ептен многу си го сакав. Како сум го возела еј! Кога ќе го затерав најбрзо што можев, на едно тркало го кревав. Picture that - копиљ, девојче, big grin on my face, фурам на трицикл. :rofl
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
КАо копук од 3 години обожаав да тарашкам. Го развив чулото за мирис и увек бев партибрејкер за дедо - мразот шо ни доаѓаше преку влезна врата. Му ги знаев сите скришни места.
Истотака екпериментатор тежок. Пробуев да поправам скршени работи (ејј а кој ги скршил еден миг предтоа - тоа е исто интересно).
Обожаав ствари на копчиња. Моиве викаа ти ќе бидеш или детектив или на машински. (прва грешка - ме запишаа на музичко). Клавирот знае за мојот (не)талент.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee

КрисТина К.

Истакнат Член
2 март 2012
527
1,654
393
Скопје
За сукња сум викала цумпа
За патичиња сум викала чечиња
За кечап сум викала кепач

*Сум имала некој вујко и дошол кај нас на гости. Сум му рекла: дојди да те чешлам и да ти правам фризури, а тој пустиот немал ни ќоро влакно на главата :zelen
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Беше Велика сабота.....199Х и некоја...имаше еден капак кај поштата го отворив и брцнав....ме здрма струја. Оттогаш сум ваков
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Околу мене сум немал другарчиња на моја возраст и нонстоп му правев друштво на татко ми по надвор или седев дома и гледав филмови и цртани. :) За некоја беља да сум правел не ми текнува. :sreken
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee

Dee Dee

Истакнат Член
Кога бев мала со еден комшија стално си игравме на кујна и јас "го колев" и после со четкичка што се мачкаат кифли го мачкав со вода..А еднаш базент копавме и ставивме вода и нормално кал стана и ко свинчиња се бањавме а кога излеговме само забите и очите ни се гледаа..Па кога сум имала некаде околу 3 години сум сакала ориз да требам и ми дала баба ми и мене ми здосадило ме фатила нервоза и оризот на земја а за да не приметат со метлата под кревет :D
Па сум сакала да мочкам на кревет и во фиока :D
Сеа за сеа толку ми текнува ако ми текне уште нешто ќе допишам :giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 048

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Кога се сеќаваат што се сум правела сите се смеат....Прво сум викала Кепач место Кечап,местто кисело млеко Тикало мекало,место зејтин,зелтун,место мастика ацика....

Инакуу кога сум имала 3 години и да ја однесеме во школо братучетка ми со баба ми....Сум и избегала по една улица и она трчала по мене а јас сум и се смеела и сум и викала ....бебе бебе неможеш да ме фатиш,после тоаа сум го гледала татко ми како се бричи сум земала и јас бикче и малку сум се засекла на огразот...ама среќа брзо ме виделе...Има уште многу ама ајде доста сее :)
 

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,095
1,633
113
Македонија
Па као и сите деца така и ја сум правел разно разни глупости..иначе као мал многу сакав да пијам пиво памтам, ке ми нудат сокови ова она ама пиво секоаш си бирав :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum