1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Класична музика

Дискусија во форумот 'Музика' започната од Saladin, 17 февруари 2012.

 1. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  .... или кој како ја дефинира. Некои ја викаат озбилна, други - музика допадлива за секого.
  Колку сте запознаени со неа? Дали ги посетувате често концертите на филхармонијата? Омилен композитор, дело, епоха?
   
 2. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  Не слушам пошо м ие онака ептен озбилно музикаат ( а јас иако имам 18 сум дете од 5 години во душата) и сакам нешто по весело... еднаш ама само еднаш ми се деси пред некое време да слушам моцарт и да уживам ама тогаш бев дрво пијан... па можи зато..:)
   
 3. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Многу ретко слушам, пред некоја година кога посетував часови по пијани свирев само некои сонати од Моцарт, Бетовен и други.
  Еден професор по музичко кажа на еден час класичаната/озбилната музика е за постари луѓе. :)
   
  На cakar_ulav му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Интересно... Токму Бетовен и Моцарт се воведот на класичната музика, со нив се упознава човек во оваа сфера.
  Исто можеби и барокот (Бах, Хендл) затоа што е премногу математички и има едноставен ритам.
   
  На Selma му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Еве едно мало освежување - неколку песни за оние кои допрва влегуваат во овој тип на музика.
   
  На Bibi@ и cakar_ulav им се допаѓа ова.
 6. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  нешто шо ти развива и слух и мозок и се :)
  калсичната музика не е само мозика туку и уметност што мораш да се пронајдеш за да ја слушаш


   
  На Bibi@ му/ѝ се допаѓа ова.
 7. street_chic

  street_chic Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,433
  Допаѓања:
  3,678

  и омилената
   
  На Bibi@ и cakar_ulav им се допаѓа ова.
 8. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071

  А омилена
   
  На cakar_ulav му/ѝ се допаѓа ова.
 9. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  немора да значи
  класичната музика влујае многу на размислувањето и слухот за музика :)
   
  На Bibi@, Saladin и Selma им се допаѓа ова.
 10. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Па јас за Бах конкретно не би рекол дека е едноставен ритмички. Слушни му ги сонатите за чело, менуетите за четворораки клавир, слушни ги кантатите кои ги направил. Јас не би рекол дека се со едноставен ритам. Баш поради тоа што е барок изобилува со ситни детали и чести ритмички промени.
  Бетовен му бил ученик на Моцарт ама многу кратко време. Заедно со Бах, Игор Стравински и Дмитри Шостакович ми се омилените композитори. Ама од сите нив Бетовен е најмрачен и некако успевал секогаш да долови мрачни моменти. На пример, Moonlight sonata (ама вториот став посебно) или пак втор став од 5-та симфонија Andante con moto, втор став од 9та симфонија Molto vivace poco presto (мојот омилен став).
  Моцарт и не ми е нешто посебно освен „Свадбата на Фигаро“, Ein mädchen oder weibchen (од магичната флејта) и уште по некоја суита или соната. Премногу ми е весел за да можам да го слушам активно.
   

Сподели: