1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Кладба

Дискусија во форумот 'Колумни' започната од kones, 25 октомври 2012.

 1. kones

  kones Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  122
  Допаѓања:
  119
  -Другар, ајде да се кладиме дека ке ти покажам и докажам колку се глупави и ретардирани лугето.
  -Хахаха нема шанси, луѓето не се глупави и ретардирани.
  -Ајде бе, на 10 000 000 долари.
  -Ххахах, ајде бе важи.
  -Па вака ке направам: ке направам документарки за тоа колку само се штетни цигарите, ќе им дадам на луѓето статистика дека 400 000 луге умираат годишно од цигарите, милиони други болни, дури ќе ги сликам луѓето што пушеле цигари(луѓе со жолти заби, сува и стара кожа, луѓе починати чија смрт е резултат на цигарите) и тие слики ќе ги ставам на кутиите на цигари и луѓето пак ќе посегнат по цигарата.
  -Хаахах баш сакам да го видам резултатот од тоа

  Што мислите кој го добил облогот?


  Интересни за набљудување ми се родителите кој пушат. Зошто било кој родител да прашам: дали саканеговите деца кога ќе пораснат да пушат? Одговорот секогаш е ист, “не, не сакам”. Тогаш го прашувам “зошто не сака да пушат?”, одговорот најчесто варира меѓу “штетно е за здравјето” и “џабе потрошени пари”.Потоа го прашувам “Зашто ти пушиш кога знаеш дека е штетно и џабе потрошени пари”. “Па навика ми е, неможам да го издржам стресот, сум пробал да ѓи откажам ама не можев да издржам итн итн итн”. Изговори колку сакаш, за човек да си ја прикрије глупоста.
  Па добро нели не сакаме нашите деца да пушат кажувајки им дека е штетно по здравје и џабе потрошени пари, а при тоа им дуваме чад во лице. Не е барем малку апсурдно и конфузно тоа? Не е тоа лицемерие? Апсурдна едукација за нашите деца? Добар пример за тоа како на дете да му покажеш дека некоја работа не е добра, но ако ја правиш е добра?
  Сакаме да го смениме светот кон подобро на нашите деца, да живеат во подобар, поубав свет со посветла иднина, а ги едуцираме со лоши, апсурдни лекции.
  Мислам дека не може со такви лекции да му пружаме убава иднина на нашите деца, мислам дека ако сакаме да ја смениме иднината на нашите деца кон подобро, треба да започнеме од себеси.


  п.с Оваа статија ја пишувам после последната цигара (искрено се надевам дека ќе успеам овој пат).
   
  На Lena, Vasil, emzzy и уште 7 други им се допаѓа ова.
 2. Mystique

  Mystique Староседелец

  Зачленет на:
  18 јуни 2012
  Мислења:
  753
  Допаѓања:
  1,411
  Се надевам и дека ќе успееш. Мојот татко после 35год активно пушење цигари, се откажа со многу упорност, многу пакетчиња мастики, семки и нервози хехе но лесно го преброде периодот на искушение. Сега веќе 10 год не конзумира цигари и супер му е, жали само зошто воопшто и му требало да почне за да треба да престане. Добра статија. ;)
   
 3. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,488
  Допаѓања:
  14,398
  ова ме потсети на случајот со татко ми и брат ми ,
  татко ми порано пред околу 17год си палел и пафкал цигари понекогаш уз кафе или друштво,
  брат ми мал,во школо ги учеле за штетните влијанија од цигарите,и на татко ми му рекол -тато во школо учевме дека цигарите се штетни и се умира од нив,не сакам ти да умреш и јас да живеам без татко-
  татко ми после овој муабет на мало дете моментално ја изгасил цигарата и никогаш не помислил да запали друга...
   
  На parvati и kones им се допаѓа ова.
 4. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Немам ја фрки со пушачи. Пушач сум уште пред да се родам пошо мајка ми била со цигарите и коа била трудна. Татко ми едно време ги откажа,па пак почна. Дедо ми такоџе,бог да го прости,80 години доживеа а пушеше ко турчин. И ја се дружев со тутунките едно време,само ме пушти и ги остаив.
  Најголема грешка на луѓето што сакаат да ги остават цигарите е тоа што ги смалуваат од ден на ден. Тоа не е откажување. Цигари се откажуваат у еден ден,и после више ич не се пали,ако ти држи гзот.
   
 5. kones

  kones Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  122
  Допаѓања:
  119
  60 h and counting:ladno:frantic :besen
   
 6. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  [​IMG] (worried)
   
  На kones му/ѝ се допаѓа ова.
 7. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  Само инат, брате мој. Стави си паклу цигаре у џеб. И упаљач. Ако ти потражи некој цигаре дај му. У никој случај немој да запалиш, ако ги имаш у џеб. Ако га издржиш тој искушение... ти не палиш више за век и векова. :)
   
 8. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Ми смо петчлана фамилија, ск смо троица( сестре ми се одадесфа)
  само мама е пушила до осмдес шесту, кд била трудна сс мене, ја сам роден у февруари 87'
  Чат пат палимо сфи , али Чаааааааааааааааааат пат значи
  само јака воља да се остаиф, ризик јак : ) мила душа и чисти бели дробови

  И мене ме иритираф брат родители што дуваф како турци а мрсиф ги на сфои деца што пушиф
   
  На kones му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Dare

  Dare Староседелец

  Зачленет на:
  15 јули 2012
  Мислења:
  84
  Допаѓања:
  86
  ја пушам цигари и не планирам да ги откажам у скоро време, убаво ми е кога ке запалам цигара. Многу ми е галје дали некој мисли дека сум глупав и ретардиран...пред неколку месеци ги откажав на кратко, купив две кутии и ги фрлив во контињер, и инаетот не ми даваше да запалам едно 2-3 месеци...незнам коги би имал деца што би правел, веројатно ке ги откажам.....и гледам се повеќе се збори као демек пари се трошеле за глупост ова - она, ако гледаме така и пиењето на газирани сокови не е неопходно, јадење во Мекдоналдс, кафиња - мафиња, благо, зачини....итн.
   
 10. близнак

  близнак Староседелец

  Зачленет на:
  21 јуни 2012
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  306
  На телото му се потребни 7-10 дена за да се привикне на секоја нова промена и состојба.
  На психата и се потребни 7-10 години за целосно закрепнување.
   

Сподели: