1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Кина

Дискусија во форумот 'Држави' започната од Gemini, 31 мај 2012.

 1. Gemini

  Gemini Староседелец

  Зачленет на:
  24 мај 2012
  Мислења:
  2,477
  Допаѓања:
  5,079
  Службено име: Zhongua Renmin Gongheguo (Народна Република Кина)
  Државно уредување: Социјалистичка народна република
  Површина 9.572.900 км2
  Број на жители: 1.288.892.000
  Главен град: Пекинг
  Службен јазик: кинески
  Парична единица: ренминби јуан

  Народна Република Кина или скратено НР Кина го опфаќа најголемиот дел од културниот, историскиот и географскиот простор, познат под името Кина. Од своето формирање во 1949 година, таа е водена од Комунистичката партија на Кина. Кина е најнаселена држава во целиот свет со повеќе од 1.250.000.000 жители, од кои повеќето припаѓаат на групата Хан. Таа е најголема земја на подрачјето на Источна Азија, и четврта по големина во целиот свет. Кина граничи со 14 земји: Авганистан, Бутан, Мјанмар, Индија, Казахстан, Киргизстан, Лаос, Монголија, Непал,Северна Кореја, Пакистан, Русија, Таџикистан и Виетнам. Народна Република Кина го смета островот Тајван за дел од својата територија, меѓутоа тој фактички не е под нејзин суверенитет.Големата речна мрежа на Кина ја сочинуваат реките Јанг S' (која е трета река по должина во светот), Хуанг Х' -Жолта река, Шијанг, Соанг Хо, Јианга и Амур. Во северниот дел на Кина речната мрежа е добро развиена но во зима реките замрзнуваат. Во јужна Кина, главна река е Сикјанг која со разгранета делта се влева во Јужнокинеското море. Пловни се реките во јужниот и во средниот дел на Кина. Постојат и пловни канали, од кој најпознат е Големиот Канал, долг 1800 км и служи за наводнување. Со каналите се овозможува наводнување на 49,8 милиони ha од земјоделските подрачја во Кина. Најголем број езера има во внатрешниот дел на Кина.
  Кина е гледана како различна древна цивилизација која се протега над една голема област во Источна Азија, еден народ и / или мултинационален ентитет. Со скоро 4.000 години на континуирана историја, Кина е една од најстарите цивилизации во светот. Пред 19-тиот век, таа поседуваше еден од најмодерните општества и економии во светот, туку преку последователни династии потоа таа ја пропушти индустриската револуција во Европа и почна да се намалува. Во 19 и 20 век, империјализмот, внатрешната слабост и граѓанските војни ја оштетија земјата и нејзината економија, како и доведоа до соборување на царската власт. Во 1949 година, по главните борби завршија во кинеската граѓанска војна,се појавија две држави кои се нарекуваа „Кина“:
  • Народна Република Кина (НР Кина), формирана во 1949 година, попозната како Кина, има контрола над копнениот дел на Кина и во голема мера самоуправната власт на териториите во Хонг Конг (од 1997) и Макао (од 1999).
  • Република Кина (ROC), основана во 1912 година во копнениот дел на Кина, сега попознат како Тајван, има контрола над островите Тајван, Пенгу, Кинмен, Матцу,групниот остров Пратас, и неколку други острови.

  • china100220071.jpg

   chinaT1123003.jpg
   images.jpg
  china-flag.gif
   
  На Dr.Gonzo, DarkPassenger, Marick14 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Кина е поделена на 22 провинции, 5 автономни региони, 4 директно контролирани општини и 2 посебни региона. Сите овие места заедно ја сочинуваат целокупната убавина и автентичност на Кина, заради што треба да ја посетите.[​IMG]Забранетиот град се наоѓа во центарот на главниот град, Пекинг. За да се изгради овој град, потребни биле 14 години (1406 – 1420). Забранетиот град бил наменет за династиите Минг и Чинг. За време на овие династии, во Забранетиот град живееле 24 цареви.[​IMG][​IMG]Најпознатата асоцијација за Кина, Големиот кинески ѕид, бил граден повеќе од два века, од страна на неколку династии. Намената на Кинескиот ѕид била да ги заштити земјоделските региони на Кинеската империја од нападите на номадските сточари од северните степи.[​IMG]Најголем дел од светските оризови полиња се наоѓаат во Кина. Биле изградени во вид на тераси, за време на династијата Минг. Најдолгото оризово поле се наоѓа во провинцијата Гуанџи, од кое најнискиот дел е на 380, а највисокиот на 880 метри надморска височина.[​IMG]Во југоисточниот дел на Кина се наоѓа провинцијата Хунан, позната по карактеристичните шуми. Дури 80% од територијата на Хунан отпаѓаат на планини и ридови.[​IMG]Секоја година во градот Харбин во Кина се одржува Фестивалот на скулптури од снег и мраз. Освен скулптури, на овој фестивал се изложени и масивни градби изработени од блокови од мраз, земени од реката Сонгхуа, која се наоѓа во близина на Харбин.[​IMG]Кинеската Нова година, или празникот на пролетта, е најважниот празник кај Кинезите. Познат е уште како Лунарна Нова година. Прославата започнува на првиот ден од првиот лунарен месец според кинескиот календар и трае 15 дена.[​IMG][​IMG]Кина изобилува со пустини, но и со прекрасни плажи. Најголемата пустина во Кина е пустината Гоби, која постојано се шири и моментално е петтата најголема пустина во светот. Во текот на летото, јужните ветрови се топли и суви, со што се создава идеална клима во крајбрежните области во близина на екваторот.[​IMG][​IMG]Денес Кина има десетици градови со над еден милион жители. Мешавината од старата автентична и модерната урбана архитектура, многубројните манифестации и природната убавина ја прават оваа земја една од најпривлечните светски дестинации.[​IMG][​IMG][​IMG]
   
  На Dr.Gonzo и Gemini им се допаѓа ова.
 3. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Страшен премин во Кина
  [​IMG]
  На планината Тианмен се наоѓа несекојдневно шеталиште кое е целосно изградено од стакло и им овозможува на туристите од целиот свет да уживаат во прекрасниот поглед. Тианмен се наоѓа на север во централната провинција Хунан во Кина, во близина на градот Дајонг. За да погледот околу вас биде уште по атрактивен главната платформа е монтирана на карпа која се наоѓа на 1430 метри надморска височина. Тианмен е популарна туристичка атракција во Кина и е позната по природните убавини.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]   
  На Morticia. и Gemini им се допаѓа ова.
 4. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  731
  Допаѓања:
  121
  Многу убава држава би сакала еден ден да ја посетам
   

Сподели: