Каснување од инсект

bannAna

Нов член
4 мај 2013
7
1
3
Би сакала да прашам дали има некој слично искуство како моево, дали знае за што станува збор. Неколку пати со ред наоѓам мали бубачиња, нешто поголеми од вошките. Многу силно касаат и оставаат големи пликови (прво се бели, па се вцрвуваат). Кога ќе ги убијам многу силно и лошо мирисаат. Ги наоѓам на мојот кревет, а патем во мојата соба таванот е со ламперија.Мајка ми претпоставува дека се од ламперијата. Излегуваат на пролет и преку лето. Дали некој знае за што станува збор, што да превземам. Ви благодарам
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Не знам како се викаат на македонски, ама би рекла дека имаш bed bags. Кога бев во Америките интернатот каде што беа сместени моите другарки беше полн со такви (језда не ги видов) и колку што памтам, изгледаше како алергија да имаат, значи беа ситно искасани. За да се решат од нив, луѓето ваљда беа професионални истребувачи, најпрво ги испрскаа собите со нешто, а потоа со правосмукалки ги усисаа мртвите бубачки. Така да, најдобро да си викнеш истребувачи, ем не знаеш што бубачки се, ем гарант ќе треба еднодневен карантин со хемикалии, или што и да прават.
 

bannAna

Нов член
4 мај 2013
7
1
3
Не знам како се викаат на македонски, ама би рекла дека имаш bed bags. Кога бев во Америките интернатот каде што беа сместени моите другарки беше полн со такви (језда не ги видов) и колку што памтам, изгледаше како алергија да имаат, значи беа ситно искасани. За да се решат од нив, луѓето ваљда беа професионални истребувачи, најпрво ги испрскаа собите со нешто, а потоа со правосмукалки ги усисаа мртвите бубачки. Така да, најдобро да си викнеш истребувачи, ем не знаеш што бубачки се, ем гарант ќе треба еднодневен карантин со хемикалии, или што и да прават.
Пребарував на интернет и наидов на bed bugs, ама не се такви. Помали се, а и кога ќе каснат оставаат големи пликови...
 

Coci8

Староседелец
26 април 2013
106
55
1,038
42
Skopje
Бутај ја ламперијата и монтирај нов плафон
гипскартон ти е најевтина варијанта и е еколошки и проверен
колку и да е како и да е на дрвото му истекува животниот век
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and bannAna

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Дезинфицирај и смени душек.Ги имаш тие паразити најверојатно кои долго време се хранеле и станале џамбо џет.
Не мењај ламперија, ебавање до 101 и назад е.

Ако се одлучиш сепак, и ти треба стручен тим на гипсари тогаш обрати ми се да контактираме :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bannAna