Карате

Boyka

Истакнат Член
14 февруари 2012
258
735
93
Skopje
Карате е јапонска боречка вештина која ги користи сите делови на телото со цел за самоодбрана. Зборот на јапонски значи празна рака. Се појавува во 16 век во древна Јапонија.Прв почнал да ја усовршува,негува и предава од колено на колено,големиот учител (sensej) Окинава. Каратето содржи повеке стилови како што се Wado-Ryu(kai),Shotokan,Kenpo,Wado Kai... Прв што почнал да ги усовршува овие стилови се викал Фуогошин Гичин во 20 век. Ударите во кататето се превземени од кинескиот бокс (кунг фу). Притрпеле мали промени од страна на aмериканците и земјите од Азија.
Термини од каратето

Реи - поздрав на учителот
Осс - поздрав кон партнер,ученик
Јои - спремај се
Хаџиме - почни
Јаме - стоп
Мавате - ротација
Сенсеи - учител
Семпаи - поздрав кон стар мајстор
Киме - испуштање воздух за време на удар
Камаи - борбен став
Доџо - просторија за вежбање на Јапонска боречка вештина
Киае - гласен извик при важен удар
ваза - техника
учи ваза - удар
џодан - глава
чудан - тело
ич - еден
ни - два
сан - три
ши - четири
го - пет
рук - шест
шич - седум

хач - осум
ку - девет
џу - десет
 

lovemebaby

Полноправен Член
2 април 2012
34
54
18
Ехх времето кога одев на карате.Незаборавни 6 години од мојот живот.Иако малце чудно женско каратистка се каам што се откажав.Стигнав до кафеав појас и стигнаа бубачките во главата и ме одвоија од спортов.Во секој случај интересен спорт за машки и женски без разлика.Омилена ката - Heian Sandan:).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Smiley_1996 and Bibi@

Smiley_1996

Истакнат Член
14 февруари 2012
345
802
393
Кумановоoo !
Иначе јас сум девојче кое обожава спорт ...секоја година нов спорт тренирам:sram ... бев на ракомет,кошарка,кик - бокс ,тенис,пливање,атлетика и одбојка... оваа година почнав да одам на карате ... Карате е еден посебен спорт ,за карате е потребно цврсто тело и издржливост ...:) Има многу каратисти во Макеодонија,само што нашите не ги подржуваат ...:( :nah

На карате ке продолжам да одам,овој спорт не го менувам,доста испробував ... Овој спорт ми се најмногу допага ...Ова е мојот избор !:giggle :D :skip

tumblr_lu1y7o2q6i1r0vk9vo1_400.jpgtumblr_llra27NAc61qk22jpo1_500_large.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheQueen and Bibi@

Bibi@

Староседелец
Најфотограф
1 март 2012
399
743
1,103
Иначе јас сум девојче кое обожава спорт ...секоја година нов спорт тренирам:sram ... бев на ракомет,кошарка,кик - бокс ,тенис,пливање,атлетика и одбојка... оваа година почнав да одам на карате ... Карате е еден посебен спорт ,за карате е потребно цврсто тело и издржливост ...:) Има многу каратисти во Макеодонија,само што нашите не ги подржуваат ...:( :nah

На карате ке продолжам да одам,овој спорт не го менувам,доста испробував ... Овој спорт ми се најмногу допага ...Ова е мојот избор !:giggle :D :skip

Отвори ја прикачената датотека 2483Отвори ја прикачената датотека 2485
Браво за изборот :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Smiley_1996

Harmonija

Истакнат Член
12 јули 2013
600
405
363
28
Ете, благодарение на долги години тренинг се ближи периодот кога ќе полагам за црн појас и сакам да кажам дека се сочувствувам со горенаведениот член... и дека катата Ваншу ми ги извади џигерите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bibi@ and Smiley_1996

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Јас трениран карате и засега сум прилично добра. Ќе стигнам еден ден до црн појас. Не е тешко како што изгледа. Барем мене не ми е, бидејќи јас уште пред да почнам да тренирам си вежбав (склекови и стомачни). Но, и да не сте вежбале порано, ќе се навикнете после некое време.
А оние изразите сите ги знам (знам по малку јапонски да зборувам) од премногу гледање аниме секако. А за тоа што значи „карате“(празна рака) научив гледајќи цртани на Ултра со братучед ми (од оние американските цртани, не аниме) кој е сеуште мал (и него го навлеков на аниме).
Инаку, тренирам и кошарка.