Капитализмот и либертаријанската идеја

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Бобо, информирај се шо е капитализам и кои се придобивките од него.
Информирај се како е подобрен квалитетот на живот благодарение на претприемништвото у слободните држави. Бил Гејтс ти е еден пример. Колку работни места се отвораат. Колку работи се купуваат за да си го подобриме животот. Колку таа размена на добра не носи на повисоко ниво на егзистирање, и животот ни е толку многу полесен.
Да не го гледаше у скоро време Into the wild, и плус мразиш богати оти отвораат работни места? И луѓе купуваат квалитетни производи кои им го олеснуваат животот, и со тоа некој друг има прилика да го направи светот уште подобар. Ако некој е богат, она да ги има вистински заработено парите, а не со државни интервенции, пример еве пак Бил Гејтс, она шо може да го направи е да заработи уште повеќе пари. Оти парите се показател за доброто шо го правиш у општеството. Или мразиш пари оти не им го ни знаеш значењето? Да не беа парите, кои постојат само оти се произведуваат работи, немаше да постои и толку напреден свет.


Еве ти еден риал лајф милијардер кој кажува КОЈ креира работни места...:kafe
Богатиот отвара работно место само како крајна нужда.
Иначе Кејнс е заслужен најмногу за подобрување на квалитетот на животот, лондонска школа и тие ствари...

Болдираното е јако :rofl
 

UpaDown

Нов член
30 мај 2014
20
3
3
И викаш така е едноставно тоа, е па добро, да си знаеме... да земаме пари од лихвари, that`s a marble that is...:zelen
Ќе не повозиш едно кругче со Бугатито откако ќе ги исплатиш зеленашите? :zelen
Да, за да заработиш од бизнис треба да инвестираш во него. Ако ги немаш, може ќе земеш пари од некој, или ќе си ја ставиш куќата под хипотека.
Трговијата и капитализмот не се синоними, трговија имаш во сите можни економски системи, капитализмот е економски систем каде постои приватна сопственост на средствата за производство, пазарна економија и пазарен натпревар а единствената цел на постоење на тој систем е стварањето профит а.к.а разликата меѓу приходите и трошоците.
Слободна трговија и трговија не е истото. Слободната трговија е капиталистичка карактеристика.

Лично ми е гадна идејата за постоење на држава, муабетот ми е дека Кејнс се смета за месија на капитализмот со причина. Монетарна политика НЕ Е планирана економија.
Како можеш да кажеш дека Кејнс е месијата на капитализмот кога се залага за државен интервенционизам со пари кои ги нема државата (читај да печати повеќе пари), а било каков интервенционизам е социјалистички.

Има успешни причи во капитализмот, посебно во ИТ секторот ама има и тешки срања.
Сингапур - од пустина, за неколку децении е една од водечките држави у светот.
Австралија исто.
Шведска од 1850-1950 била капиталистичка држава. Станала рај.
Америка у времето на Роналд Реган се издигнала најмногу досега.
Британија у времето на Тачер исто.
Хонг Конг за само неколку години исто.
Арабски Емирати (читај: Дубаи) за 20 години, исто.
Не, не е ај ти секторот, секој сектор е успешен кога се работи со слободен пазар.
Децата работеле по фабрики и рудници во Англија затоа што немале никаква друга алтернатива за да преживеат или како дополнителен приход во семејството кое се борело да преживее. Кое образование бе :rofl сеуште немало државно образование а за да платат приватно немале пари, единствено по црковни чколии ама тие биле few and far in between. Освен тоа и црквата била обожавател на олигархијата, добивајќи богати дарови...
Англија била империја у тој период. Далеку од капиталистичка империја. Олигархија - да. Капитализам - не.
Капитализам била Англија у времето на Тачер. И сега е, ама има многу социјалистички мерки.
Него, знаеш колку инвалиди СТВАРА капитализмот секоја година? Колку луѓе умираат на работно место или како последица од работно место? Колку остануваат сакати цел живот?
Колку инвалиди ствара секој работен процес секоја година?
Знаеш колку милиони луѓе умреле за да се заштити социјализмот од 45та до 90та? 100 милиони. That's right. Повеќе од било кој капиталистички систем.


Еве ти еден риал лајф милијардер кој кажува КОЈ креира работни места...:kafe
Богатиот отвара работно место само како крајна нужда.
Иначе Кејнс е заслужен најмногу за подобрување на квалитетот на животот, лондонска школа и тие ствари...

Болдираното е јако :rofl
Да, луѓе заработуваат пари со државен интервенционизам. Прашај ги градежните фирми од Скопје 2014 кој ги плаќаше. :D Државата. Тоа е тој интервенционизам.

Кејнс е заслужен за распадот на сите социјалистички држави, пошто негувале таква економија.

Да, повеќе конзумери повеќе работни места.
Повеќе пари у џебот на газдите се резултат на повеќе конзумери, а со тоа и повеќе работни места.
Да, капиталистичките газди создаваат работни места.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Бобо, информирај се шо е капитализам и кои се придобивките од него.
Информирај се како е подобрен квалитетот на живот благодарение на претприемништвото у слободните држави. Бил Гејтс ти е еден пример. Колку работни места се отвораат. Колку работи се купуваат за да си го подобриме животот. Колку таа размена на добра не носи на повисоко ниво на егзистирање, и животот ни е толку многу полесен.
Да не го гледаше у скоро време Into the wild, и плус мразиш богати оти отвораат работни места? И луѓе купуваат квалитетни производи кои им го олеснуваат животот, и со тоа некој друг има прилика да го направи светот уште подобар. Ако некој е богат, она да ги има вистински заработено парите, а не со државни интервенции, пример еве пак Бил Гејтс, она шо може да го направи е да заработи уште повеќе пари. Оти парите се показател за доброто шо го правиш у општеството. Или мразиш пари оти не им го ни знаеш значењето? Да не беа парите, кои постојат само оти се произведуваат работи, немаше да постои и толку напреден свет.
Колку работници се угнетуваат благодарение на твојот капитализам? Колку луѓе проплукале крв само за да заработат за леб благодарение на твојот капитализам? Објасни ми како експлоатирањето на работната рака за произведување производи кои ќе ги купат пак истите тие што ги произведиле ќе ги направи среќни?
Не мразам богати, не сум го гледал Into the wild ни у подалечно време. Едно е правење општо добро за подобрување на квалитетот на животот, сосема друго е продавање производи за личен профит и створање капитал.

Парите се показател за доброто што го правиш? Е браос. Да пропагираме Доналд Трамп да се прогласи за светец?
 

UpaDown

Нов член
30 мај 2014
20
3
3
Колку работници се угнетуваат благодарение на твојот капитализам? Колку луѓе проплукале крв само за да заработат за леб благодарение на твојот капитализам? Објасни ми како експлоатирањето на работната рака за произведување производи кои ќе ги купат пак истите тие што ги произведиле ќе ги направи среќни?
Сериозен си? Има некој кој те тера да работиш кај некој капиталистички газда?
Експлоатирање да работиш за некој производ за пак да го купиш?
Добиваш пари, кои ги трошиш како сакаш, па и да купиш производ кој сам си го произвел.
Ако произведуваш пиперки, и ги јадеш сам, ќе јадеш само пиперки. Ама ако ги продадеш пола, а другите ги јадеш, за пола од нив ќе можеш да си купиш ајфоун пример. :D
Не мразам богати, не сум го гледал Into the wild ни у подалечно време. Едно е правење општо добро за подобрување на квалитетот на животот, сосема друго е продавање производи за личен профит и створање капитал.
Ако некој купува производ само оти сака да го купи, и го прави тоа со намера да му биде убаво: пример буќет цвеќе да и подари на платонската му љубов, зарем не е подобрување на квалитетот на живот?
Ако јас имам цвеќара и подарувам цвеќиња на сите без пари, ќе направам пример 1.000 души среќни. Ама ако ги продавам, ќе имам доволно пари за да купам/произведам уште 1.000 цвеќиња и ќе направам уште 1.050 души среќни.
Парите се показател за доброто што го правиш? Е браос. Да пропагираме Доналд Трамп да се прогласи за светец?
Сигурно повеќе добро направил Доналд Трамп или Стив Џобс, шо продале производи кои сме ги користеле, отколку пример шо не направил среќни Свети Ѓорги кој имал доволно за да направи една група луѓе среќни кога си го продал имотот, и после останал питач.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Да, за да заработиш од бизнис треба да инвестираш во него. Ако ги немаш, може ќе земеш пари од некој, или ќе си ја ставиш куќата под хипотека.

Слободна трговија и трговија не е истото. Слободната трговија е капиталистичка карактеристика.


Како можеш да кажеш дека Кејнс е месијата на капитализмот кога се залага за државен интервенционизам со пари кои ги нема државата (читај да печати повеќе пари), а било каков интервенционизам е социјалистички.


Сингапур - од пустина, за неколку децении е една од водечките држави у светот.
Австралија исто.
Шведска од 1850-1950 била капиталистичка држава. Станала рај.
Америка у времето на Роналд Реган се издигнала најмногу досега.
Британија у времето на Тачер исто.
Хонг Конг за само неколку години исто.
Арабски Емирати (читај: Дубаи) за 20 години, исто.
Не, не е ај ти секторот, секој сектор е успешен кога се работи со слободен пазар.

Англија била империја у тој период. Далеку од капиталистичка империја. Олигархија - да. Капитализам - не.
Капитализам била Англија у времето на Тачер. И сега е, ама има многу социјалистички мерки.

Колку инвалиди ствара секој работен процес секоја година?
Знаеш колку милиони луѓе умреле за да се заштити социјализмот од 45та до 90та? 100 милиони. That's right. Повеќе од било кој капиталистички систем.

Сингапур е островче-држава со одлична стратешка позиционираност и специфична историја, не може да има 56 сингапури и хонконзи по светот каде што ќе има седишта на корпорации, банки од цел свет, тоа ти е, треба соодветна локација и услови, има неколку кои можат да бидат и тоа е тоа.

Шведска во 19.век била земја од која масовно бегала раја, пустелија и припиздина, тек со имплементирање на Кенјсијанските идеи и формирањето на нордик велфер стејт биднало што биднало, значи меѓу двете војни, мислам дека Кејнс лично им делел совети :zelen

О том потом ќе постирам околу другиот муабет :)
 

UpaDown

Нов член
30 мај 2014
20
3
3
Сингапур е островче-држава со одлична стратешка позиционираност и специфична историја, не може да има 56 сингапури и хонконзи по светот каде што ќе има седишта на корпорации, банки од цел свет, тоа ти е, треба соодветна локација и услови, има неколку кои можат да бидат и тоа е тоа.

Шведска во 19.век била земја од масовно бегала раја, пустелија и припиздина, тек со имплементирање на Кенјсијанските идеи и формирањето на нордик велфер стејт биднало што биднало, значи меѓу двете војни, мислам дека Кејнс лично им делел совети :zelen

О том потом ќе постирам околу другиот муабет :)
Ох.
Шведска отпочнала со слободен пазар у 1850та година.
Далеку пред Кејнс. Економијата на Кејнс не функционира. Прочитај било каде, прашај било кој економист кој се разбира од науката, ќе ти го каже тоа.

Да, до 1850та година од Шведска бегале луѓе. 1850та е уште у 19ти век. Тогаш се десиле чудата.
Кејнс и Шведска у 1930та година е веќе богата Шведска, а не Шведска од кога бегале луѓе. :)

И не се прашуваш оти од толку држави, баш у сите тие држави имаат корпорациите седишта? Оти имаат ниски даноци, и голема слобода. И пак, карактеристики на капитализам.

Ако Сингапур и Хонг Конг се острови држави, шо е со Монако, Луксембург, Швајцарија, Англија, Австралија?

Оти толку многу „случајности“ баш у најкапиталистичките земји? Нели мириса на тоа оти капитализмот ги направил такви какви што се? Богати и силни економии.

У коментарите од ТЕД говорот:

wow I think it's you who has no idea of the meaning of libertarianism. there are so many facets to the core liberty concept of libertarianism, only one of which is anarchy. only a small percentage of libertarians are anarchists; most are minarchists supporting limited government. libertarians are religious... huh? furthermore, libertarianism inherently means free markets because it embraces economic freedom through non-government involvement in the economy. finally, libertarians have a global advancement agenda??? seriously, there are so many false premises in your statement I can't even argue it. But I am quite content with my knowledge in political philosophy. you did get one thing right, however, and that was my use of semantics in my first comment. I should have said 'government propaganda for sheep population.' and more often that not, a large group of that herd tend to be democrats. but while on the topic of semantics, fascism and leftist policy ARE virtually the same, or at least have several common ties. centralised command control, trade tariffs, state owned businesses, etc. the 2 parties are so entwined now that it really matters little (ie, semantics)
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ох.
Шведска отпочнала со слободен пазар у 1850та година.
Далеку пред Кејнс. Економијата на Кејнс не функционира. Прочитај било каде, прашај било кој економист кој се разбира од науката, ќе ти го каже тоа.

Да, до 1850та година од Шведска бегале луѓе. 1850та е уште у 19ти век. Тогаш се десиле чудата.
Кејнс и Шведска у 1930та година е веќе богата Шведска, а не Шведска од кога бегале луѓе. :)

Рајата шведска бегала и на крај на 19. и почеток на 20. имало многу по Америка, Канада и остали земји, аристократијата си била богата како и секаде, сепак биле империја некогаш порано...
Не знам кога почнал капитализмот во Шведска ама знам кога почнала Шведска да привлекува имигранти на својот пазар на труд, и тоа масовно, цело село :zelen а тоа е после ратот... откако ги примениле идеите на Кејнс и до ден денес е место со еден од најјаките стандарди на живеење но за разлика од Сингапур не е островче туку голема земја. Па и не е малку 80-90 години кејнсијанство и висок стандард и не само тие има многу примери... нормално и таму мора да има срања ама тоа е друга прича, орвелијански ситуации и слично...

Да не се разбериме погрешно, ако постои држава мислам дека треба да е што помало зло, а барем во овие 70+ години откако Кејнс и компанија се појавиле на сцена делува дека велфер стејт е помало зло од останатите.

Додуша имало една држава каде имало тотален лесе-фер ама после околу тоа gotta go now :x
 

UpaDown

Нов член
30 мај 2014
20
3
3
The only thing that creates jobs is the consumers. Sure, supply is important but the consumers who demand the products and purchase them is what allows moneterial gain.

Исто у ТЕД говорот.

Ако јас имам маалска продавничка у која идат малку купувачи, ќе имам само еден до двајца вработени, така? Ама ако имам јаки производи, пример продавам сва и свашта ќе идат еден куп луѓе, и ќе ми треба повеќе простор каде ќе можам да сместам повеќе роба, каде ќе можат да си разгледуваат тие купувачи, така? Ако имам огромна продавница со многу купувачи, ќе имам многу работници, така?
Да, конзумерите идат каде има квалитетна роба, која ја купуваат од тој што ја носи, и тој некој заработува од тоа. Од тука, повеќе пари за мене како продавач, и повеќе задоволни купувачи. И колку повеќе купувачи, толку повеќе работници ќе можам да си дозволам, пошто ќе имам потреба од нив.

Да срушиме митови:

За кејнизам прво: http://www.redstate.com/diary/socra...conomics-still-failing-after-all-these-years/
Сега за Шведска: http://www.libertarianism.org/publications/essays/how-laissez-faire-made-sweden-rich

И уште неколку други анализи на Кејнизмот:

http://spectator.org/articles/37242/fatal-flaws-keynesian-economics

http://blogs.telegraph.co.uk/financ...iled-keynesianism-caused-the-economic-crisis/

http://www.americanthinker.com/2012/12/the_madness_of_keynesian_economics.html

Да веруваш у Кејнизам е лудила. Не функционира тоа. Докажано безброј пати досега. У пракса докажано. Не работи. Не бива како.

http://www.dailyreckoning.com.au/government-intervention-for-economy-makes-things-worse/2009/05/06/
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ох.
Шведска отпочнала со слободен пазар у 1850та година.
Далеку пред Кејнс. Економијата на Кејнс не функционира. Прочитај било каде, прашај било кој економист кој се разбира од науката, ќе ти го каже тоа.

Да, до 1850та година од Шведска бегале луѓе. 1850та е уште у 19ти век. Тогаш се десиле чудата.
Кејнс и Шведска у 1930та година е веќе богата Шведска, а не Шведска од кога бегале луѓе. :)

И не се прашуваш оти од толку држави, баш у сите тие држави имаат корпорациите седишта? Оти имаат ниски даноци, и голема слобода. И пак, карактеристики на капитализам.

Ако Сингапур и Хонг Конг се острови држави, шо е со Монако, Луксембург, Швајцарија, Англија, Австралија?

Оти толку многу „случајности“ баш у најкапиталистичките земји? Нели мириса на тоа оти капитализмот ги направил такви какви што се? Богати и силни економии.

У коментарите од ТЕД говорот:

wow I think it's you who has no idea of the meaning of libertarianism. there are so many facets to the core liberty concept of libertarianism, only one of which is anarchy. only a small percentage of libertarians are anarchists; most are minarchists supporting limited government. libertarians are religious... huh? furthermore, libertarianism inherently means free markets because it embraces economic freedom through non-government involvement in the economy. finally, libertarians have a global advancement agenda??? seriously, there are so many false premises in your statement I can't even argue it. But I am quite content with my knowledge in political philosophy. you did get one thing right, however, and that was my use of semantics in my first comment. I should have said 'government propaganda for sheep population.' and more often that not, a large group of that herd tend to be democrats. but while on the topic of semantics, fascism and leftist policy ARE virtually the same, or at least have several common ties. centralised command control, trade tariffs, state owned businesses, etc. the 2 parties are so entwined now that it really matters little (ie, semantics)

Како коментаров го негира тоа што го кажа милијардерот? Без потражња производите и услугите се бескорисни. За да има потражња мора да има јака средна класа која ќе повлече потрошња која ќе повлече нов процес и тоа е тоа...

Џобс, кој патем веќе е изеден од групација црви кои не обазирајќи се на неговите милијарди се фрлиле на работа - бил интересен лик, да речеме во неговите фабрики во Кина имаше масовни самоубиства, дури и инсталираа мрежи за да не се фрла раја од покриви....мора да било од среќа тоа...

Сериозен си? Има некој кој те тера да работиш кај некој капиталистички газда?
Експлоатирање да работиш за некој производ за пак да го купиш?
Добиваш пари, кои ги трошиш како сакаш, па и да купиш производ кој сам си го произвел.
Ако произведуваш пиперки, и ги јадеш сам, ќе јадеш само пиперки. Ама ако ги продадеш пола, а другите ги јадеш, за пола од нив ќе можеш да си купиш ајфоун пример. :D

Ако некој купува производ само оти сака да го купи, и го прави тоа со намера да му биде убаво: пример буќет цвеќе да и подари на платонската му љубов, зарем не е подобрување на квалитетот на живот?
Ако јас имам цвеќара и подарувам цвеќиња на сите без пари, ќе направам пример 1.000 души среќни. Ама ако ги продавам, ќе имам доволно пари за да купам/произведам уште 1.000 цвеќиња и ќе направам уште 1.050 души среќни.

Сигурно повеќе добро направил Доналд Трамп или Стив Џобс, шо продале производи кои сме ги користеле, отколку пример шо не направил среќни Свети Ѓорги кој имал доволно за да направи една група луѓе среќни кога си го продал имотот, и после останал питач.

Кој те тера да работиш муабетот (facepalm)

Немачка, Скандинавија, Франција, Бенелукс, Канада...сето тоа е Кејнс и сето тоа е со висок животен стандард и привлекува имигранти. Како се пред пропаст не можам да видам.

Англија и Австралија не се кејнсијански?:) Англија со нешнал хелт сервис со кој се гордеат? Како што кажав, Сингапур, Хонг Конг, Лихтенштајн и остали може да ги има неколку, сите се мали со специфични географски услови и мало население, хомогени етнички и религиски и обично на добро стратешко место.
Немачка со 82 милиони ќе гради казина и ќе живее од рента на банки и канцеларии на инвестициски фондови? Аман...:ladno

Од книгата од која си ставил линк...

. Well into the twentieth century, an ordinary Swedish working-class family with five children might have to live in one room and a kitchen, which doubled as a dining room and bedroom. Many people lodged with other families. Housing statistics from Stockholm show that in 1900, as many as 1,400 people could live in a building consisting of 200 one-room flats. In conditions like these it is little wonder that disease was rife. People had large numbers of children not only for lack of contraception, but also because of the risk that not many would survive for long.

Uhm...шта речи...ете ти на почеток на 20.век барем 25 години пред да почнат да го слушаат Кејнс, во Шведска се живеело грдо. Изгледа не си го отворил како шо треба линкот :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

UpaDown

Нов член
30 мај 2014
20
3
3
Како коментаров го негира тоа што го кажа милијардерот? Без потражња производите и услугите се бескорисни. За да има потражња мора да има јака средна класа која ќе повлече потрошња која ќе повлече нов процес и тоа е тоа...
Го имаме кај нас примерот со ДрекселМајер сега.
Имаме 300.000 невработени у фабриката. У фабриката се отворени 4.000 работни места. Платите се ниски оти имаме многу голема понуда на работна сила, а многу мала понуда. Сега тие луѓе работат и земаат пари. Кои ги трошат у некоја фирма. У таа фирма се зголемува побарувачката на добра, и мораат да имаат повеќе вработени. Кои ќе ги имаат. Зошто? Оти не можат до вчера ако било маалско дуќанче, а денес е нешто поголем, пак да имаат еден вработен. Кој го отпочнал процесот? ДрекселМајер. Утре иде друга фабрика шо отвора фабрика до Дрексел, и им нуди на вработените барем за 50 посто поголема плата. И прифаќаат. Кога ќе падне невработеноста на 50 илјади, побарувачката ќе биде многу поголема од понудата, и платите ќе бидат далеку повисоки. Едноставна економска логика.
Џобс, кој патем веќе е изеден од групација црви кои не обазирајќи се на неговите милијарди се фрлиле на работа - бил интересен лик, да речеме во неговите фабрики во Кина имаше масовни самоубиства, дури и инсталираа мрежи за да не се фрла раја од покриви....мора да било од среќа тоа...
Пак, ги терал ли некој да работат кај Џобс ако не биле среќни? У Кина живееја до вчера со по долар дневно, некој им давал по 200 долари плата. Малку е? Кога имаат милиони и милиони невработени. Оти? Оти се социјалистичка вукојебина.
Кој те тера да работиш муабетот (facepalm)
Да, кој те тера да работиш, освен ако не си у социјализам, каде мораш да работиш, ако не Голи Оток? :D
Немачка, Скандинавија, Франција, Бенелукс, Канада...сето тоа е Кејнс и сето тоа е со висок животен стандард и привлекува имигранти. Како се пред пропаст не можам да видам.
Леле, ти оставив едно 10 линкови од реномирани економски сајтови зошто Кејнизмот не функционира, и ти уште тврдиш дека овие држави се такви ради Кејнс?
Англија и Австралија не се кејнсијански?:) Англија со нешнал хелт сервис со кој се гордеат?
И у Америка се гордеат со Обамакер, тие шо до вчера не ни знаеле шо е болница.
Како што кажав, Сингапур, Хонг Конг, Лихтенштајн и остали може да ги има неколку, сите се мали со специфични географски услови и мало население, хомогени етнички и религиски и обично на добро стратешко место.
Сериозно, затоа се Сингапур и Хонг Конг успешни, пошто се мали земји на специфични локации?
Сигурно има некоја афричка вукојебина шо е на специфична локација, ама не е богата, пошто нема слободен пазар и загарантирана приватна сопственост.
Uhm...шта речи...ете ти на почеток на 20.век барем 25 години пред да почнат да го слушаат Кејнс, во Шведска се живеело грдо. Изгледа не си го отворил како шо треба линкот :zelen
Шведска е тоа што е благодарение на слободниот им пазар, а не на Кејнс.

Ама океј, Кејнс и социјализмот се како религија. На верниците нели им црташ, и пак не веруваат. Јебешга.