Канцелариски прибор | Црнобело Форум

Канцелариски прибор

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,017
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Пенкалца, моливи, тенкоминци, маркери, гуми, тетратки, тефтери, папки... обожавам прибор за пишување и организирање. Пред се поради желбата и потребата за цртање, но секако, и поради дизајнот и квалитетот на одредени производи.


Кога станува збор за севкупен прибор, сметам дека најквалитетни производи прават Faber-Castell. Особено ми се допаѓаат комплетите кои ги произведуваат за цртање:


Кога станува збор за пенкало, најмногу ми се допаѓаат оние на Pilot. Но, исто така, и оние на Sharpie.


Имате ли омилен бренд на прибор и зошто?
Кој бренд би го препорачале и за што е најдобар?
Во оваа тема можете да прашате и советувате за производите во нашите продавници.
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
Jas celata moja kancelarija si ja opremiv od office plus ... se mi e pri raka, nemam potreba od mnogu dvizenja i baranje po fioki , se mi e pred oci i sekoja rabota si ja zavrsuvam za najbrz mozen rok . Nemam nekoj omilen brend, povazno mi e da si ja zavrsam rabotata na pobrz i podobar nacin . (kakva reklama im udriv na office plus, samo ako ne mi dadat popust za slednata kancelarija :p )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,653
1,683
Normandy
DarkPassenger кога веќе ме потсети на Фабер Кастело имам едно пенкало идентично како на сликава. Legacy of my godmother, еден од најдобрите подароци икад добиен.
Иначе омилени ми се Caran d`ache баш поради својата едноставност на изглед, својата постојаност на квалитет.

Некој е запознаен дали овој бренд го има кај нас во Скопје, и каде може да се најдат?

Паркер ми се премногу како кока-кола, секаде ги има, имаат некој стандард ама кај што пука комерцијала таму квалитетот е сумљив.
Пилот има(ше) солидни тенкоминци се до оној момент кога зедов еден и не потраја 3 месеци. Или се работеше за фалсификат или стварно не го биваше.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Jas celata moja kancelarija si ja opremiv od office plus ... se mi e pri raka, nemam potreba od mnogu dvizenja i baranje po fioki , se mi e pred oci i sekoja rabota si ja zavrsuvam za najbrz mozen rok . Nemam nekoj omilen brend, povazno mi e da si ja zavrsam rabotata na pobrz i podobar nacin . (kakva reklama im udriv na office plus, samo ako ne mi dadat popust za slednata kancelarija :p )
А џенцките одат ли со приборот? (wasntme)
Немам некој одреден бренд на канцелариски прибор,а и да имам,кој ти дава да купуваш брендирано.
Нај битно ми е да ми е погодено столчето.А во новава фирма и тоа не ми е погодено (worried)
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
А џенцките одат ли со приборот? (wasntme)
Немам некој одреден бренд на канцелариски прибор,а и да имам,кој ти дава да купуваш брендирано.
Нај битно ми е да ми е погодено столчето.А во новава фирма и тоа не ми е погодено (worried)

zavisi na koja lokacija kupuvas ... ne se site za vo pribor :p :sreken
 

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Подобро нешто за пишување од овие нема...иако е тешко и сака вежбање
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,053
1,183
Фабер Кастел се добри, имам користено моливи, боици и темперни бои. Темперните бои некако ми беа многу светли и течни. Од моливи најзадоволна сум од едни моливи Migros, татко ми ми ги купуваше од Швајцарија. (не е позната изгледа фирмата, но преубави ми беа)
Не можев да најдам поубава слика


A најубави пенкала ми се на Parker, дома имам неколку кои ми ги подари дедо ми (кога ќе имам време ќе ги сликам).