1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Канцелариски прибор

Дискусија во форумот 'Дизајни' започната од MissChievous, 23 октомври 2012.

 1. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Пенкалца, моливи, тенкоминци, маркери, гуми, тетратки, тефтери, папки... обожавам прибор за пишување и организирање. Пред се поради желбата и потребата за цртање, но секако, и поради дизајнот и квалитетот на одредени производи.

  [​IMG]

  Кога станува збор за севкупен прибор, сметам дека најквалитетни производи прават Faber-Castell. Особено ми се допаѓаат комплетите кои ги произведуваат за цртање:

  [​IMG][​IMG]

  Кога станува збор за пенкало, најмногу ми се допаѓаат оние на Pilot. Но, исто така, и оние на Sharpie.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Имате ли омилен бренд на прибор и зошто?
  Кој бренд би го препорачале и за што е најдобар?
  Во оваа тема можете да прашате и советувате за производите во нашите продавници.
   
  На malo, JaMi, ipopovski и уште 1 член му се допаѓа ова.
 2. 4FUN

  4FUN Староседелец

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  894
  Допаѓања:
  1,987
  Jas celata moja kancelarija si ja opremiv od office plus ... se mi e pri raka, nemam potreba od mnogu dvizenja i baranje po fioki , se mi e pred oci i sekoja rabota si ja zavrsuvam za najbrz mozen rok . Nemam nekoj omilen brend, povazno mi e da si ja zavrsam rabotata na pobrz i podobar nacin . (kakva reklama im udriv na office plus, samo ako ne mi dadat popust za slednata kancelarija :p )
   
  На emzzy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,625
  DarkPassenger кога веќе ме потсети на Фабер Кастело имам едно пенкало идентично како на сликава. Legacy of my godmother, еден од најдобрите подароци икад добиен.
  Иначе омилени ми се Caran d`ache баш поради својата едноставност на изглед, својата постојаност на квалитет.
  [​IMG]
  Некој е запознаен дали овој бренд го има кај нас во Скопје, и каде може да се најдат?

  Паркер ми се премногу како кока-кола, секаде ги има, имаат некој стандард ама кај што пука комерцијала таму квалитетот е сумљив.
  Пилот има(ше) солидни тенкоминци се до оној момент кога зедов еден и не потраја 3 месеци. Или се работеше за фалсификат или стварно не го биваше.
   
  На DarkPassenger му/ѝ се допаѓа ова.
 4. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,757
  А џенцките одат ли со приборот? (wasntme)
  Немам некој одреден бренд на канцелариски прибор,а и да имам,кој ти дава да купуваш брендирано.
  Нај битно ми е да ми е погодено столчето.А во новава фирма и тоа не ми е погодено (worried)
   
 5. 4FUN

  4FUN Староседелец

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  894
  Допаѓања:
  1,987
  zavisi na koja lokacija kupuvas ... ne se site za vo pribor :p :sreken
   
 6. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,757
  Секако дека не се џенцките прибор,поготово не сите :wub
  Мислев на оние од рекламата за офис плус.
   
 7. Sebastian

  Sebastian Активен Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  174
  Допаѓања:
  110
  [​IMG]Подобро нешто за пишување од овие нема...иако е тешко и сака вежбање
   
 8. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Фабер Кастел се добри, имам користено моливи, боици и темперни бои. Темперните бои некако ми беа многу светли и течни. Од моливи најзадоволна сум од едни моливи Migros, татко ми ми ги купуваше од Швајцарија. (не е позната изгледа фирмата, но преубави ми беа)
  Не можев да најдам поубава слика
  [​IMG]

  A најубави пенкала ми се на Parker, дома имам неколку кои ми ги подари дедо ми (кога ќе имам време ќе ги сликам).
   
 9. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  За цртање со молив користам вакви и сум презадоволна:

  [​IMG]
  [​IMG]
  Pentel прават предобри тенкоминци, само немам видено во Македонија:
  [​IMG] pentel graphgear 1000.jpg
   
  #9 MissChievous, 24 октомври 2012
  Последна промена: 28 февруари 2014
 10. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Може да се набави кај нас Фабер-Кастел прибор?
   

Сподели: