Кампување

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Единствена земја каде што кампувањето во потполност е забранета е Данска.
За разлика од Данска пак, во Финска, Шведска и Норвешка кампувањето е апсолутно и потполно дозволено било каде, се додека се придржувате на одредени "морални" начела- да сте одалечени (заради ваша лична безбедност) мин. 50 метра од патот, (заради приватноста) одалечени мин. 150 метра од било кој градежен објект, да не палите огин (освен на места кои се посебно обележени и наменети за тоа) и да не оставите ѓубре.
Останатите земји од ЕУ, доколку не нарушувате ничија приватност и се придржувате на претходно наведените правила, никој нема ништо да ви каже и ке ве толерираат доколку поставите камп за преноќување.
За подолготрајно кампување на едно исто место, најубаво е да прашате неке службено лице да ве упати дали и каде е тоа дозволено.
Многу важно е да запомните, дека за диво кампување, за една ноќ, дури и таму каде што не е дозволено (освен во Данска) секако дека ке ве истолерираат, но доколку запалите огин (освен во посебно назначени и обележани места)- сте ја нае*але... затоа препорачливо е носење на мало плинско решо кое може да се најде во разни ситуации, па макар и само за варење кафе.

Дали одите на кампување и колку често го правите тоа?

Дали кампувате кога одите на одмор, на планина или езеро?

Што носите со себе кога кампувате? Споделете искуства.

Опрема за кампување:

-Троножно столче
-Термос
-Чергичка за седење
-Скара
-Прибор за јадење
-Компас

Додадете и вие нешто што сум подзаборавил.

Единствена маана е тоа што нема струја и тоалет.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: antonio, Gemini and 4FUN

Ice_Man

Староседелец
16 февруари 2012
440
236
1,053
Никогашне сум кампувал.. другар има викендица у планина и нон стоп таму одиме ..има све од прибор,чист воздух,реката со водопадче е тука,,е само скара и 3-4 пакета пиво си носиме xD
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Никогаш не сум била на кампување а не ни имам желба да одам.
Да не можеш на раат да одиш во WC, или да измиеш заби и слично. :giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Имам кампувано само еднаш. Во Љубаниште на Аларм кога бев, 3 дена со шатор. Си купувавме храна таму бидејќи имаше разни штандови за јадење подготвени како дел од организацијата, скара и пиво насекаде. Исто, тука си беше и таа едната единствена продавница. Иначе, многу сакам да идам на вистинско кампување. На планина, со шатор, со плинско, да си палиш оган, да одмараш во природа. Обожавам такви работи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
сум кампувала со другарки и друштво,неколку години по ред за 1 и 2 август беше шемата...
шатори носевме, скари, кебиња, цела опрема за кафе мафе...јадење пиење...еее кога беше тоа, одамнааа...
ама многу убаво...
сега искрено ми е страв да заминам некаден и навечер да останам на отворено или во шатор...нема шанси после сите глупости што се случија...
 

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Ако се важи во авто-кампови, последниве неколку години редовно со друштво по недела дена во Љубаништа. Не е најубаво, ама нас ни е таман.
Инаку, 2 пати, во селото од кај шо сум по потекло, горе на планина... Едниот пат толку беше смрзвачка (август месец!), шо на крај в кола спиевме. Другиот пат имавме и креветчиња за на плажа земено, па јас и брачеда ми надвор спиевме на креветчињата зш времето беше многу убо. Значи од два пати, јас ниеднаш не спиев во шаторите... :D
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Уфф колку ми се оди! Само што немам опрема (шатор, вреќа за спиење, плинско, термос) :(

tumblr_mgk8b1xCI51re19azo1_1280.jpgtumblr_meezqhQvRE1r3ty84o1_500.jpgtumblr_m083ueFJaW1r45ixao1_500.jpg tumblr_lmjt3mmk7G1qbzji8o1_500.jpgtumblr_lzt4tz9pM61roy6xno1_1280.jpgtumblr_m8xiyyTYRr1rcd0wwo1_500.jpgtumblr_m9wlboLqDl1qa2xreo1_1280.jpg7694636756_1d7dc5c518_b (1).jpg
7694891364_45294607b5_b.jpgtumblr_m0df5huJ4D1qlvxvzo1_500.jpg

Сум "кампувала" и во брако. Најјак одмор.

Иначе, каде во Македонијава е погодно место за кампување? Покрај Љубаништа и околината на Охрид. Барам место кое е стриктно за кампување, доста посетувано, испитано, сигурно. Anyone knows?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Обожавам кампување, логорување...природата , планините , шумите ги чувствувам како мој дом. Кампуваме секоја година по 10 дена со цела комуна а некои од нас остануваат дури и по 2 недели. Имаме едно наше место во еден кањон , покрај река, така умешно го скрила природата што ретко кој може да го пронајде...За да се однесеме до таму одиме со коли..па потоа продолжуваме пеш. По стопати враќање по работите конечно се сместуваме и започнува најубавата авантура со мојата дружина. Организирани сме скроз, носиме боци за готвење и кафе..навечер палиме оган, секој си има свој шатор и три заеднички астали и еден куп перничиња и столеви и еден куп душеци за на вода, за на земја ,термоси за да полниме вода од блискиот извор итн итн. И така снабдени со се, уживаме , ловиме риби, се бањаме, бараме пештери , или едноставно се излежуваме...а навечер..еее навечер е тоа е прикаски ...музика, танцови, љубов, вино и пиво што се лади у реката...мезиња ...компири печени во жарот од огнот..цртежи по карпите со јаглен...муабети...муабети...смеи...цвеќиња(wasntme) ....и се завршува со љубов !!!! Убавини !
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and parvati

Varosanec

Староседелец
27 мај 2012
67
24
1,008
38
На клупата крши дујкан
Имам еднаш кампувано на велешко езеро, и една вечер спијано во кола на кочанско езеро, во шаторот беше лудница такво невреме немам доживеано во животот како во велес, среќа што шаторот беше водоотпорен и некако преживеавме, смо ние знајме како го исчистивме шаторот :( сепак се на се дојде убо доживување.:)
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Како би одбил кампување, доколку имаш ваков шатор. :zelen

Pod Connecting Tents 1.jpg Pod Connecting Tents 3.jpg Pod Connecting Tents 4.jpg Pod Connecting Tents 5.jpg Pod Connecting Tents 6.jpg

Патем, сеуште не ми згаснала желбата за кампување, дури како и повеќе да ми се зголеми. Ај можеби некој ден кога ќе имам вистинска плата, ќе се опремам и ќе истерам едно логорување. Имам многу желба тоа да биде во Коњско (Преспа) бидејќи имам прочитано дека токму тука е најтемниот предел во цела Македонија и затоа, има убави прилики за гледање соѕвездија и Млечен Пат и сл.
 
Последна промена: