1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Калиопи

Дискусија во форумот 'Изведувачи' започната од Selma, 27 мај 2012.

 1. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Калиопи Букле (родена како: Калиопи Буклеска) е познат и истакнат македонски уметник, вокален интерпретатор, композитори текстописец. Во својата татковина често е нарекувана Поп дива или Кралица на македонската поп музика. Таа е доста позната на екс-југословенските простори каде врвот на кариерата го достигна во осумдесетите. Во Македонија важи за вонсериски уметник од светски калибар, кој покрај извонредните вокални способности во рамките на поп музиката, изведува и компонира музика за филм, театар и балет. Оваа година не престави на евровизија и се плаиравме на место.

  [​IMG]

  Калиопи ја слушам од мала, израснав со нејзините песни. Се сеќавам колку се радував кога ми донесоа касета од неа. Според мене таа е најдобар женски вокал во Македонија.

  Еве ги моите омилени песни од неа, можеби и ќе испуштам некоја:giggle
   
  На Hip.Hop_MKD, emzzy, Gemini и уште 1 член му се допаѓа ова.
 2. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071


   
  На Gemini му/ѝ се допаѓа ова.
 3. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Убаф глас, можда најубаф македонски женски вокал
  омилени траке бато и обоиме, а овија днови и неробјанко:rolleyes:
   
  На Hip.Hop_MKD и Selma им се допаѓа ова.
 4. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756

   
  На Hip.Hop_MKD, Gemini и Selma им се допаѓа ова.
 5. Coelho

  Coelho Староседелец

  Зачленет на:
  2 април 2012
  Мислења:
  286
  Допаѓања:
  493
   
  На Scars31 и Gemini им се допаѓа ова.
 6. mila mila

  mila mila Истакнат Член

  Зачленет на:
  31 март 2012
  Мислења:
  192
  Допаѓања:
  154
  Неверојатна беше на сцената,една и единствена нашата Калиопи.
   
  На 84 sk_Y ^_-, Hip.Hop_MKD и Nightmare_f им се допаѓа ова.
 7. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756


  (facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)
   
  На Hip.Hop_MKD и Scars31 им се допаѓа ова.
 8. NEPOBEDLIV

  NEPOBEDLIV Истакнат Член

  Зачленет на:
  5 март 2012
  Мислења:
  288
  Допаѓања:
  412
 9. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  Знаејќи кој менталитет сме, можам само да замислам кој тип на статуси и коментари ќе имаше доколку Калиопи не се пласираше во финале,ама за среќа ете влезе и сеа има тема ...а пред тоа немаше :)

  од секогаш сум ја обожавала...најмногу ради тоа што нема срам јавно да ги покаже својте емоции. И ги знам сите песни ама оваа ми е вери спешл...
  (inlove)
   
  На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 10. LadyInPink

  LadyInPink Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,239
  Допаѓања:
  1,758
  Да бидам искрена, никогаш не сум била фан на Калиопи. Дури и антипатична ми е.
  Го почитувам нејзиното творештво и гласот кој го има, но едноставно би било лицемерно од моја страна, после Евровизијата, така одненадеш да ја засакам Калиопи.
  Не сметам дека е прецената од страна на публиката, напротив, таа е еден извонреден изведувач каков Македонија нема уште еден. Но, таа себеси се преценува. Ми делува дигнато, како некој кој со носот ги пара облаците. Славата си го сторила своето.
  Сепак, секогаш сум слушала песни на Калиопи. Како омилени би ги издвоила Обои ме, Бато, Месечина, а најдрага ми е Дали ме сакаш...
  За евровизиската Црно и бело немам што да кажам, а да не е кажано. Песната е некако посебна, а изведната перфектна. Права песна за неа. Достојно не претстави пред Европа. Сметам дека е најдобриот претставник кој сме го испратиле досега, а после неа го ставам Тоше.
  Пласманот беше очекуван, зашто кој и да го испратиме сепак сме ние Македонија, а гласањето на Евровизија е политика.
   

Сподели: