Како ја замислувате смртта? | Црнобело Форум

Како ја замислувате смртта?

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Спасување од сите овоземски маки.
Знам дека никад нема да идам во рајот заради сите гревови и непокајанија што сум ги направил.
Ама ќе се потрудам преку врски, затоа што барем премногу сум се мачел во животот и што сум ги изгубил нервите, бар да има нешто мезенце или било што.И некоја к***а од чешка/белорусија/молдавија.

Сум размислувал многу пати.Умираш.Сите што се покрај тебе одеднаш ги губиш.Тие остануваат на земјата и продолжуваат да живеат.А ти си умрен.И никако не можеш да стигнеш до нив.Криво ти е и мака што си осамен.Се молиш кога ќе починат и они, бар да ти прават друштво и на тој свет.
А само се лажеш.
Ќе скапуваш 2 метра под земја.Нема ништо да чувствуваш.ј***ш и душа и рај суровата вистина е таа.Црна светлина или темнина на нашки.

Ама па и убаво е да се умре, само не млад.
 

Alexander_Vienna

Нов член
21 април 2013
10
1
1
44
Смртта е како сон,како заспивањето секојдневно што го имаме.Неконтролирано процесите во нашето тело ги водат сите работи.Едино болно нешто е убиството и самоубиството,тогаш насилно се прекинува токот на животот.Доколку боледува човек од нешто,тогаш самиот мозок си се подготвува за својот крај.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,441
9,151
1,683
Кушкундалево
Смртта е како сон,како заспивањето секојдневно што го имаме.Неконтролирано процесите во нашето тело ги водат сите работи.Едино болно нешто е убиството и самоубиството,тогаш насилно се прекинува токот на животот.Доколку боледува човек од нешто,тогаш самиот мозок си се подготвува за својот крај.
А тоа го знаеш затоа што ти си уствари воскреснат па дојде да не` просветлиш сите?

Искрено не ми е јасно како може да замислите нешто како смртта. Јас не можам да ја замислам, толку години се обидувам ама не можам сеуште. Не ми е познато како тоа може да се замисли. Исто како да ми каже некој „Како ја замислуваш енергијата која се ослободува при распаѓање на атомско јадро?“
 

Alexander_Vienna

Нов член
21 април 2013
10
1
1
44
А тоа го знаеш затоа што ти си уствари воскреснат па дојде да не` просветлиш сите?

Искрено не ми е јасно како може да замислите нешто како смртта. Јас не можам да ја замислам, толку години се обидувам ама не можам сеуште. Не ми е познато како тоа може да се замисли. Исто како да ми каже некој „Како ја замислуваш енергијата која се ослободува при распаѓање на атомско јадро?“
И смртта е еден биолошки процес,со самото наше раѓање,започнува цикличниот процес во нашите клетки.Со самото стареење,тој процес се зголемува,и доаѓа до преовладување,се додека тој круг една ден не се прекине.Ти не можеш тоа да го замислиш,а мислиш некој дека тоа може.Како може здрав ум,или мозок тоа да си го замисли?Невозможно е.Потребно е вера,како што е потребна за други апстрактни работи.
 

ZmajChe

Истакнат Член
21 март 2012
937
2,068
93
Смртта .. ништо посебно, заспиваш и повеќе не се разбудуваш.. или ти е бела светлината која те повикува во сонот или скроз црна .. за малце ќе го дочекав тоа ... But now it's alright ;)
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Не е лоша темата сум размислувал пет милиони пати на неа не дека сум опседнат со неа ама самиот живот налагал да ми дојде на ум и ова за размислување.
Муабетот кога сум слушал повозрасните како раскажуваат некои спомени и на секој втор збор ќе кажеле "бог да го прости" ми станувало јасно дека навистина сме гости и дека сме обични смртници дојдени на мала посета.
Искрено сум се обидел да ја замислам како сон ама за сонот сме свесни дури од кога ќе се разбудиме.Сепак како верник некако сепак не ми иде тоа дека ќе појдам накај портите божји...Еднаш си се утешив со замислата дека и зашто би се трудел да ја замислам кога сигурно нема да ме одбегне:eek

Пријателе зар мислиш дека е убаво да си бесмртен?Пробај и тоа замисли си го и ќе сватиш дека и тоа е јако морничаво.
Бесмртност-збор што не може да се дефинира како добра или лоша работа.
Иначе еве на пример ако си без смртен тоа ти е како жив мртоец , значи ке останиш сам на светов ке дочекаш многу генерации , векови во кој никако не би се фклопил во нив , едноставно ке бидеш како црна овца помеѓу сите бели.
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Зошто оставаш празно место пред запирката, и точката, и извичниците, па и прашалниците?

А он топик.
Ја мислам дека ќе дојде Дедо Петре и ќе ме начека на јадење, оти ја кутриот само јадам, и ќе ми рече како во вицот: „Ај папај и да одиме папа“ :unsure
Навикнат сум , т.е некако поличен текстот ми изгледа така.
И професориве стално ме опоменуваа али тоа е навика , прстиве сами ми работат на тастатура :mstickle едноставно само се пулам во монитор тастатурата не ја гледам !
А он топик.
А иначе дедо Петре не иди тој ѓи чува клучевите на рајот , иначе душите ги зема св Архангел Михаил по познат по празникот (АРАНГЕЛОВДЕН)-гледано според верувањето на православните христијани.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ghtalpo