Како да направите веб страна (vol. 1)

важна

Истакнат Член
14 февруари 2012
552
694
93
29
Скопје
Според мене најдобра платформа за блогирање и веб страни е wordpress
која важи за една од најкористените веб платформи. Тоа е така затоа што админ панелот е едноставен и лесен за користење, а вордпрес е потполно бесплатен (освен поубавите темплејти, но подобро е сами да си дизајнирате темплејт). Овде можете да го симнете на македонски јазик.

За да креирате своја веб страна треба да имате хостинг и домен. Можете да користите бесплатни и платени. Најдобар бесплатен хостинг според мене е host1free, а најдобар домен tk

Потоа само ќе го аплоадирате вордпрес на хостингот и ќе ги поврзете нејмсерверите на доменот со хостингот. Внимавајте, бесплатниот домен тк нема нејмсервери, тој е повеќе како пренасочувач. Ако се одлучите за бесплатен домен, прво ставете го својот сајт на некој бесплатен домен со нејмсервери, а потоа пренасочете го со тк.

Тоа е се. Ако ви е потребна дополнителна помош, обратете ми се овде. :)
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,274
1,911
1,123
Kumanovo
Може еден предлог? Да се отвори тема туторијали, и сите теми од типот на оваа да бидат ставени таму ?
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
Почнав завчера со ова нешто, зошто ми треба веб страна, па како за почетник добро ми оди не е многу тешко, само сака гуглање и трпение да имаш, и секако слободно време и се совладува се, моментално ми е инсталирана во компјутерот, а кога ќе биде скрос готова ќе ја приикачам на платен хостинг и домен.
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,212
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
Знае некој да прави мени на wordpress или па да знае добар туторијал оти ја пукнав веќе што не пробав, што не најдов и никако не сака :/