1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Како да направите веб страна (vol. 1)

Дискусија во форумот 'Наука и техника' започната од важна, 6 март 2012.

 1. важна

  важна Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  552
  Допаѓања:
  694
  Според мене најдобра платформа за блогирање и веб страни е wordpress
  која важи за една од најкористените веб платформи. Тоа е така затоа што админ панелот е едноставен и лесен за користење, а вордпрес е потполно бесплатен (освен поубавите темплејти, но подобро е сами да си дизајнирате темплејт). Овде можете да го симнете на македонски јазик.

  За да креирате своја веб страна треба да имате хостинг и домен. Можете да користите бесплатни и платени. Најдобар бесплатен хостинг според мене е host1free, а најдобар домен tk

  Потоа само ќе го аплоадирате вордпрес на хостингот и ќе ги поврзете нејмсерверите на доменот со хостингот. Внимавајте, бесплатниот домен тк нема нејмсервери, тој е повеќе како пренасочувач. Ако се одлучите за бесплатен домен, прво ставете го својот сајт на некој бесплатен домен со нејмсервери, а потоа пренасочете го со тк.

  Тоа е се. Ако ви е потребна дополнителна помош, обратете ми се овде. :)
   
  На Trajche, 3pi0 и Aristokrat им се допаѓа ова.
 2. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  Може еден предлог? Да се отвори тема туторијали, и сите теми од типот на оваа да бидат ставени таму ?
   
 3. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Почнав завчера со ова нешто, зошто ми треба веб страна, па како за почетник добро ми оди не е многу тешко, само сака гуглање и трпение да имаш, и секако слободно време и се совладува се, моментално ми е инсталирана во компјутерот, а кога ќе биде скрос готова ќе ја приикачам на платен хостинг и домен.
   
 4. Armagoddamn

  Armagoddamn Истакнат Член

  Зачленет на:
  28 октомври 2015
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  33
  webly ili Wix најдобри се
   
 5. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,190
  Допаѓања:
  2,261
  Знае некој да прави мени на wordpress или па да знае добар туторијал оти ја пукнав веќе што не пробав, што не најдов и никако не сака :/
   

Сподели: