Како да дадете отказ на работа?

Trouble

Староседелец
6 март 2012
1,516
2,611
1,123
Темава ја отварам бидејќи мене лично ме интересира какви ставови и мислења имаме околу давањето отказ... На пример јас моментално кај што работам се ми е супер погодено, газдата, колешките, муштериите, платата (што е најбитно, редовна е), бакшишот... и лично многу брзо се поврзувам со луѓе кај и да работам. Муабетот ми е, еве за месец дена сакам да одам да работам на Крф или во Будва, или ако не испадне ништо од тоа како и да е Октомври месец најкасно бегам за Америка... Како јас да му кажам на човеков дека си одам? Премногу сум приврзана и за него и за се, и стварно незнам како да го изведам тоа, знам дека ќе ми биде многу жал што ќе ја напуштам работава, дека секој ден со мерак одам на работа (happy)
 

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
ќе кажеш дека ваму кај шо работиш ти е убаво и се по ред како шо ни раскажа нас... и со насмевка на лицето секако...ќе кажеш вака и вака планирам до тогаш да работам...после најверојатно ќе одам таму и таму...ми се пружа шанса и сакам да ја искористам...
така да и шефот ќе знае дека не си криела и со време ќе си најде друг работник...ако толку се сложуете ко шо кажуеш не би требало да имаш проблем да му кажеш :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD and foREVer

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
одиш и кажуиш сакам да не работам веке имам нешто у план да заминуам настрана или шо ти знам шо
а и нема потреба да објаснуеш
само да ти исплати тоа шо имаш за земање да не заботавиш да напомениш :)
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Темава ја отварам бидејќи мене лично ме интересира какви ставови и мислења имаме околу давањето отказ... На пример јас моментално кај што работам се ми е супер погодено, газдата, колешките, муштериите, платата (што е најбитно, редовна е), бакшишот... и лично многу брзо се поврзувам со луѓе кај и да работам. Муабетот ми е, еве за месец дена сакам да одам да работам на Крф или во Будва, или ако не испадне ништо од тоа како и да е Октомври месец најкасно бегам за Америка... Како јас да му кажам на човеков дека си одам? Премногу сум приврзана и за него и за се, и стварно незнам како да го изведам тоа, знам дека ќе ми биде многу жал што ќе ја напуштам работава, дека секој ден со мерак одам на работа (happy)
кажи му исто како нас овде,биди си искрена и ќе видиш дека нема да има никаков проблем...ќе видиш дека и сам ќе ти рече дека ако не ти успее планот дека кај него во било кое време ќе можеш да се вратиш!:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: smeker

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
431
886
1,103
Мислам дека постојат некои закончина и подзакончина до кои ќе мора да се придржуваш, дел од тоа е и дека мора да најавиш одказ мислам месец дена предходно за да има време да си најдат замента за тебе како дел од законот. ова е дел од она ако не го орифатат твојот отказ човечки, може да те тужат и платиш пенали па на биро ќе имаш проблеми аааауууу такви работи...
најубаво да си разговараш со луѓето и да кажеш видете овде е убаво ама не сметам дека моја последна граница на моженсоти е оваа работа. сакам нови предизвици и работи, сакам (....) и оваа работа ме спречува во тоа колку и да не сакам да е тоа така... од хх/хх не можам да идам повеќе и да видиме да средиме со документите... ако се луѓе ќе разберат , ако се нелуѓе имај си го законто прочитано како да се засштитиш самата себе :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

Trouble

Староседелец
6 март 2012
1,516
2,611
1,123
кажи му исто како нас овде,биди си искрена и ќе видиш дека нема да има никаков проблем...ќе видиш дека и сам ќе ти рече дека ако не ти успее планот дека кај него во било кое време ќе можеш да се вратиш!:)
Си го сакам човекот ко вујко да ми е (дека се знае со вујко ми) :giggle И многу ќе ми биде криво да си одам, кога и да било од таму, затоа што и сам ми има кажано дека најубаво му работам и се тоа, иако го нервирам понекогаш дека нонстоп му каснам (wasntme) аххх... се надевам ќе ми успее со убаво да ме разбере, инаку знае он дека ќе дојде дечко ми и ќе си одам од Македонијава и секој ден таков тажен ме прашува кога ќе дојде бе дечко ти, колку ќе седи :(
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

Trouble

Староседелец
6 март 2012
1,516
2,611
1,123
Мислам дека постојат некои закончина и подзакончина до кои ќе мора да се придржуваш, дел од тоа е и дека мора да најавиш одказ мислам месец дена предходно за да има време да си најдат замента за тебе како дел од законот. ова е дел од она ако не го орифатат твојот отказ човечки, може да те тужат и платиш пенали па на биро ќе имаш проблеми аааауууу такви работи...
најубаво да си разговараш со луѓето и да кажеш видете овде е убаво ама не сметам дека моја последна граница на моженсоти е оваа работа. сакам нови предизвици и работи, сакам (....) и оваа работа ме спречува во тоа колку и да не сакам да е тоа така... од хх/хх не можам да идам повеќе и да видиме да средиме со документите... ако се луѓе ќе разберат , ако се нелуѓе имај си го законто прочитано како да се засштитиш самата себе :D
Ееее не е до толку деее за закони и такви к:cenzuraчеви карики :giggle кафич е, можам ваљда и недела дена пред да си одам да му кажам а?! :rolleyes:
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Си го сакам човекот ко вујко да ми е (дека се знае со вујко ми) :giggle И многу ќе ми биде криво да си одам, кога и да било од таму, затоа што и сам ми има кажано дека најубаво му работам и се тоа, иако го нервирам понекогаш дека нонстоп му каснам (wasntme) аххх... се надевам ќе ми успее со убаво д аме разбере, инаку знае он дека ќе дојде дечко ми и ќе си одам од Македонијава и секој ден таков тажен ме прашува кога ќе дојде бе дечко ти, колку ќе седи :(
биди си само искрена со него ,ако те сака и почитува како ти него, ќе те поддржи во планот сигурно ! Среќно и од нас :)