Како боите делуваат на расположението?

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
3e6gH.jpg
Многу пати не сме ни свесни колку боите може да влијаат на нашето расположение. Пред да се одлучите да обоите просторија во вашиот дом или да купите некое парче на облека, добро проучете што ви говорат и како на вас делуваат боите.
ЖОЛТА
Жолтата боја претставува оптимизам и среќа. Тоа е боја на енергијата која ги стимулира менталните процеси и нервниот систем. Поттикнува комуникација и памтење.
ЗЕЛЕНА
Зелената е боја на природата, мирот и екологијата. Оваа боја делува многу смирувачки, па затоа се препорачува во уредувањето на ентериерот. Ги ублажува напнатоста, нервозата и депресијата, а дава чувство на самоконтрола и хармонија.
СИНА
На многумина омилена боја и тоа со причина. Сината е боја на довербата, одговорноста и преданоста. Оваа боја е толку моќна што го стимулира телото на производство на хемикалии кои делуваат смирувачки. Таа опушта, одмара и дава чувство на интуиција.
ВИОЛЕТОВА
Виолетовата е комбинација на црвената боја која стимулира и сината боја која смирува. Потемните тонови може да делуваат вознемирувачки додека оние посветлите делуваат мистично и го сакаат креативци. Оваа боја подига, го смирува умот и нервите и дава чувство на спиритуалност.
РОЗЕВА
Младешка и забавна боја. Посветлите тонови се врзуваат за романтика. Таа е боја на безгрижноста. Го зголемува крвниот притисок и го забрзува работењето на срцето. Поттикнува на акција, но истовремено ја намалува агресивноста.
ЦРВЕНА
Стимулирачка, боја која ја крева возбудата и привлекува внимание. Го зголемува ентузијазмот, дава енергија и го зголемува крвниот притисок. Таа ги забрзува пулсот и отчукувањата на срцето. Поттикнува на акција и штити од стравови и напнатост.
ПОРТОКАЛОВА
Портокаловата е боја сродна на црвената. Со неа често е врзана силна позитивна или негативна енергија, така да или ја обожавате или ја мрзите. Оваа боја зрачи со топлина и енергија, поттикнува на активност, на социјализација и го отвара апетитот.
КАФЕАВА
Ова е боја на стабилноста, доследноста и приступачноста. Таа е боја на земјата, па со тоа не поврзува со природата, дава чувство на исполнетост, стабилност и ред.
БЕЛА
Белата е боја на чистотата и неутралноста. Таа е воедно симбол на сигурноста. Оваа боја го чисти умот, не ослободува од стрес и овозможува чувство на нов почеток.
СИВА
Боја на интелектот, знаењето и мудроста. Сивата е боја на гордоста, авторитетот, но и компромисот. Таа е потполно неутрална боја и одговара на сите други бои. Може да делува и вознемирувачки.
ЦРНА
Црната е боја на авторитет и моќ и може да предизвика силни емоции. Ова е класична боја која дава чувство на незабележителност и празнина. Таа е мистична боја која поттикнува на создавање потенцијали и нови можности.
Што мислите вие дали може боите некако да влијаат на нашето расположение и дали ви се има случено тоа? :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Smiley_1996 and Selma

mAcIkA

Истакнат Член
14 февруари 2012
382
516
393
да зелената ме одмара а Црвената ме замара:Dпортокаловата ме расположува,црната ми е за сериозност,сивата ме прави тмурна..белата ме разнежнува,розевата ме нервира,виолетовата ми е некако авантуристичка(happy)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
да зелената ме одмара а Црвената ме замара:Dпортокаловата ме расположува,црната ми е за сериозност,сивата ме прави тмурна..белата ме разнежнува,розевата ме нервира,виолетовата ми е некако авантуристичка(happy)
Мене Розевата страшно многу ме нервира кога ќе ја видам.. Среќа не е толку честа..:mad
 

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
Јас со зелена само имам очи одмарано, затоа што теглите ми се 5ка диоптер. :sreken
Инаку омилена боја ми СИНАТА, и тоа со причина. Позитивно ми делува. Жолтата не ме онерасположува, ама грозна ми е.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Jana and Hip.Hop_MKD

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Боите се баш нешто што можат дефинитивно или да ме расположат или обратно!
Јас да би можела би ги носела сите бои на мене, од едноставна причина - сакам се да испробам! :smug
 

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
жолта и портокалова :) секогаш практикувам барем ситница со една од боиве да има присутна на мене...најчесто портокаловата :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Секако дека делуваат, ама не по строго правило. Многу зависи од личноста. Пример мене црната ме опушта и ме остава да размислувам со мирна глава. Жолта, портокалова, темнозелена, светлоцрвена, розева и сл. ме нервираат. Темно-црвена и кафеава ми се отмени бои и сакам да седам во соби и места со таква боја, да пијам темно пиво, кафе со виски или да јадам чоколадо и да правам сериозен муабет.