Какви мисли-таков живот

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Поттикната од мислата''Какви мисли таков живот'' решив да ја отворам оваа тема за споделување на искуства и разменување на позитивни вибрации,афирмации и ситуации. Велат кога си негативно наелектризиран со таквите мисли привлекуваш негативни ситуации и резултати,додека со позитивните мисли привлекуваш убави работи. Нема да ја изоставам и мислата која вели -на оптимистот кога ќе му потонат сите бродови,тој ги претвара во подморници. Со тоа се' ни е јасно дека колку и да е тежок животот,мора да ги промениме мислите за да си го олесниме и разубавиме.
Стресот и нервозата се најголемите непријатели на човековото здравје,затоа треба да се потрудиме да го сочуваме.Најпрвен треба да се прифатиме и грижиме за себе,да шириме љубов околу нас и секој минус да го претвориме во плус.
Знам и јасно ми е дека некои лоши случувања не рушат и физички и психички но сепак собираме сила и продолжуваме понатка,поентата на оваа тема е да си помогнеме едни на други кога сме психички и морално скршени,да си внесеме позитивен дух и да се обидеме да го задржиме,да биде постојано присутен.
Ве поканувам секоја позитивна мисла и афирмација,секое мотивирачко видео да го споделите овде.
polje.jpg
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Одлична тема (y) позитивните мисли ги контролираме самите ние, некогаш е ужасно тешко да се избориш и да ти поминат низ глава. Кај секој е индивидуално колку често и ќе успева да биде позитивен и да ја гледа светлината. Во глобала кај мене последните 10 месеци, 7 од нив сум гледал позитивно и тоа многу оптимиспички настроен и наеднаш 3 месеци паѓање, период во кој едвај се борев да ги задржам и секунда. Ми поминуваа,а не ги заддржував, но ете собрав сили се вратив, сега мислам да не му се враќам на старото, мада сигурно дека ќе се случи кад тад и знае да те сјебе его и да се жалиш и да патиш цело време, ама се надевам дека побрзо ќе го победам и излезам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena, malo and JaMi

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
-Најголемите препреки во нашиот живот се бариерите од нашиот ум!
-Не можеш да ги запреш брановите,но можеш да научиш да сурфаш!
-Никогаш не се откажувајте,додадете гас таму каде што сите стискаат кочница.
-Верувајте дека сите оние лоши работи кои ви се случуваат се само патоказ,да сфатите,препознаете и да научите да ги цените сите оние добри работи кои ги имате во животот.
-Мислете позитивно! Соочите се со вашите стравови и победете ги!
-Одлучете денес да бидете среќни и ништо да не може да ве спречи во тоа.Вие сте посилни од сите проблеми!
10430421_773345649413460_3516755842630758883_n.jpg
1382080_540722966009064_2100345323_n.jpg
1380540_543099419104752_2135154149_n.png

10888411_773345292746829_2685998073423234606_n.jpg
10620803_703824889698870_3335060243261208515_n.jpg

1385457_737402339674458_8567798164290484894_n.jpg


379657_551147311633296_1671263218_n.jpg
1395913_540572846024076_979976099_n.jpg
1392024_540572549357439_692423708_n.jpg
1377484_540573132690714_1362127106_n.jpg
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Многу интересна тема,бара многу штрумфување...но ако земеме дека мислата е нешто налик на некој код,што служи за поврзување и правење ред во природниот хаос во нашите умови,прави некој систе за самооддржување...тогаш ми е интересна поговорката -Да ти даде господ тоа што ти мисли жена а не мајка!Можеби ја утнав темава,но дали навистина е точно Какви ти се мислите-таков ти е животот,или сепак се е сплет на уште многу други психолошки фактори идр?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki

Lovestoned

Истакнат Член
23 октомври 2014
7
5
103
89

thank me later ;)

ps. Positive thinking на погрешно место може да има фатални последици.Така да , да не се зима здраво за готово филозофијава и да се иде со глава во ѕид, туку пред се треба да се биде СВЕСЕН.Секоја ситуација си бара различен одговор.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133

thank me later ;)

ps. Positive thinking на погрешно место може да има фатални последици.Така да , да не се зима здраво за готово филозофијава и да се иде со глава во ѕид, туку пред се треба да се биде СВЕСЕН.Секоја ситуација си бара различен одговор.

Убаво што го постираше документарецот, сум го гледал многу одамна и редовно ги следам The law of atraction, за мене најмоќно оружје ми е да визуеализирам дека веќе сум го постигнал тоа и така ми се остваруваат целите, инаку ова подолу што го пиша ако може да ми дадеш конкретен пример како може позитивното размислување на погрешно место може да има фатални последици?!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena, JaMi and malo

BlackTulip

Староседелец
15 март 2013
628
790
1,103
Многу интересна тема, навлегува во суштината, кога ќе ги симнеме сите маските и ќе забележиме дали сме среќни со тоа што го имаме постигнато и со луѓето кои сме ги одбрале покрај нас. За мене минатата година беше многу тешка но и многу поучна. Бидејќи сакав да се скријам од проблеми и мислев дека со тек на време сами ќе се решат, што таквото постапување доведува до лажење на самиот себеси, мислејќи дека не си доволен сам на себе. Животот знае да те турне толку далеку што понекогаш ни се чини тешко да го најдеме назад патот до нас самите. Позитивното мислење и и прифаќањето на своите способности и до каде можеш да одиш и да се турнеш себеси да бидеш тоа што сакаш -прави големи разлики. Можеме цел живот да седиме во една точка и да бидеме задоволни со минималното тешејќи се дека неможеме повеќе, или можеме да се турнеме повеќе од границите и да видиме дека се што е замислено може да се оствари.
Се сметам себеси за голем оптимист кога станува збор за другите, но кога ќе дојде ред за мене многу треба да запали. Искрено секогаш гледам да се мотивирам некако, со позитивни мисли или инспиративни текстови :) нели кај секој што делува. И сеуште го немам постигнато замисленото, но имам убава слика каде сакам да бидам за една година од сега, се надевам дека ќе успеам. Сите сме борци во овој суров свет (hug)
 

BlackTulip

Староседелец
15 март 2013
628
790
1,103
ps. Positive thinking на погрешно место може да има фатални последици.Така да , да не се зима здраво за готово филозофијава и да се иде со глава во ѕид, туку пред се треба да се биде СВЕСЕН.Секоја ситуација си бара различен одговор.

Ќе се надоврзам на филмов, само што го догледав, и мислам дека логика сето тоа. Сакав да споделам пример можеби ќе направи разлика во размислувањето на некој друг. Се ззапишав на факултет пред многу години хехе но бидејќи морав да работам и факултетот го ставив на второ место. И кога ќе изгубиш фокус од приоритет не се даваш максимално кон таа работа и почнува да има неуспех. И нормално неможев да стасам и со тек на време некако го тргнав настрана како ете не ми оди моментално, тешко се фокусирам ќе биде кога ќе биде. И поминаа скоро две години, паралелно работев цело време но немав некои приоритети ни во работата. И по некое време како ладен туш ме удри колку време помина. Сватив дека макар и да имам искуство во работата неможев да бидам тоа што сум си имала замислено уште кога се запишав на факултет. Решив да се вратам незнаев како ќе успеам да стасам но си велам ај барем ќе знам дека сум дала максимум од мене и дека утре нема да жалам. Се вратив запишав наеднаш 8 предмети и во рок од два месеци ги положив тие паралелно работејќи. Почнав да се чувствувам како на добар пат. И ко гром од ведро небо едно сабајле ми звони телефонот со германски број, на другата линија пријател ми понудува соработка за наредните 2-3 месеци со можно идно вработување. И си викам wow кај ќе можам се да стасам. Ова беше периодот кога паралелно полагав, и баш како што кажаа у филмот вика замисли се себеси како успехот да ти е веќе остварен. Се замислив со завршена работа, положени испити и задоволна од себеси. И бидна.. деф темава е добра за филозофирање :giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena, malo and JaMi

Lovestoned

Истакнат Член
23 октомври 2014
7
5
103
89
Убаво што го постираше документарецот, сум го гледал многу одамна и редовно ги следам The law of atraction, за мене најмоќно оружје ми е да визуеализирам дека веќе сум го постигнал тоа и така ми се остваруваат целите, инаку ова подолу што го пиша ако може да ми дадеш конкретен пример како може позитивното размислување на погрешно место може да има фатални последици?!

Фатални и плави :rofl
Кога се развива и присвојува став на positive thinking , во некој ситуации ќе се има "ќар" од тоа , да , ама во други ќе изгледаме смешно и глупаво само затоа што имаме инсталирано идеа дека така треба да се понашаме.Идеш на места каде што има одредени опасности , подобро да помислиш што све негативно може да се случи, подобро ...

Особа А и Б се пилоти , треба да извршат транспорт до одредена точка.Пред летот им соопштуваат дека едниот мотор откажал , дека ке летаат само со еден мотор и неопходна ке им биде спасувачка опрема . Особа А гледа свесно и реално на ситуацијата каква што е и ја прифаќа опремата , додека особа Б размислува ултра - позитивно (толку е убеден дека све ќе помине во најдобар ред , дури и камења да паѓаат ќе ја завршат задачата ),ја игнорира реалноста .не му треба опрема.10 мин по полетувањето откажува моторот.

Онака го треснав примеров , ама мислам дека ми ја сфати поентата.

Треба да бидеме во моментот без никакви ставови или филозофии , само да сме свесни за ситуацијата , да ја прифатиме истата каква што е и да го направиме најдоброто што е во наша можност за/во истата.