1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Каде и како до соодветен психотерапевт или психолог?

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Marick14, 15 март 2012.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Интересно е тоа што многу луѓе кога ќе ги прашате за својата кола, компјутер или за козметичките препарати знаат да ви кажат многу детали а незнаат скоро ништо за својот психотерапевт, доктор , психолог, психијатар.

  [​IMG]
  Ако ги прашаме за квалификацијата тешко дека ќе ви ја кажат и разликата помеѓу психотерапевт, психолог, психијатар.
  Овде накратко ке ви ја опишеме оваа разлика и ке можете во иднина да побарате помош на соодветно место.
  • Психолог – Задолжително имаат минимум 4 годишно високо образование. Постојат различни профили : детски психолог, социјален психолог, клинички психолог, судски психолог и др.
   Важно е да знаете дека психологот нема право да ви препишува лекарства.
  • Психотерапевт-задолжително се дипломирани психолози или психијатри и завршена специална психотерапија. Обично тоа се дополнителни 3-5 годишни програми. Во овие програми задолжително психотерапевтот поминува определен број часови лично искуство т.е. психотерапија.
  • Кога избирате психотерапевт треба да знаете каква терапија тој спроведува, да ви објасни за терапијата.
  • Психијатар- имаат диплома по општа медицина и специјализација - Психијатрија. Во случај да решете да изберете психијатар треба да знаете дека тоа е работа со двајца специјалисти : психијатар кој ќе ви ги препише медикаментите и психотерапевт со кој ќе ја спроведувате психотерапијата. Во светот не се препорачуваа овие две функции да ги спроведува едно лице.
   Важното е да знаете дека никој друг лекар нема дозвола да ви препишува лекарства за вашето ментално здравје освен психијатар.
  Дали сте биле на психолог?
  Или би оделе?
  Дали во Македонија има добри психолози/психијатри/психотерапевти?
   
  На Bibi@, TheKitten, Elence и уште 1 член му се допаѓа ова.
 2. TheKitten

  TheKitten Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  549
  Допаѓања:
  629
  Навистина добро направена дистинкција меѓу сите три поими :)

  Инаку, сите од нас, биле на психолог (памтите пред да ве запишат во 1одд?), но после тоа, реално, не сум била.
  Бидејќи студирам психологија, имам повеќе од доволно психолози со кои се советувам и за приватни и за професионални прашања :)
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: