Италијанска кујна

Derp

Нов член
19 февруари 2012
10
7
3
Како вие ја подготвувате пицата?? Јас пробувам на различни начини да го подготвам тестото, но никако неможам да ја погодам... Вие како ја правите?? Каков е вашиот рецепт за тестото?? Сум слушнал дека треба да отстои 24 часа..
 

Derp

Нов член
19 февруари 2012
10
7
3
Пица ми е омилено јадење, и ја сакам само со следниве состојки: кечап/сос од домати, шунка/сланина/пил.салама, печурки, оригано и кашкавал. Ништо повеќе, ништо помалку. :)
ххахах па секој ќе стави ќечап, кашкавал, печурки, но како се поготвува тестото и јас знам деќа треба тоа да се стави во пица.. но тестото е проблемот:gladen
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Како вие ја подготвувате пицата?? Јас пробувам на различни начини да го подготвам тестото, но никако неможам да ја погодам... Вие како ја правите?? Каков е вашиот рецепт за тестото?? Сум слушнал дека треба да отстои 24 часа..
Точно, за да после немаш грчеви и гасови. :D Исто така може да седи во фрижидер..
ххахах па секој ќе стави ќечап, кашкавал, печурки, но како се поготвува тестото и јас знам деќа треба тоа да се стави во пица.. но тестото е проблемот:gladen
За тоа треба да платиш дебела сума на пари и да идеш во Италија да ја научиш финтата.
Совет од мене нe правете дебели кори.. ;)
 

efederer

Админ
Член на администрација
2 октомври 2011
156
256
1,063
За сите љубители на тестенините: тука споделувајте рецепти за лазањи, шпагети, макарони, сосови, тортелини, таљатели...како ги правите, со што ги комбинирате, печени или варени...мхмхм ми се пријаде :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Smiley_1996 and parvati

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
ja znam da prau mnoo rabote ( rabotu u italijanski restoran ) njoki kfatro formadzi, sHpageti bosilok i domati,tortelini ragu : )
mrzi me brat recepti da pisHuju : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Smiley_1996

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Сите знаеме да свариме макарони. Сеа штосот е во сосот (хаику) :rofl.
Еве еден интересен рецепт за сос Pesto genovese кој го има и по продавниците но не е лошо ни по дома да си праите - поефтино ќе ви се фати.
Потребни состојки за 4 души

половина канче од кисело млеко босилек
некои 50-70 грама рендан кашкавал (со цврста структура како мешан, рибанац, пармезан, не гауда)
2-3 дробени чешниња лук
четвртина канче мелено јаткасто овошје (оригинално пињоли - оревчиња од бор, супституција за нив ореви, бадеми)
маслиново масло 1 дл маслиново масло.
Сол.
Се додаваат прво сувите состојки и се мешаат. После тоа се додава кашкавалот и лукот за на крај се налее маслиновото масло и се меша додека смесата не се соедини.
Сол се додава по вкус.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: redhead

Libra

Староседелец
15 февруари 2012
208
327
673
Лазањи со шампињони

Состојки:
1 главица кромид
2 чешниња лук
500g свежи лазањи (неварени)
500g свежи шампињони
250g мелено месо
100g кашкавал
30ml. масло
1l. сос од домати
1 лажичка сол

За бешамел сос:
50g путер
60g брашно
500ml млеко
половина лажичка сол

Ситно исечканиот кромид се пржи во масло. Во тавата со кромидот се додаваат исечканите шампињони и лукот, па се пржат заедно околу 10 мин. Потоа се додава меленото месо и се пржи уште 10 мин. Во испржената смеса се додаваат сол и зачини, а се додава и сосот од домати и филот се остава да врие уште 5 мин.
Бешамел сосот: на тивко се растопува путерот и се додава брашното, потоа постепено млекото, се додека не згусне смесата и се додава вегета и сол. Потоа бешамел сосот се додава во филот.
Лазањите се варат 3-4 мин колку да омекнат.
Во подмачкана тава, претходно со маргарин се редат прво лазањите па филот. Постапката се повторува додека има лазањи. На крај се ренда кашкавал и се пече на 200C 20-30 мин.

Ги имам правено повеќе пати и многу се лесни за правење а и вкусни. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

Nikola

Полноправен Член
20 февруари 2012
59
41
18
Skopje
Лично незнам како се прави тестото, а ако сакаш можеш да купиш готово тесто или пак цела пица и само да ја испечеш.
П.С. Готовите пици од КАМ не се баш нај нај.