Интернет силеџиство

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Се сложувам со Електра,израснавме во ерата на интернетот но немало вакви монструозни сајбер насилства како што е пример денес.
Од друга страна се појавија многу платформи кој секој се снима и се објавува,посебно деца без контрола од родителите. Не се свесни во што се впуштаат и кои се последиците од тоа,најпрвин се неизградени личности,кои секој коментар од непознат може да ги уништи и растрои,а при тоа да си ги таложат негативните чувства во себе без да побараат помош...и на крај самоубиството,како најлесен начин да се излезе од проблемите..
Господ нека им е на помош...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Се сложувам со Електра,израснавме во ерата на интернетот но немало вакви монструозни сајбер насилства како што е пример денес.
Од друга страна се појавија многу платформи кој секој се снима и се објавува,посебно деца без контрола од родителите. Не се свесни во што се впуштаат и кои се последиците од тоа,најпрвин се неизградени личности,кои секој коментар од непознат може да ги уништи и растрои,а при тоа да си ги таложат негативните чувства во себе без да побараат помош...и на крај самоубиството,како најлесен начин да се излезе од проблемите..
Господ нека им е на помош...
А и колку има возрасни на мреживе кајшто владеат деца, рецимо ТикТок, па ги замараат децата, па не е само силеџиство, него и дувло на педофили што комотно може да се преправаат дека се тинејџери.
Постојат толку начини да се наштети некому преку интернет, мислам веќе пострашно и повозможно е отколку надвор, во живо.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Околу празнициве изначекав многу теми за сајбер силеџиство и не знам дали е дека луѓево се бесни и огорчени или нешто друго, но еве имаше и 21 годишно девојче што се уби пред некое време ради малтретирање, во што имаше удел и оној глупердана од Јутубер Бака Прасе и неговата „армија“.
Среќна сум што израснав во ерата на интернетот, но не и сега, каде којзнае што се случува по социјалниве мрежи со навреди, закани и секакви глупости.

А што се случило да дојде до таа мера за самоубиство, нешто компромитирачки фотографии, уцени?

Во сајбер просторот е полесно да насилникот биде насилник поради анонимноста и немањето последици ради постапките, за жал ќе гледаме само пораст особено со нови те генерации родени во тек на онлајн ерата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
А што се случило да дојде до таа мера за самоубиство, нешто компромитирачки фотографии, уцени?

Во сајбер просторот е полесно да насилникот биде насилник поради анонимноста и немањето последици ради постапките, за жал ќе гледаме само пораст особено со нови те генерации родени во тек на онлајн ерата.
Не знам колку си запознаен со „ликот и делото“ на гореспоменатиот пастув, ама накратко е 25-6 годишен дебил што прави видеа за 12 годишни што се смејат на зборот к*р, така да јасно ти е отприлика.
Наводно пред две години девојчето имало рак и носело перика, а овој ѝ се потсмевал за тоа од некои лични причини, дали го одбила нешто, дали соработувале, па ја укакале работата, не знам... како и да е, неговите 12 годишњаци ја замарале, ѝ се заканувале, ѝ пишувале да умре, да се убие и којзнае што. Катастроф жива.
Некои велат дека делот со ракот не е вистина, ама најискрено не сум отварала многу да читам, доволно беше што млад живот отишол ради нечиј идиотизам.
Се појави лигушот со видео како плаче, демек не бил он крив, тоа пред две години било, во океј односи биле после, ама му откажаа спонзорите, па сега ете го се беше жалел како кутриот немал веќе зошто да прави видеа, ќе работел обична работа во Холандија. Леле, претешко.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не знам колку си запознаен со „ликот и делото“ на гореспоменатиот пастув, ама накратко е 25-6 годишен дебил што прави видеа за 12 годишни што се смејат на зборот к*р, така да јасно ти е отприлика.
Наводно пред две години девојчето имало рак и носело перика, а овој ѝ се потсмевал за тоа од некои лични причини, дали го одбила нешто, дали соработувале, па ја укакале работата, не знам... како и да е, неговите 12 годишњаци ја замарале, ѝ се заканувале, ѝ пишувале да умре, да се убие и којзнае што. Катастроф жива.
Некои велат дека делот со ракот не е вистина, ама најискрено не сум отварала многу да читам, доволно беше што млад живот отишол ради нечиј идиотизам.
Се појави лигушот со видео како плаче, демек не бил он крив, тоа пред две години било, во океј односи биле после, ама му откажаа спонзорите, па сега ете го се беше жалел како кутриот немал веќе зошто да прави видеа, ќе работел обична работа во Холандија. Леле, претешко.

Мора да се најде начин за санкција на вакви работи, особено кога психички ранливи лица се изложени на сајбер булинг. Имаше случај по америките каде некоја го охрабрувала некој тип да се обеси, па во Англија еден лудак наговарал 20 годишна девојка да се самоубие, обата случаи биле преседан за да се донесе нова легислатива, а паметам уште одамна 2007-8 еден случај каде еден лик по нет правел лажни пактови за самоубиство, нормално неговот дел од пактот не го остварувал само менувал никнејм и профил и барал нова жртва.