Интернет заработка

важна

Истакнат Член
14 февруари 2012
552
694
93
30
Скопје
Дали сте пробале да заработувате на интернет и дали сте запознаени со начините? За оние што незнаат, читајте подоле :)

Начини за заработка на интернет:

1. Microworkers
На овој сајт можете да заработувате со тоа што ќе извршувате микро (мали) работи и за тоа ќе добивате околу $0.10 долари за секоја извршена микро работа. Најголемата заработка изнесува $0.50 од една микро работа, но за тоа треба да имате добро посетен сајт/блог на кој ќе го објавите она што е побарано од авторот на работата. Идеален сајт за почетници во оваа сфера.

2. Freelancer
Овде го нудите својот проект т.е ја нудите вашата услуга. На пример ако вие сте графички дизајнер, нудите дизајнерски услуги и чекате некој да ви понуди да му завршите некоја работа (пр лого, банер итн). Цена можете вие да поставите, а можете и да се договорите со оној кој ќе ги користи вашите услуги.

3. Fiverr
Овде вие испраќате понуда што би направиле за $5. На пример: ке направам лого по ваша желба за $5 и чекате да ве исконтактираат.

4. eHow
Овде заработувате на таков начин што пишувате "како да" текстови. На пример: како да направите блог итн...

5. 99designs
За да работите на сајтов треба да се разбирате од графички дизајн. Се организираат графички натпревари и ако победите ќе заработите пари.
 
  • Like
Реакции: 4FUN, Hexasto and Selma

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,031
2,642
1,143
26
Битола
јас сум во пла нда почнам да работам на фреланцер инаку имам 4 книги како најлесно да станите фрее ланцер и како да го продадете производото полесно... то се уствари прирачници за фреелансери.. и ова е how ми прај кеф... ке се пробам на двете..
 
  • Like
Реакции: Hexasto

Македонец

Староседелец
14 февруари 2012
313
439
1,063
ја имам заработено преку илјада долари на нет со warez. сеа acta sopa ме јебе. сто посто пејачиве гладуваат поради неколку албуми што сум аплоудирал. така важна :sreken
 
  • Like
Реакции: kizzo and Hexasto

Аце

Староседелец
2 март 2012
68
28
618
Во зависност од IP
www.ibiz.mk
Има многу видови начини на заработка, но во овој пост ќе ги искоментирам начините на важна.

1. Microworkers - Доколку немате никаков блог заработката на овој сајт иде бавно така да може да се каже дека е губење на време. Пред да биде направен update на сајтов имаше доста работи кои можеа да се завршат. Исто така имаа и проблеми со PayPal им беше блокирана сметката па така да тие кои отвараа кампањи имаа проблеми.

2. Freelancer - или како што велат сам свој газда. Има навистина многу сајтови кои може да ги понудите вашите услуги и навистина може да се заработи.

3. Fiverr - доста интересен сајт кој навистина нуди добра заработка, се што треба е да бидете креативни и да понудите тоа што го знаете. На ИБиз Македонија во делот заработка имате тема за Fiverr каде што може да прочитате повеќе околу овој сајт.

4. eHow - доста стар сајт кој барем еднаш го имате посетено. Пишувате артикли на сајтот и со тоа заработувате.

5. 99designs - е кај овој сајт треба доста да бидете креативни затоа што конкуренцијата е навистина голема. Има доста креативни луѓе кои изработуваат навистина одлични логоа и други дизајни...

Постојат и други начини на заработка кои се едноставни, доколку сте напреден во овој дел можете да прочитате повеќе за Affiliate, CPA на ИБиз Македонија.
 

besy

Нов член
22 мај 2012
5
0
1
26
Naturebucks е вебсајт во кој извршувате некои мали задачи(пр. да се регистриратe на некој сајт), откако ке ја извршите задачата следи потврдување,потврдувањето дека задачата е добро исполнета се одвива најчесто 30 минути по завршувањето, а потоа парите ви се на акаунтот. Има два начини на исплата на парите од акаунтот, и тоа:

-Преку Paypal Минимум за испалата $0.05

-Преку Amzon Gift Card Минимум за исплата $1, доколку парите ги префрлите на амазон ке можете да ги искористите за купување некој производ од амазон.Доколку ви е потребна помош пишете во темава, еве и доказ за исплата!;)

 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,838
6,527
1,153
Градибачалник на Прибој
Има пари на интернет али начинот на кој ти заработуваш е смешен... иако е точно дека исплаќаат али не за секоја завршена работа.
Околу заработување на интернет само на одеск бате, другото е гола вода.
 
  • Like
Реакции: Hip.Hop_MKD

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,007
3,215
1,143
Парите заработени со пот се најслатки.
Е*ате арното,да беше така како што мислеа никој немаше да рмба и да се заморува туку ке си печали на гореспоменатиот начин.
 
  • Like
Реакции: Dr.Gonzo