1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Интернет заработка

Дискусија во форумот 'Наука и техника' започната од важна, 18 февруари 2012.

 1. важна

  важна Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  552
  Допаѓања:
  694
  Дали сте пробале да заработувате на интернет и дали сте запознаени со начините? За оние што незнаат, читајте подоле :)

  Начини за заработка на интернет:

  1. Microworkers
  На овој сајт можете да заработувате со тоа што ќе извршувате микро (мали) работи и за тоа ќе добивате околу $0.10 долари за секоја извршена микро работа. Најголемата заработка изнесува $0.50 од една микро работа, но за тоа треба да имате добро посетен сајт/блог на кој ќе го објавите она што е побарано од авторот на работата. Идеален сајт за почетници во оваа сфера.

  2. Freelancer
  Овде го нудите својот проект т.е ја нудите вашата услуга. На пример ако вие сте графички дизајнер, нудите дизајнерски услуги и чекате некој да ви понуди да му завршите некоја работа (пр лого, банер итн). Цена можете вие да поставите, а можете и да се договорите со оној кој ќе ги користи вашите услуги.

  3. Fiverr
  Овде вие испраќате понуда што би направиле за $5. На пример: ке направам лого по ваша желба за $5 и чекате да ве исконтактираат.

  4. eHow
  Овде заработувате на таков начин што пишувате "како да" текстови. На пример: како да направите блог итн...

  5. 99designs
  За да работите на сајтов треба да се разбирате од графички дизајн. Се организираат графички натпревари и ако победите ќе заработите пари.
   
  На 4FUN, Hexasto и Selma им се допаѓа ова.
 2. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  јас сум во пла нда почнам да работам на фреланцер инаку имам 4 книги како најлесно да станите фрее ланцер и како да го продадете производото полесно... то се уствари прирачници за фреелансери.. и ова е how ми прај кеф... ке се пробам на двете..
   
  На Hexasto му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Македонец

  Македонец Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  313
  Допаѓања:
  439
  ја имам заработено преку илјада долари на нет со warez. сеа acta sopa ме јебе. сто посто пејачиве гладуваат поради неколку албуми што сум аплоудирал. така важна :sreken
   
  На kizzo и Hexasto им се допаѓа ова.
 4. Аце

  Аце Староседелец

  Зачленет на:
  2 март 2012
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  28
  Има многу видови начини на заработка, но во овој пост ќе ги искоментирам начините на важна.

  1. Microworkers - Доколку немате никаков блог заработката на овој сајт иде бавно така да може да се каже дека е губење на време. Пред да биде направен update на сајтов имаше доста работи кои можеа да се завршат. Исто така имаа и проблеми со PayPal им беше блокирана сметката па така да тие кои отвараа кампањи имаа проблеми.

  2. Freelancer - или како што велат сам свој газда. Има навистина многу сајтови кои може да ги понудите вашите услуги и навистина може да се заработи.

  3. Fiverr - доста интересен сајт кој навистина нуди добра заработка, се што треба е да бидете креативни и да понудите тоа што го знаете. На ИБиз Македонија во делот заработка имате тема за Fiverr каде што може да прочитате повеќе околу овој сајт.

  4. eHow - доста стар сајт кој барем еднаш го имате посетено. Пишувате артикли на сајтот и со тоа заработувате.

  5. 99designs - е кај овој сајт треба доста да бидете креативни затоа што конкуренцијата е навистина голема. Има доста креативни луѓе кои изработуваат навистина одлични логоа и други дизајни...

  Постојат и други начини на заработка кои се едноставни, доколку сте напреден во овој дел можете да прочитате повеќе за Affiliate, CPA на ИБиз Македонија.
   
 5. besy

  besy Нов член

  Зачленет на:
  22 мај 2012
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Naturebucks е вебсајт во кој извршувате некои мали задачи(пр. да се регистриратe на некој сајт), откако ке ја извршите задачата следи потврдување,потврдувањето дека задачата е добро исполнета се одвива најчесто 30 минути по завршувањето, а потоа парите ви се на акаунтот. Има два начини на исплата на парите од акаунтот, и тоа:

  -Преку Paypal Минимум за испалата $0.05

  -Преку Amzon Gift Card Минимум за исплата $1, доколку парите ги префрлите на амазон ке можете да ги искористите за купување некој производ од амазон.  Доколку ви е потребна помош пишете во темава, еве и доказ за исплата!;)

  [​IMG]
   
 6. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  нема леб без мотика
  реферал а? е не кликам
   
  На TIGERWOMAN31SK му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Богами друже многу си заработил, кај ги потроши париве?
   
  На The Tramp, Hip.Hop_MKD, The_Mayor и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Ти седиш на интернетот а пари само пристижу,пристижу
   
  На N|ghtmare_f и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 9. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,838
  Допаѓања:
  6,527
  Има пари на интернет али начинот на кој ти заработуваш е смешен... иако е точно дека исплаќаат али не за секоја завршена работа.
  Околу заработување на интернет само на одеск бате, другото е гола вода.
   
  На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 10. МериСелест

  МериСелест Староседелец

  Зачленет на:
  24 април 2012
  Мислења:
  2,007
  Допаѓања:
  3,215
  Парите заработени со пот се најслатки.
  Е*ате арното,да беше така како што мислеа никој немаше да рмба и да се заморува туку ке си печали на гореспоменатиот начин.
   
  На Dr.Gonzo му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: