1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Интересни фотографии

Дискусија во форумот 'Дводимензионална уметност' започната од melpomena, 3 мај 2012.

 1. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Ке започнам со фотографиите на Тед Сабарис....лугето и нивни рибји двојници

  people-and-their-fish-twins-Ted-Sabarese-01.jpg
  people-and-their-fish-twins-Ted-Sabarese-02.jpg
  people-and-their-fish-twins-Ted-Sabarese-03.jpg
  people-and-their-fish-twins-Ted-Sabarese-04.jpg
  people-and-their-fish-twins-Ted-Sabarese-05.jpg
   
  На bonboonka, Хоуп*, Gemini и уште 8 други им се допаѓа ова.
 2. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Исто Тед Сабарис ....проект Емотикон
  emoticons (1).jpg
  emoticons (2).jpg
  emoticons (3).jpg emoticons (5).jpg emoticons (6).jpg emoticons (7).jpg emoticons (8).jpg emoticons (9).jpg emoticons (10).jpg emoticons (11).jpg
   
  На Gemini, Saladin, DarkPassenger и уште 6 други им се допаѓа ова.
 3. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
  На Gemini, Natenceto, Bibi@ и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Симетрични портрети
  Австралискиот уметник Џулијан Волкенштајн е автор на необичниот проект наречен Echoism, кој ја преиспитува симетријата на човечкото лице.
  На пример, пред неколку години, глумецот Том Круз и супермоделот Кристи Тарлингтон беа прогласени за најпривлечни луѓе на светот токму поради наводната причина дека имаат целосно симетрични лица. Инспириран од овој недокажан факт, Волкенштајн се зафати со истражување на симетричноста на човековото лице, портретирајќи луѓе со особени физички карактеристики. Проектот заврши минатата година, а во негови рамки, серијата фотографии Symmeytrical Portraits, документира низа портрети на луѓе од различна возраст, раса и статус.
  Авторот ги снимил субјектите во идентични пози пред камерата и потоа ги замолил при гледањето во фотоапаратот да се обидат да го лишат своето лице од секаква емоција или карактер. По фотографирањето Волкенштајн ги „поделил“ на половина, и секоја половина огледално ја споил со својот оригинал, добивајќи со тоа колажирање некоја сосем нова личност.
  8_wolkenstein05.jpg 8_wolkenstein08.jpg 8_wolkenstein10.jpg 8_wolkenstein12.jpg simetricni-portreti_2.jpg wolkenstein_echoism_.jpg wolkenstein_echoism_-1.jpg wolkenstein_echoism_-3.jpg wolkenstein_echoism_-4.jpg
   
  На Gemini, - Dee Dee -, lady_blue и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Ајде и нешто вакво:)
  1.jpg 2.jpg 3.jpg 7.jpg 9.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg
   
  На violetmoon, Gemini, - Dee Dee - и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. WomanInRed

  WomanInRed Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,324
  Допаѓања:
  3,218
  24-годишната Ана Паис, родена во Венецуела, ја креирала оваа серија подвижни фотографии т.н. „Eternal Moments“ (Вечни моменти). Таа е графички дизајнер која работи хонорарно, а овие фотографии ги има изработено врз основа на музичкото видео „Keep on Dancing“, кое е во режија на Андре Тентугал.

  Придушените бои, во комбинација со суптилното пренесување на емоцијата која е бистро прикажана во фотографиите, трепкањето на очите, капките вода кои течат по лицето и чадот од цигари кој излегува од устата, создаваат еден спиритуален ефект.

  0-Ovekovecheni-momenti-vo-fotografija-www.kafepauza.mk_.gif


  2-Ovekovecheni-momenti-vo-fotografija-www.kafepauza.mk_.gif

  3-Ovekovecheni-momenti-vo-fotografija-www.kafepauza.mk_.gif

  4-Ovekovecheni-momenti-vo-fotografija-www.kafepauza.mk_.gif

  6-Ovekovecheni-momenti-vo-fotografija-www.kafepauza.mk_.gif
   
  На Gemini, Taa Sum.., JaMi и уште 5 други им се допаѓа ова.
 7. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  485695_384803641572331_226300637422633_1192434_1056862647_n.jpg images (1).jpg images (2).jpg images.jpg images (6).jpg
   
  На Gemini, parvati, Bibi@ и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  389644_299619966788381_117337108350002_706972_893240567_n.jpg
   
  На Gemini, Taa Sum.. и parvati им се допаѓа ова.
 9. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  [​IMG]
   
  На Gemini и WomanInRed им се допаѓа ова.
 10. WomanInRed

  WomanInRed Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,324
  Допаѓања:
  3,218
  544889_385204254864862_100001258718444_1142555_1833548390_n.jpg

  542007_3700454387686_1165208690_33074608_491935465_n.jpg
   
  На 84 sk_Y ^_-, ~ Скарлетка ~, street_chic и уште 6 други им се допаѓа ова.

Сподели: