Институт за безбедност одбрана и мир | Црнобело Форум

Институт за безбедност одбрана и мир

Enduu

Староседелец
4 септември 2012
23
7
603
25
Ако студира некој или да знае како е на Институтот за безбедност, одбрана и мир на УКЛО. Неопходно е да имаш врски и таму за да се запишеш, се прават ли физички тестови и слично ?
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Што ли се предава тамо, како да се земе боловање/одмор за време на конфликт, како што беше у 2001? А обичан народ (читај резерван состав) да гине?
 

Enduu

Староседелец
4 септември 2012
23
7
603
25
Што ли се предава тамо, како да се земе боловање/одмор за време на конфликт, како што беше у 2001? А обичан народ (читај резерван состав) да гине?
Не можеш да знаеш доколку не прашаш, туку само да си претпоставуваш. И да ти кажам - мислењето не ти е ни малку блиску до вистината.
 

Enduu

Староседелец
4 септември 2012
23
7
603
25
Просветли ме, молим те...
Кога ќе почнам со предавања ќе ти кажам. А ова за земањето одмор за време на конфликт е сопствен избор, секој за себе. Така да, до луѓето е - не до институтот , обуката и предавањата. Сите се обучуваат исто, на сите им се предава истото. Е сеа како ти ќе постапиш во таква ситуација - твоја одлука е. Или се бориш - или бегаш. Или си херој - или кукавица. :D
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,770
7,293
1,153
Big Sur
Многу ме интересира што прават/учат овде ако некој некогаш има инфо.
Пошто израснав со крими серии, секогаш си мислев дека ќе го запишам факултетов и ќе станам нешто ко профајлерине во ФБИ. :rofl:rofl
Мислиш овде врие (сериски) убијци, па уште и тешки ќе се за наоѓање во шака народ. Психопати и социопати има, ама па факултетов, ко што дознав, не нуди ништо посебно, ни па нешто премногу повеќе од курсевите што ги завршуваат цајканчињава (или што се вработуваат директно со 5к евра). Збориме за просечниот студент. Сигурна сум дека има паметни и посветени студенти, но однапред жалам за нивната иднина и местото што ќе им го земе некој неадекватен што не знае да препознае прост и нагласен сарказам во реченица, а не нешто повеќе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider