Индијанци

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Терминот Индијанци или американски староседелци е назив за целокупното домородно население што на териториите на Северна Америка, Јужна Америка и Средна Америка. Тоа неселение е единствено население што живеело на овие територии сѐ до 15 век. Од 15 век почнува населувањето на европските народи особено од Шпанците и Англичаните. Прв човек од Европа кој официјално пристигнал на американскиот континент бил Кристофер Колумбо и тој населението го нарекол Индијанци мислејќи дека стигнал во Индија. Тоа име останало и до ден денес, иако во САД и во Канада почнува да се користи терминот американски староседелци. Индијанското население низ историјата претрпело големи егзодуси, мачења и војни. Големи неправди се направени врз нив и денес како резултат на мачната и тешка индијанска историја, населението живее во резервати со мизерни услови за живот. Поголем број од етникумите се убиени и исчезнати, а денес опстојале само најупорните од нив. Денес голем број на Индијанци се интегрирани во општествата на Канада и САД. Во Канада индијанското население има и своја држава — Нунавут.

geronimo_small.jpg

Џеронимо...Легендарниот поглавица на племет Chiricahua Апачи...

Неговото вистинско име е Goyathlay ке во превод би било Оној кој зева(се прозева)...Тој е последниот член и на бандата Bedonkohe кои се познати по тоа што пружале силен отпор на тогашните воени сили на САД...Роден е во Turkey Creek,денешна Аризона,но тогаш била Мексико...Одгледан според племенските обичаи,имал многу жени и најмалку 6 деца...

Првата жена и трите деца му ги убиле мексиканските војници при што е убиена и неговата мајка додека мажите од племето биле да тргуваат во блискиот град...Неговата омраза е неопислива и поглавицата и поглавицата Mangas Colorados го праќа по помош кај уште еден легендарен поглавар Cochise кој требал да им помогне со своите воини во осветата...

Името Geronimo го добива поради масакарот кој го извршил врз Мексиканците на празникот Св.Џеронимо...Од тука и митот за него дека метак не можел да го убие...Според некои сведоци тој едноставно трчал со нож и убивал секој кој ќе стасал додека мексиканските војници пукале по него...Се бори против Мексиканците,а подоцна и Американците цели 28 години во периодот од 1858 до 1886...За себе велел дека не е Поглавица туку воен водач...На 4 Септември конечно се предава на Генералот Milles...Останува една од најголемите мистерии дали овј голем воин се предал со или без некои услови...

Умира од пневмонија на 80 годишна возраст во Fort Sill,Оклахома како заробеник на САД и е погребан на Апачките гробишта за индијански воени заробеници...

Indiansloadingtravois.jpgrayu1l.jpg
 

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Еден од народите кои одсекогаш ми го привлекувале вниманието, од нивниот начин на живот, преку нивните обичаи, традиции, разни митови и легенди. Многу поучни приказни, луѓе кои секогаш живееле во склад со природата, знаеле да ја почитуваат и да го земат само она што им е неопходно. Се додека не дошле “цивилизираните европјани“ и не извршиле толкава асимилација и геноцид, особено на територијата на САД. Има многу да се збори. А нивната музика шири некоја многу пријатна позитивна музика...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Сијуксите се тие што јас највеќе ги сакам. Да можам уште сеа би заминал да живеам со нив.
 

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,095
1,633
113
Македонија
Горд народ со славна историја..за жал на денешницава се продаваат и заработуваат некој денар на сметка на славното минато..
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Сијуксите се тие што јас највеќе ги сакам. Да можам уште сеа би заминал да живеам со нив.
Еве да те удостојам со една молитва на Сијуксите. ;)
Дозволи да моите раце полни со почит
допрат до стварите кои Ти си ги створил.
Изостри го моето уво за да го чуе твојот глас.
Направи ме мудар за да би го спознал знаењето
кое Ти тајновито го имаш ставено во секој лист,во секој камен.

Барам сила,но не да би ги надвладал своите браќа
туку само да можам да го надвладам својот најголем непријател-самиот себе.
Боже,дај ми спокој
да поднесам работи кои не можам да ги променам,
дај ми храброст
да променам работи кои можам да ги променам,
и дај ми мудрост
да ги разликувам едните од другите.

Нека не бидам заштитен од опасноста
туку да се без страв соочам со неа.
Нека не молам за смирување на мојата болка
туку со јако срце да ја совладам.
Нека не барам сојузници во животната борба
туку да се потпрам на сопствената сила.
Нека не преколнувам за спас од страв
туку за надеж да ја освојам својата слобода.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ГоспоТ