Има нешто труло во државата Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
325
395
1,063
Повторно воскреснувам со пишување во светот на политиката како пред 3-4 години. За жал повторно се појавуваат и оние исти гниди и пицајзли кои ми го реметат желудников и нервите во малото прсте.
Знам, имаше еднаш едно време, пред 11 години кога, отприлика овој период, март месец почна да се крчка казанот полн со гнев и платеници кои јуришаа на дел од нашава држава.
Памтам, тогаш како гуштер-средношколец, некое диво племе славеше и повикуваше на бунт на сред тетовскиот плоштад.
Да, племе, зашто да не се однесувале така, немало да го користам овој збор. И не ми е срам, точно.
Обично, уште во праисторијата племињата се однесувале меѓу себе како едно големо семејство, чии што односи започнувале со гестикулации и пискотници наместо јазик.
Ова наше племе кое се поистоветува со еден друг наш соседен народ, наместо гестукулации користи сила, наместо пискотници употребува рафали...
Така беше пред 11 години. Наследниците на тоа племе пораснаа. Им дадовме да учат, да напредуваат со образованието и наместо тоа да го искористат за добри прогресивни цели, повторно водени од нечии интереси го употребуваат кон државата во која се родени и каде израснале (парадокс до коска).
Повторно тие се оние кои се потчинети, а не сакаат очигледно да видат дека во администрација на пр. упорно се буткаат такви како нив, одошто македонци. Малку им е тоа што ние стануваме потчинети во делот на егзистенција и вработување за нивна сметка, за тие да можат да се курчат на наша сметка.
Не за џабе велат во куче да немаш доверба, зашто колку и да го храниш не знаеш кога ќе ти рипне и ти откине рака, прст, вилица и сл.
Овие наши домашни соседи кои велеа дека ја научија лекцијата од 2001 ја искористуваат секоја можна ситуација да го свртат тоа во нивна корист и да го претстават како терор од македонците врз албанците.
А истите тие кои се претставуваат како угнетени, се тие кои начекуваат деца на Кеј, девојчиња по автобуси, во сред Тетово за да ги повредат, ограбат и омаловажат во нивниот заеднички град.
Уште повеќе ме револтира тоа што нашиве медиуми даваат внимание на ваквите работи (претеруваат, преувеличуваат) па потоа да истите тие барајќи "ексклузивна приказна" за подигање на гледаноста, кажат дека "настаните ескалираат и ситуацијата е критична".
Еднаш направивте таква грешка со Танушевци, со командант Тели кој беше убиен во Чаир, за да одма се испотепате кој од вас да објави прв. Што се случи? За два дена се случи масакрот во Вејце и Карпалак, каде заади одмазда загинаа дестина наши војници.
Мислам дека целава ситуација нема да прерасне во реприза од 2001 година, но сепак сметам дека треба да дојде некој Садам или Адолф во Македонија за да не среди еднаш засекогаш како здрав народ, како нормално општество.
Тоа е моето мислење, а вечер пак продолжете со тепање се додека не се удавите во сопствените г**на.
 
  • Like
Реакции: parvati

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,263
9,106
1,683
не се тие криви, ние сме криви. Секогаш попуштаме. На глава ни се качија. Водени од нивните политички претставници. Тоа го прават дел од албанците, и овие хулиганиве прават да имаме лоша слика за сите албанци кои живеат тука
 

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
507
802
693
Никој не ни е крив. Сами сме! Кога сме глупи. Им дадоа 5 напред, г*з им лиже секој политичар што ќе дојде на власт.
Ние сме потчинети во сопствената држава. Со помалку права од малцинство. Ало бе, кај го има тоа.
Да ми е страв да излезам надвор да се прошетам сама, да не ми направат нешто. Па уште јаките од Косово и Албанија се закануваат, кршат таму амбасади наши, Македонец не ќе можело да се шета, ќе настрадал. А не гледаат дека всушност нивните браќа овде тепаат малолетни, а се собираат по 20 души на еден. Срамота. Сами сме криви за ова, САМИ! Нека продолжат да попуштаат, можеби утре ќе се разбудиме во ГОЛЕМА АЛБАНИЈА!
 
  • Like
Реакции: parvati and ema09

x3m

Активен Член
17 февруари 2012
137
169
43
Скопје
На вакви теми можеме да земеме и да полемизираме со денови, недели, месеци. Ама седењето пред компјутер нема да ни го реши проблемот, нели?
 
  • Like
Реакции: Saladin and Marrie
Статус
Затворена за нови мислења.