Изложби на уметнички дела

Blueberry

Староседелец
12 февруари 2012
210
158
1,043
Скопје
Многу ретко имам можност да наидам на информација за изложби на уметнички слики така што би било убаво овде да споделуваме информации на оваа тема.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lady_blue and Bibi@

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Јас оваа недела бев на изложба, во Домот на културата во Пробиштип, имаше изложба на графики на уметници од Куманово. Од училиште не водеа. Мислам дека сеуште е отворена изложбата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Blueberry

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Во МКЦ денес се одржа изложба на Васко Ташковски под наслов "Човекот како пејсаж" и беше прекрасно да се видат сите тие дела одблизу. Имам мала замерка на лошото осветлување, а можеби и само така ми делуваше поради гужвата, но во секој случај, не можев да ги отргнам очите од реалистичните детали и претстави. Одете и видите!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Во Даут Пашин Амам вчера беше отворена изложба со дела на Никола Мартиноски. Како еден од најважните уметници за Македонија, препорачувам да се иде и да се види. 110 години од раѓањето и 40 години од смртта на Мартиноски.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Посетете го кога можете Музејот на современа уметност, изложени се голем број дела на т.н. Постојана поставка меѓу кои неколку на Мартиноски, Личеноски, Мазев, Станкоски, Шумковски, Аврамова, Хаџи Бошков, Аврамовски Гуте, Хенри Мур, Пикасо,...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
На 21 септември ќе има организирана и бесплатна посета на најзначајните музеи и галерии во Скопје (Музеј на Македонија, Музеј на современа уметност, Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите во Македонија, Национална галерија - Даут-пашин амам). Малце доцнам со известување зошто утре е последниот ден за пријавување на фб профилот на Еуролинк осигурување. Ќе има 2 ротирачки групи кои стартуваат од 10.00 часот од Порта Македонија.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Вчера во МКЦ се отвори изложба на астрофотографии наречена Небото над Македонија. Беа изложении 30-тина фотографии, од кои на некои беа фотографирани делови од соѕвездија, галаксии, планети од сончевиот систем, сонцето, месечината, траги од ѕвезди во Скопје. Бидејќи обожавам работи поврзани со астрономијата, ова е една доста интересна изложба. Еве некој пример (don't mind the лош квалитет од моиве фотографии):

BeFunky_220920141050.jpg.jpg BeFunky_220920141054.jpg.jpg BeFunky_220920141056.jpg.jpg BeFunky_220920141057.jpg.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Во склоп на Бела ноќ која оваа година ќе биде на 4ти октомври, ќе бидат изложени повеќе изложби. Јас препорачувам да ја погледнете ЕДЕН ВЕК (ретроспектива) од раѓањето на големиот Василие Поповиќ - Цицо, која ќе биде изложена во Даут Пашин Амам. Исто така, доколку имате време тркнете и до КИЦ на изложбениот салон - Империјал 1 Надреализам каде што ќе бидат изложени дела на Спасе Куноски, Благоја Николовски и Кирил Ефремев.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Во склоп на Бела ноќ која оваа година ќе биде на 4ти октомври, ќе бидат изложени повеќе изложби. Јас препорачувам да ја погледнете ЕДЕН ВЕК (ретроспектива) од раѓањето на големиот Василие Поповиќ - Цицо, која ќе биде изложена во Даут Пашин Амам. Исто така, доколку имате време тркнете и до КИЦ на изложбениот салон - Империјал 1 Надреализам каде што ќе бидат изложени дела на Спасе Куноски, Благоја Николовски и Кирил Ефремев.
Токму вчера бев на Цицо, човекот е ѕвер во областа на карикатурата. Посебно ми направија мерак делата со писателите и актерската екипа. Топло препорачувам да се погледне, не чини многу (50денари е мислам).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous