1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Иднината на форумот

Дискусија во форумот 'За форумот' започната од diva orhideja, 5 февруари 2015.

 1. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Знам дека не е мое да размислувам за иднината на форумов,тоа би требало сопственикот да си се запраша ако воопшто го засега ова прашање,но мене ме интересира како го гледате опстанокот на форумите и на овој ЦБ форум?Пред неколку години работата на форумите била многу подобра од денешната состојба во која се наоѓаат.На голема жалост сега сме учесници и гледачи на низок степен на толеранција меѓу членовите и модераторите,ликови кои минираат теми,провоцираат,со лошо расположение,исфрустрирани,а сето тоа ги растерува квалитетните и интелигентните форумаши.За темава ми текна поттикната од еден коментар дека форумската популација била морална нула,манијаци,педофили,промискуитетни особи,денгубитници,безработници,и тн..За да има квалитетни теми треба прво и такви модератори,за да задржиш едно ниво на култура и знаење најмногу зависи од акалот и умеењето за проценка на еден лик со кого ќе влезеш во дискусија.Морам да дадам забелешка дека овде има или имаше(незнам каде отидоа)интелигентни модератори,незнам од кои причини им отстапија место на недоквакани,саркастични,неуки или сеуште непотковани за таа работа.Замира ли форумот,се губи интересот меѓу луѓево и ни останува уште да му одредиме рок на употреба.Како тргнало вака,форумов да го користиме само за навреди и борба за своето кажано,не предвидувам уште многу време.Што мислите вие уште колку вака може да фумкционира форумов?
   
  На Pica pica, melpomena и -•Lil Lamb•- им се допаѓа ова.
 2. -•Lil Lamb•-

  -•Lil Lamb•- Баниран

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  48
  Дива орхидеја, ти навистина прекрасно размислуваш и си многу интелигентна личност. И преубави теми отвараш. Ти не си модератор овдека? Админ нешто?
  Чудно навистина, би требало да бидеш. А инаку, јас иако не го следев баш овој форум, сега дојдов, мислам дека нема да опстане. Го споредувам со Кајгана форумот, но кајгана форумот е каде - каде подалеку од овој. Не се споредува. Башка ми се чини и слабо луѓе овде има, во споредба со други. :) Во секоја тема ептен слабо се пишува. И ако се пишува тоа е од едните исти личности. Нови баш и не гледам. Не би дотуркал далеку,ако продолжи вака. ОЖИВЕЈТЕ ГО!
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  Не сум член на други форуми затоа ќе пишувам конкретно за форумов.

  Јас случајно налетав на форумов и се зачленив затоа што прочитав многу дискусии и ја почувствував онаа друштвена енергија. Кога се зачленив видов дека всушност форумот е многу пасивен памтам дека и покрај тоа што пишав во многу теми не добив известување дека некој друг вратил, во табелата за последни мислења се наоѓаа мислења од пред неколку дена. Во тој момент си реков дај нешто да направам да помогнам да биде активен, ја пронајдов идеата на @Sarah и повторно ја оживеав го вратив ЦБ весникот во живот.
  Да не биде јас сум херојот спасувач но и самата може да согледаш дека ЦБ весникот ја разви активноста дискусијата на форумов стари членови се вратија а и нови се зачленија. Сега имам многу известувања за разлика од порано што значи дека активноста се зголемила.
  Кога дојдов на форумов само ти @ipopovski и @Saladin бевте активни потоа стана и @Electra и јас и @Altair и @Notice и други членови.
  Тогаш во месецот се отвараа по четири пет теми, сега по дваесет. Некој праша зошто правам такви статистики и ги објавувам во весникот. Сега ќе одговарам тоа го правам за да воочите дека активноста на форумов од ден на ден се зголемува.
  За празните теми не се криви модераторите туку членовите. Зошто се срамат да дадат свое мислење на една тема, а не се срамат да играат во играчница?
  За строгоста на модераторите морам да признаам дека си во право но и тоа од ден на ден се поправа. Тие што се модератори знаат за што зборувам. Зар не приметувате поопуштена атмосфера и послободна дискусија на форумов? Зар не приметувате дека и најстрогите модератори се приземија на форумов и дискутираат како било кој друг член.
  Иднината на форумов ја гледам многу позитивно и светло затоа што приметувам дека секој нареден ден се поактивен е форумов и ние како членови и модератори работиме на тоа.
   
  На BlackTulip и -•Lil Lamb•- им се допаѓа ова.
 4. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Јас бев активен и пред ти да дојдеш, едноставно јас во последно време сум најактивен и заслужувам титула, најфраер, најубав, најсекси итн...
   
 5. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  Ти да не си - пропаднавме :D
   
  На Altaïr му/ѝ се допаѓа ова.
 6. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,178
  Допаѓања:
  2,240
  И оваа титула само да ја имаш ќе ти биде доволна :D
   
  На Altaïr му/ѝ се допаѓа ова.
 7. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Најактивен член

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,620
  Допаѓања:
  5,694
  И јас стварно не знам зошто после ги разбркуваш девојчињата,па како да ти одолеат покрај волку титули:D
   
  На Altaïr му/ѝ се допаѓа ова.
 8. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Можеби ако започнеш од самата себе си да не си дозволуваш да навредуваш други членови, тогаш можеби другите членови гледајќи те тебе како прав пример нема да навредуваат исто така.

  Иначе, од каде знаеш ти како било на форумов (конретно) порано и какви членови имало, кога си зачленета неполна година дена?


  Мое мислење е дека форумот ќе опстане многу подолго оттколку што повеќето мислат. Иако уште од самиот почеток сме многу помалкубројни за разлика од некој си друг форум, сепак си останавме еден вид на своја мала заедница. Тоа e тоа што ми се допаѓа, колку и да плукаат некои луѓе за овој форум, сепак не има еден куп членови што сме си останати тука од разни причини. [​IMG]
   
  #8 MissChievous, 5 февруари 2015
  Последна промена: 5 февруари 2015
  На Saladin, BlackTulip, malo и уште 11 други им се допаѓа ова.
 9. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Без навреда,но немаш попаметна тема за размислување?
  Опстанокот на форумот?
  Со иднината на форумот се замараат ликови кои немаат ништо друго да прават во животот,па се оптоваруваат со администрацијата,со модераторите и нормално членовите и нивните грешки,наместо да си ги угледаат сопствените дефицити.
  Иначе форумот ќе си функционира како и последниве неколку години.
  Одамна се предвидува неговата смрт ама како така си функционира.
  Паметните се извинувам интелегентните членови се грижат за успехот во приватниот живот и чинам не висат по форуми ден и ноќ барајќи игла во сено од грешки.
   
  На melpomena, Saladin, BlackTulip и уште 3 други им се допаѓа ова.
 10. -•Lil Lamb•-

  -•Lil Lamb•- Баниран

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  48
  Јас мислам дека некои модератори, премногу си дозволуваат овдека,но нејсе. :)
  Зошто упорно се трудат темата да ја однесат во некаков си друг правец,јас не знам. И не сфаќам. Можеби глупа сум.
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: