Идеи за изработки

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Хеј, еве една идеја од Мортидо за форумџиите креативци.
Пред неколку години (далечната 2007ма) правев некои обиди за цртање у дрво со туш, меџутим некако не бев задоволен од крајните резултатите....И така дојдов на идеја она што сакав да го нацртам само да го ископирам со индиго на дрвото. Резултатите беа баш онакви какви што замислував, а изработката не можеше да биде поедноставна. Техникава ја нареков ’’индиго графика’’ :)
Доколку сакате некој омилен бенд, личност или што и да е, да го овековечите на дрво, испринтајте ја сликата, под неа ставете индиго и под нив парчето дрво. Сликата и индигото можете да ги фиксирате на дрвото со штипка. Потоа со пенкало само повторувајте по сликата. На крај дрвото обавезно испрскајте го со лак за коса за да се заштити индигото зошто може да се размачка доколку се чепка.

еве за што станува збор

scaled.php


scaled.php


scaled.php


scaled.php


пробајте и вие ;)
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Мортидо твојата техника ме потсети на техниката со салфети.
Потребно:
-салфети со интересни шари
-дрвофикс
-вода
-четка
-дрво/дрвен предмет

Во мало кутивче ставате малку дрвофикс и ептен малку вода, колку да го разредете дрвофиксот. На дрвениот предмет ја ставате салфетата и со четката поминувате низ салфетката со дрвофиксот. И потоа чекате да се исуши.
Еве јас што направив, ова ми е од лани. Не можев да најдам друго да направам и затоа остана само ова.

SDC16604.JPG
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Мортидо

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Хеј, еве една идеја од Мортидо за форумџиите креативци.
Пред неколку години (далечната 2007ма) правев некои обиди за цртање у дрво со туш, меџутим некако не бев задоволен од крајните резултатите....И така дојдов на идеја она што сакав да го нацртам само да го ископирам со индиго на дрвото. Резултатите беа баш онакви какви што замислував, а изработката не можеше да биде поедноставна. Техникава ја нареков ’’индиго графика’’ :)
Доколку сакате некој омилен бенд, личност или што и да е, да го овековечите на дрво, испринтајте ја сликата, под неа ставете индиго и под нив парчето дрво. Сликата и индигото можете да ги фиксирате на дрвото со штипка. Потоа со пенкало само повторувајте по сликата. На крај дрвото обавезно испрскајте го со лак за коса за да се заштити индигото зошто може да се размачка доколку се чепка.

еве за што станува збор

scaled.php


scaled.php


scaled.php


scaled.php


пробајте и вие ;)

Секоја чест. Убаво нацртано. Јас ова нема шанси да го направам.
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Ај од мене пак со салфетки.

Потребно:
-салфетки
-четка
-белка од јајце

Oд салфетките ќе исечете еден дезен или повеќе, на варено јајце ја ставате салфетката и премачкувате со белката.

SDC15697.JPG
SDC15701.JPG
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alley3112

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Еве една идеја за љубителите на египетските папируси.
Најдете од онаа кафеава хартија од вреќи за брашно, цемент и сл., исечете ја со димензии А4 формат, најдете на нет староегипетски цртеж, средете го у Ворд со контраст, брајтнес да биде малце дреч, испринтајте го на хартијата. Рамката направете си ја по ваша желба.
Имам јас неколку направено. Отприлика изгледа вака.

10634_1152622105152_2859258_n.jpg


62359506.jpg
 

Bibi@

Староседелец
Најфотограф
1 март 2012
399
743
1,103
Еве една идеја за љубителите на египетските папируси.
Најдете од онаа кафеава хартија од вреќи за брашно, цемент и сл., исечете ја со димензии А4 формат, најдете на нет староегипетски цртеж, средете го у Ворд со контраст, брајтнес да биде малце дреч, испринтајте го на хартијата. Рамката направете си ја по ваша желба.
Имам јас неколку направено. Отприлика изгледа вака.

10634_1152622105152_2859258_n.jpg


62359506.jpg

Прекрасни се...секоја чест:)