ИФФК Браќа Манаки - Битола

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
Меѓународен фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ — фестивал што се одржува секоја година во Битола. Главни ѕвезди во овогодинешното издание ќе бидат Хозе Луис Алкасин, Изабел Ипер, Ањес Годар.
3535golema.jpg
Покрај конкуренцијата, дел од Фестивалот и припаѓа на Програмата на краток филм, која нема натпреварувачки карактер и прикажува селекција од најдобрите остварувања на филмската продукција од последните две години. "Студентската Програма Браќа Манаки" е посветена на младите таленти – студенти на филмски академии и школи во целиот свет. Во рамките на Фестивалот, како пропратни настани се организираат работилници, семинари, дебатни сесии и изложби
Овој фестивал е и најстариот филмски фестивал во светот.
Мотото на ова издание е ПУШТИ ЈА СВЕТЛИНАТА.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Па можеше да ставиш кои филмови се на репертоар, па може ќе отидевме на некој, вака што ми е битно кое е мотото...
 

marinium

Полноправен Член
9 септември 2013
56
7
8
25
Па можеше да ставиш кои филмови се на репертоар, па може ќе отидевме на некој, вака што ми е битно кое е мотото...

па репертоар такви ствари тешко се наоѓаат...таму идат само поканети луѓе -од таа област така да и нема некоја достапност. А и според мене тоа глупо е мн. Се одржаваат некој прескоференции ,се гледаат филмовите ,се оценуваат номинираат ,награди се даваат од поише области и концепти.. и то..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kisserboy

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
па репертоар такви ствари тешко се наоѓаат...таму идат само поканети луѓе -од таа област така да и нема некоја достапност. А и според мене тоа глупо е мн. Се одржаваат некој прескоференции ,се гледаат филмовите ,се оценуваат номинираат ,награди се даваат од поише области и концепти.. и то..
Не е така, можеби првиот ден, а после во кино има филмови достапни за сите.
Јас лани бев на Трето полувреме баш за Манаки.
Не знам можеби авторот на темата строго за тоа што ти кажуваш сака да каже, ама има и филмови македонски се разбира премиерно може да ги погледне кој сака.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

marinium

Полноправен Член
9 септември 2013
56
7
8
25
Не е така, можеби првиот ден, а после во кино има филмови достапни за сите.
Јас лани бев на Трето полувреме баш за Манаки.
Не знам можеби авторот на темата строго за тоа што ти кажуваш сака да каже, ама има и филмови македонски се разбира премиерно може да ги погледне кој сака.

е за тоа дека луѓе обично можат да гледаат филмови не сум знаел..иначе така е знам баба ми секоја година е гостин :S ги гледаат филмовите ,па награди ,па тие преконференции ..такви ствари...
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
па репертоар такви ствари тешко се наоѓаат...таму идат само поканети луѓе -од таа област така да и нема некоја достапност. А и според мене тоа глупо е мн. Се одржаваат некој прескоференции ,се гледаат филмовите ,се оценуваат номинираат ,награди се даваат од поише области и концепти.. и то..

Ова ти е муабет без врска. Може не даваат "обични луѓе" да одат на првиот ден, ама потоа си пуштаат. Чинам 50 или 100 денари беше од филм. Немам одено, а баш сакам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

marinium

Полноправен Член
9 септември 2013
56
7
8
25
my bad.. се врати баба ми вчера ..и ја прашав можело и обични луѓе да гледаат.. :p :)