1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Зоолошките градини во Македонија и светот

Дискусија во форумот 'Домашни миленици' започната од Marick14, 7 март 2012.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Во текот на своето постоење Градината игра значајна улога во едукативно-воспитниот, културниот и рекреативниот живот не само на Градот туку и пошироко, и е една од најпосетените институции во Градот и пошироко во Републиката.

  Зоолошката градина Скопје е формирана во 1926 година од страна на тричлена комисија со која раководел доктор Станко Караман, тогаш е предложена и денешната локација која зафаќала 4 хектари површина до крајот на 1965 година. Во тоа време Градината располагала со скромен број животни. Со текот на годините Градината се проширувала и се зголемувала колекцијата на животни.

  Денес Градината е лоцирана на површина од 12 хектари, и располага со колекција од 300 животни од 56 видови (цицачи, птици, влекачи). Располага со економски дел, работилница, ветеринарна амбуланта, забавен парк за деца.

  Во Градината има 35 вработени. Од 1926 до 1991 година Зоолошката е под надлежност на Градот Скопје. Од 1991 до 2005 преминува под надлежност на министерство за култура на Р.М, а со децентрализацијата од 01.09.2005 е под Град Скопје.

  Има воспоставено соработка со други зоолошки градини како: Битола, Загреб, Белград, Нирнберг, Палиќ, Љубљана, Келн, Москва, Виена. Од 2006 година Зоолошката започна соработка со ЕАЗА (Европска Асоцијација за Зоолошки и Акварии), а од Mај 2009 година Градината се здоби со статус Кандидат за член на ЕАЗА.

  Во Зоолошката градина се одржуваат практични настави на ученици од средните и основните училишта како и научни истражувања.

  Зоолошката е отворена за посетители 365 дена во годината.

  Моментално Градината е во фаза на реконструкција.

  http://www.zooskopje.com.mk/
  Ќе споделам некои линкови и од странските Зоолошки градини:

  Белград: http://www.beozoovrt.izlog.org/
  Њујорк:
  Копенхаген:

  Доколку сте биле во некоја странска Зоолошка градина споделете искуства и слики. Или како ви се допаднала Зоо градината во некој град во Македонија?
   
  На smeker, Hip.Hop_MKD, Hexasto и уште 1 член му се допаѓа ова.
 2. Hexasto

  Hexasto Истакнат Член

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  1,082
  Допаѓања:
  1,631
  Во Скопје оваа до пред некое време беше невероватно мизерна и као концентрационен логор за животните...сеа малце подобро е ма да не е идеално мислам дека може многу повеке..сум бил и во зоолошки во странство и срам ми е да праам некаква споредба..
   
  На Caci, Hip.Hop_MKD и Marick14 им се допаѓа ова.
 3. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  Токму така, зоолошката тука многу се разликува од тие во странство... Јас сум била во зоолошката во Атина, и бомба е, што ли се нема, од змиии, до кенгури и пингвини, прават како претстава со делфините и фоките, многу е убаво и интересно, да не сакаш да си одиш :biggrin И нашата е убава сега, порано беше катастрофа, но може да биде уште поубава, само треба да се вложи и во неа :biggrin
   
  На Hexasto му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Бев во Будимпешта во зоолошката, пред 4 години, но за жал немам слики. :( Останав внатре цели 5 саати, после првите 2, со брзање се трудев да поминам, да излезам и попатно да видам што има... уште 3 саати заглавив, ако ви се верува, толку голема е зоолошката! Внатре се имаше! Сите можни животни, од сите можни делови на светот, од сите можни средини. Имаше животни кои прв пат ги видов и за кои никогаш немав слушнато! За секое животно имаше совршен дом. На пример, за поларните мечки имаше карпи и огромен базен, исто и за пингвините. За крокодилите цела зграда посебна со посебни водни и суви делови. За птиците, посебни простории со 50 степени температура и дрва и буквално, шеташ како во шума да си. Ме сфаќате. Најмногу бидејќи сакам волк и поларна мечка, тие ми беа посебни. А ме воодушеви, флоросцентна шкорпија. Имаше посебен дел како пештера, темна и во една дупка светеше таа шкорпија. (happy) Исто, бев и во така наречена аква зоолошка, беше прекрасно! Влагаш во тунел, проѕирни ѕидови за да гледаш што се случува до тебе... ајкули пливаат наоколу! :biggrin
   
  На Aaliyah и Hexasto им се допаѓа ова.
 5. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  минатиот април бев јас таму... прејако е .. значи цел ден го поминав таму, се отепав од барање на лавот...и одвај го најдов на крајот.. инаку целата зоолошка е како еден лавиринт , цело време те тера да шеташ, не можиш да застаниш.. инаку една интересна случка ми се деси за малку ќе влегував во базенот на тој пингвинот да го удаам... копилето ме испрска 2 пати... си седев покрај базнеот и ме испрска и викам ај нема ништо ко по 5 минути пак ме испрска..
  [​IMG]
  инаку ова е над поларните мечки во кафезот шо беше празен...
   
  На Hexasto и Caci им се допаѓа ова.
 6. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Дали имате информација дали пристигнале жирафата и слонот во Скопската Зоолошка?
   
 7. ace_rot

  ace_rot Полноправен Член

  Зачленет на:
  11 мај 2012
  Мислења:
  72
  Допаѓања:
  98
  Истото и мене ме интерсира :gladen
   
 8. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Изгледа никој не бил скоро, за да каже. :(
   
  На ace_rot му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Зоолошката градина во Скопје доби вовче за деца, кој со вовчето ја разгледуваат цела зоолошка. Нови животињи сеуште нема. :(
   
 10. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Се е во ред, но кога ќе поминеш од кај лисиците, отпадот мало дете е. Корне труе.
   

Сподели: