Значењето на жената

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Демек жените испаднаа цвеќиња...:zelen
доста го покажувате знаењето од историја,а можда само препишувате.Што да се каже за киднапирањето на девојчиња во Нигерија,па има ли помонструозно од тоа,Сигурно не е од жени изведено?Тури му такво на општеството,гледај на какви Недела сме сведоци.
Демек жените испаднаа цвеќиња...:zelen
А според мене пак знаеш што е монструозно, а жените го прават секој ден (претежно заради себични причини)? Абортусот!
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Демек жените испаднаа цвеќиња...:zelen

Демек жените испаднаа цвеќиња...:zelen
А според мене пак знаеш што е монструозно, а жените го прават секој ден (претежно заради себични причини)? Абортусот!
Ако детето не е посакувано,подобро е да се спречи да се развива и да не го дочека светлото на денот,да се абортира благовремено,отколку да се роди и маки да мачи како црна овца.Како може да е нешто монструозно кога е во моето тело,болките се големи,и физички и психички за секоја жена што се одлучила на таков чекор,но сепак само јас одлучувам што ке правам со моето тело,додека е во мојата утроба.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Ако детето не е посакувано,подобро е да се спречи да се развива и да не го дочека светлото на денот,да се абортира благовремено,отколку да се роди и маки да мачи како црна овца.Како може да е нешто монструозно кога е во моето тело,болките се големи,и физички и психички за секоја жена што се одлучила на таков чекор,но сепак само јас одлучувам што ке правам со моето тело,додека е во мојата утроба.
Не ли мислиш дека ова е став на егоизам замаскиран во генерализацијата за сите жени?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Не ли мислиш дека ова е став на егоизам замаскиран во генерализацијата за сите жени?
Далеку од егоизам,туку став на жена која абортирала 3 пати,и незнам што толку се крева фама околу тој абортус.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Далеку од егоизам,туку став на жена која абортирала 3 пати,и незнам што толку се крева фама околу тој абортус.
Е па ако е така, тогаш што креваш ти фама ако некој маж убие неколку души?
Нели тоа му доаѓа некако исто?
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Далеку од егоизам,туку став на жена која абортирала 3 пати,и незнам што толку се крева фама околу тој абортус.
Да го пишеше мислењето со причините - ете детето да не се измачува/непожелна, непланирана бременост, недоволно економска стабилност за да му се обезбеди на детето сигурна иднина... ќе речев друго. Ама за тоа дека тебе детето би ти ја загрозило твојата иднина?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Ако детето не е посакувано,подобро е да се спречи да се развива и да не го дочека светлото на денот,да се абортира благовремено,отколку да се роди и маки да мачи како црна овца.Како може да е нешто монструозно кога е во моето тело,болките се големи,и физички и психички за секоја жена што се одлучила на таков чекор,но сепак само јас одлучувам што ке правам со моето тело,додека е во мојата утроба.
Телото можеби е твое ама плодот не е само твој и не одлучуваш само ти...
И верувај абортусот не е ништо помалку монстуозен отколку да убиеш некој со голи раце...

Да го пишеше мислењето со причините - ете детето да не се измачува/непожелна, непланирана бременост, недоволно економска стабилност за да му се обезбеди на детето сигурна иднина... ќе речев друго. Ама за тоа дека тебе детето би ти ја загрозило твојата иднина?
И за тоа има чаре нели?
Подобро дај го на посвојување, не мора да го убиваш....
 
Последна промена од модератор:

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Е па ако е така, тогаш што креваш ти фама ако некој маж убие неколку души?
Нели тоа му доаѓа некако исто?
Каква споредба,ужас!?Да убие деца,Што веке го вкусиле животот и прегратката на мајката,со нешто неродено,непромрдано,нема потреба да пишувам веке после ваков гнасен коментар.

И за тоа има чаре нели?
Подобро дај го на посвојување, не мора да го убиваш....
Што мислиш тебе мајкати да те дала на посвојување,што би ја прашал.
 
Последна промена од модератор:
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
И за тоа има чаре нели?
Подобро дај го на посвојување, не мора да го убиваш....
За жал таквото решение би било најдобро но го има само во книгите од утописки карактер. Мене ми е чудно како детето се става во директен изговор дека е главен загрозител на иднината на некого. Дури и да е вистина, не се кажува така тоа. Каде е љубовта тука?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy