Зелениот чај не горчи ако се приготви правилно

Smiley_1996

Истакнат Член
14 февруари 2012
344
802
393
Кумановоoo !
Зелениот чај не горчи ако се приготви правилно!

Многумина луѓе со кои сум разговарал го мразат зелениот чај поради тоа што има горчлив вкус. Причината која зелениот чај го добива тој одбивен горчлив вкус е тоа што кога водата е претопла или пак кесичката стои предолго во водата се ослододуваат премногу танини. Немора да биде така, зелениот чај ако се подготви правилно има многу привлечен и убав вкус, кој се пие исклучиво без шеќер (по желба 1 лажица мед) и исцеден половина лимон. Еве како правилно да го приготвите:


1 ►Земете празна керамичка шоља и ставете 1 кесичка зелен чај.

2 ►Не користете зовриена вода кога приготвувате зелен чај! Доколку водата зовие, оставете ја да се олади 3-4 мин. пред да ја посипете водата во чашата. Идеалната температура за приготвување зелен чај е 60-80°C.

3 ►Поклопете ја шољата со тацна одозгора и оставете ја така 3-5 мин. Открите ја шољата и брцнете го кесичето неколку пат за да ослободи повеќе чај и извадете го. Додадете лимон и мед по желба.

4 ►Опуштете се и уживајте во чаша полна со здравје .
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,400
4,420
1,153
мене ми горчи само ако е скроз изладен
инаку ми е таман
 
  • Like
Реакции: Smiley_1996

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,697
13,878
973
Пинују си га на работу ја, не ми загорчнуе ич, ваљда га погаѓам нанесакајки марифет : )
 
  • Like
Реакции: Smiley_1996

Smiley_1996

Истакнат Член
14 февруари 2012
344
802
393
Кумановоoo !
24 причини зошто треба да почнете да пиете зелен чај!
1. Зелен чај и канцер
Зелениот чај помага во намалување на ризикот од рак. Антиоксидансите во зелениот чај се 100 пати поефикасни од витаминот Ц и 25 пати подобри од витамин Е. Тоа му помага на вашето тело да ги заштити клетките од оштетување, за кој се верува дека се поврзани со ракот.​
2. Зелен чај и срцеви заболувања
Зелениот чај помага во спречување на срцеви заболувања и мозочен удар, со намалување на нивото на холестерол. Дури и по срцев удар, ги спречува изумирањето на клетките и го забрзува обновувањето на срцевите клетки.
3. Зелен чај и слабеење
Зелениот чај помага при топење на масното ткиво. Зелениот чај гори масти и ја зголемува стапката на вашиот метаболизам природно. Тоа може да ви помогне да изгори до 70 калории во само еден ден. Тоа значи до 3.5кг за една година.
4. Зелениот чај против стареењето
Зелениот чај содржи антиоксидант, познат како полифенол, кои се борат против слободните радикали.Кој помага при борбата против стареењето и ја промовира долговечноста.
5. Зелен чај и кожата
Антиоксидансите во зелениот чај ја штити кожата од штетните ефекти на слободните радикали, кои предизвикуваат брчки и стареење на кожата. Зелениот чај, исто така, им помага за борба против рак на кожата.
6. Зелен чај и артритис
Зелениот чај може да помогне во спречување и намалување на ризикот од ревматски артритис. Зелениот чај има корист за вашето здравје,и ја заштитува 'рскавицата со блокирање на ензимот која ја уништува' рскавицата.
7. Зелен чај и коски
Клучот е во висока содржина на флуориди најде во зелениот чај. Флуоридите помагаат да се задржи јачината на коските. Ако пиете зелен чај секој ден, ова ќе ви помогне ја зачува те коскената густина.
8. Зелен чај и холестерол
Зелениот чај може да помогне во намалување на нивото на холестерол во крвта. Тоа исто така го подобрува односот помеѓу добриот холестерол и лошиот холестерол, со намалување на нивото на лошиот холестерол.
9. Зелен чај и дебелина
Зелениот чај го спречува дебелеењето со запирање на движењето на глукозата во масните клетки. Ако сте на здрава исхрана, вежбате и редовно пијете зелен чај, мала е веројатноста дека ќе бидат дебели.
10. Зелен чај и дијабетес
Зелениот чај ги подобрува липидниот и гликозниот метаболизам, го спречува наглото зголемувања на нивото на шеќерот во крвта.
11. Зелен чај и Алцхајмеровата болест
Зелениот чај помага при за подобрување на својата меморија. И покрај тоа што нема лек за Алцхајмерова болест, зелениот чај помага при забавување на процесот кој ослободува ацетилхолин во мозокот, што доведува до Алцхајмеровата болест.
12. Зелен чај и Паркинсовата болест
Антиоксидансите во зелениот чај помагаат во спречување против оштетување на клетките во мозокот, што би можело да предизвикаат Паркинсонова болест. Луѓето кој пијат зелен чај ја намалуваат веројатноста да заболат од Паркинсоновата болест.
13. Зелен чај и заболувањето на црниот дроб
Зелениот чај помага во спречување на трансплантација на слабост кај луѓето со инсуфициенција на црниот дроб. Истражувањата покажаа дека зелениот чај го уништува штетните слободни радикали во замастениот џигер.
14. Зелен чај и висок крвен притисок
Зелениот чај помага при спречувањето на високиот крвен притисок. Пиењето зелен чај помага да се задржи нивото на нискиот крвен притисок од од репресијата на ангиотензин, што доведува до висок крвен притисок.
15. Зелен чај и Труење со храна
Антиоксидантот катечин које пронајден во зелениот чај може да убие бактерија која предизвикува труење со храна и убива отрови произведени од страна на тие бактерии.
16. Зелен чај и шеќерот во крвта
Шеќерот во крвта има тенденција да се зголемува со текот на самото стареење, но полифенолите и полисахаридите во зелениот чај ни помоагаат при намалување на шеќерите во крвта.
17. Зелен чај и имунитет
Полифеноли и флавеноидите кој се пронакдени во зелениот чај ни помага во зајакнувањето на имунолошкиот систем, со што вашето здравје станува посилно во борбата против инфекциите.
18. Зелен чај и настинка и грип
Зелениот чај го спречува добивањето на настинка или грип. Витаминот Ц во зелениот чај ви помага при борбата против грип и настинка.
19. Зелен чај и астма
Теофилинот во зелениот чај ги опушта мускулите на кој се зацврстени бронхите, и ја намалува тежинатаа на астмата.
20. Зелен чај и ушни инфекции
Зелениот чај помага при инфекција на ушните проблем. За природен чистење на увото, натопете памук со зелен чај и исчиустете ушето од инфекција.
21. Зелен чај и расипување на забите
Зелениот чај ги уништува бактериите и вирусите кои предизвикуваат многу стоматолошки заболувања на забите. Исто така, го забавува растот на бактерии што води до лош здив.
22. Зелен чај и стрес
Л-теанин, која е еден вид на аминокиселина во зелениот чај, може да помогне во ублажување на стрес и анксиозност.
23. Зелен чај и Алергии
EGCG (Epigallocatechin gallate)кој е пронајден во зелениот чај ги олеснува алергиите. Значи, доколку имате алергиа, навистина треба да размислѕвате за пиење зелен чај.
24. Зелен чај и ХИВ
Научниците во Јапонија откриле дека EGCG (Epigallocatechin Gallate) во зелениот чај може да го запре ХИВ од врзување со здрави имунолошки клетки. Што ова значи дека зелениот чај може да помогне да се запре ширењето на ХИВ вирусот.
:kafe :) :*
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
Убаво би било веќе кога авторот отвара тема, да сподели и свое исксутво со производот.
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum and Smiley_1996

Smiley_1996

Истакнат Член
14 февруари 2012
344
802
393
Кумановоoo !
Убаво би било веќе кога авторот отвара тема, да сподели и свое исксутво со производот.
Убаво прашање :)
Епа вака :) ... Уште од мала имам алергија(мирисот на косење на тревата) ... Бев на разни доктори ,напорно беше...И заклучија дека тоа ми е наследно :( И тешко да се излечи , ми препорачаа да пијам зелен чај или да правам инхалација со чајот... Јас кога кашлам неможам да се сопрам без едно апаратче или голтка зелен чај ...Тешко беше во почетокот :( ... Но сега сум навиканата на алергијата,ми се јавува секој април или мај,зависи до времето ... Чајот го пијам скоро секој ден :),го сакам вкусот на чајот :) ... Среќа оваа година немав алергија :biggrin :showoff:sreken
Баба ми има дијабетис ... Докторот и порача зелен чај , затоа што зелениот чај ги подобрува липидниот и гликозниот метаболизам, го спречува наглото зголемувања на нивото на шеќерот во крвта ... За среќа нејзините резултати се подобрија .. :)
Другарка ми , беше многу дебела ... Виде од телевизија за зелениот чај ... Секое утро после трчање пиеше зелен чај со цимет,Циметот го забрзува слабењето ... Понекогаш и пртеруваше со пиењето на зелениот чај , но ништо страшно не и се случи ... Сега е многу слаба , но продолжи да си го користи чајот... :)

:kafe
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,125
1,844
423
Еден досаден град
Ке почнам да го користам...
Не сум го пиела од причина што мноогу горчи :confused:
Ке пробам вака..па ке видам :)
А инаку во една продавница зелениот чај се продава за 10 ден.
Дали е можно да е толку ефтин...Страв ми е да го купам за да не му фали нешто :)
 
  • Like
Реакции: Smiley_1996 and Lady*

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,635
5,809
1,153
27
Western Sky, Land of Oz.
Ке почнам да го користам...
Не сум го пиела од причина што мноогу горчи :confused:
Ке пробам вака..па ке видам :)
А инаку во една продавница зелениот чај се продава за 10 ден.
Дали е можно да е толку ефтин...Страв ми е да го купам за да не му фали нешто :)
Јас би ти препорачала да си купиш некој асален.. што си е сигурно , сигурно е :)
 
  • Like
Реакции: Smiley_1996