Зелена глина - лек за акни

Lovely*-*

Староседелец
27 мај 2012
230
164
1,043
29
Ohrid
kimmyqueen98.tumblr.com
Доколку некој од вас има акни нека ја проба оваа зелена глина. Ја има во сите аптеки и маркети и чини 167(во маркети), 200(во аптеки). Многу помага! Е за лице и за тело, во кесичката има за повеќе употреби. Во сад се клава 1 лажичка од глината и многу малку вода за да се добие смеса, потоа се на несува. И ви го затегнува лицето! :)

 

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,490
1,123
Скопје
имам користено, навистина помага за голем број проблеми со лицее : )
и јас топло препорачувам особено за девојки со лица склони кон акни и мозолчиња : )
 
  • Like
Реакции: Lovely*-*

Lovely*-*

Староседелец
27 мај 2012
230
164
1,043
29
Ohrid
kimmyqueen98.tumblr.com
имам користено, навистина помага за голем број проблеми со лицее : )
и јас топло препорачувам особено за девојки со лица склони кон акни и мозолчиња : )
Јас немам многу само на челово и толку ама ставив два пати и одма ми ги снема ама ич немам (party)
 

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,490
1,123
Скопје
Јас немам многу само на челово и толку ама ставив два пати и одма ми ги снема ама ич немам (party)
Јас и никогаш сум немала, немам проблематично лице, но ја коирстев глинава за затегнување на лицето : )
 
  • Like
Реакции: Lovely*-*

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
641
93
И јас сум презадоволна од глинава. Еден период имав многу мозолчиња на челото, ми се појавија после циклусот и никако не можев да ги исчистам. По препорака од другарка почнав да ја употребувам и по 2 употреби мозолчињата ги снема.
Сега ја употребувам еднаш неделно.
 
  • Like
Реакции: Lovely*-*

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
Јас и никогаш сум немала, немам проблематично лице, но ја коирстев глинава за затегнување на лицето : )
Малку ке сум офф,но немојте на оваа возраст да ставате зарзавати за затегнување,уште ви е навистина прерано а и нема што да се затегне.:)
 

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,490
1,123
Скопје
Малку ке сум офф,но немојте на оваа возраст да ставате зарзавати за затегнување,уште ви е навистина прерано а и нема што да се затегне.:)
Да и јас усм против ставање секакви препарати на лицето меѓутоа доколку станува збор за оние anti age креми, зелената глина е сосема природен производ воопшто не штети на лицето... и има само благопирјатни ефекти : ))
 
  • Like
Реакции: Lovely*-*

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
Да и јас усм против ставање секакви препарати на лицето меѓутоа доколку станува збор за оние anti age креми, зелената глина е сосема природен производ воопшто не штети на лицето... и има само благопирјатни ефекти : ))
Но тоа не значи дека треба на тие години да се затега кожата,а за другите нејзини природни влијаниа се согласувам.:)
 
  • Like
Реакции: Lovely*-*

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,490
1,123
Скопје
Но тоа не значи дека треба на тие години да се затега кожата,а за другите нејзини природни влијаниа се согласувам.:)
Епа кога веќе ја нанесуваш за акни ти никако не ја спречуваш нејзината моќ да затегнува... ако велиш дека не е во ред да се користи за затегнување тогаш не би била во ред да се користи за ништо друго, зошто едноставно нејзините дејства не се селективни. Се си прави таа, затега, спречува или уништува акни, ја освежува кожата итн
 
  • Like
Реакции: Lovely*-*

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
Епа кога веќе ја нанесуваш за акни ти никако не ја спречуваш нејзината моќ да затегнува... ако велиш дека не е во ред да се користи за затегнување тогаш не би била во ред да се користи за ништо друго, зошто едноставно нејзините дејства не се селективни. Се си прави таа, затега, спречува или уништува акни, ја освежува кожата итн
Ја разбрав јас нејзината намена,но те цитирав од причина што сакав да те посоветувам,дека ти напиша дека ја користиш за затегнување на лицето,но како и да е,секој за себе си си одлучува.:)
Јас и никогаш сум немала, немам проблематично лице, но ја коирстев глинава за затегнување на лицето : )
 
  • Like
Реакции: Lovely*-*