Закани од бивши

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Бивш да ми се заканува? Па уште и да му се плашам?
Мхм...ќе се замие малку.
Бивш е клучното овде. Што има мене некој со кого сум завршила, да ми се меша во приватноста од која веќе не е дел?
Не знам, среќа досега не сум имала такви случаи, и нема фајде да се силам на анонимен форум, ама мене така некој физички да ми се заканува, чинам прва ќе му нарипам да се пресметаме, до таа точка би ми зоврело.
Ако до вчера сме разменувале плунка, сега ќе разменуваме модринки, што да не? Fair enough.
Не бе луѓе, сами сме си сите криви за било што. Може со вакви нешта не сум се справувала, па немам право толку да коментирам (но без разлика, погрешно е), ама сум била психички и емоционално исцицана, и знам дека никој друг, освен самата јас, не ми бил виновен. Среќа сум знаела да пресечам дури не е доцна, и потоа да си поставам граница и нова, подобра цел пред себе.
А оние бе кутрине што ќе се самоубиваат демек, со тап жилет и кечап?
Мислим, не бе љубави, не се самоубивај, еве ме мене за еутаназија.
И веќе утредента ги гледаш како намерно ти се фрцкаат пред нос со некој/а нов/а...за „чудо“ живи.
Бедно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and crvenkapa

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Лесно е ние отстрана да збориме кога ги гледаме работите малку пообјективно. Љубов е гадна ствар, може перцепцијата да ја субјективизира до точка на идеализирање.
Ако не го сакаат, ќе најдат начин да прекинат. Постои, секогаш начин. Работата е што дотолку се неодлучни и имаат страв во себе дека ќе останат сами, што ова му доаѓа као изрекана Дај шта даш.
Исто би рекол а што со оние кои се закануваат со самоубиство? Е тие се веќе комплексни состојби.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: crvenkapa

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Употребете ја вашата женска способност да го натерате дословно кажано бившиот партнер да ви пише порака во која јасно стои дека ви се заканува.Со таа порака во полициска станица пријавете го.
По дифолт сите тие машки шо се закануваат на девојчиња се пички у душа, така да откако ќе му се јават џандари малце ќе се усере и уште еднаш ако му видиш очи јас Шмекси да не се викам.

Тоа ти е најбезболен и најефективен начин на средување.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos and parvati

Emma.T

Истакнат Член
23 декември 2012
241
352
163
Со самото тоа што е бивш, изгубил секакво право да ми се меша во животот и во приватноста.
Закана со самоубиство? Најчесто се закануваат тие што немаат cojones за да го направат тоа. Еден дечко на моја другарка и се закануваше со самоубиство и оваа му рече: „Ок, твој избор“ и дечково ништо, се помири и толку. Денес е жив, здрав, среќен со друга женска. Вообичаено, тој што сака да се самоубие, не ги уценува другите, туку им остава проштално писмо.
Од вакви закани најмногу страдаат наивни девојчиња, кои не знаат како да се постават или нема кој да ги поучи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos

Trikson

Баниран
14 март 2013
9
3
3
41
Mene do sea mnogu bifshi osobi od zenski pol ( soprugi, shvalerki, devojki, shtoperici itd) mi se imaat zakanuvano poslem okonchuvanjeto na ljubovnata vrska ... so sudski parnici, so likvidacija, so mestenje kaj mazite nivni deka im dosagam, so banovi po forumite i chatovite i drugi zenski "rasplachani trikchinja" ... no jas Masterot, sekogash im vrakam na "pacifistichki" nachin ... so zborovite...VE LJUBAM !(inlove)
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Mene do sea mnogu bifshi osobi od zenski pol ( soprugi, shvalerki, devojki, shtoperici itd) mi se imaat zakanuvano poslem okonchuvanjeto na ljubovnata vrska ... so sudski parnici, so likvidacija, so mestenje kaj mazite nivni deka im dosagam, so banovi po forumite i chatovite i drugi zenski "rasplachani trikchinja" ... no jas Masterot, sekogash im vrakam na "pacifistichki" nachin ... so zborovite...VE LJUBAM !(inlove)
кај си бе мастер, те љубам и јас
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Употребете ја вашата женска способност да го натерате дословно кажано бившиот партнер да ви пише порака во која јасно стои дека ви се заканува.Со таа порака во полициска станица пријавете го.
По дифолт сите тие машки шо се закануваат на девојчиња се пички у душа, така да откако ќе му се јават џандари малце ќе се усере и уште еднаш ако му видиш очи јас Шмекси да не се викам.

Тоа ти е најбезболен и најефективен начин на средување.
Но дали насилството е сторено или не е?
Пошто едно е да речеш психолошка тортура (јак на зборови, а ела да ја гибне цурата), друго е кога ќе крене рака. Башка порака пишал... тоа ништо не покажува. Утре јас можам цел фељтон со погрдни и заканувачки зборови да и` го пишам на цурата, но тоа ме прави насилник исто колку што седење во гаража ме прави автомобил.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Но дали насилството е сторено или не е?
Пошто едно е да речеш психолошка тортура (јак на зборови, а ела да ја гибне цурата), друго е кога ќе крене рака. Башка порака пишал... тоа ништо не покажува. Утре јас можам цел фељтон со погрдни и заканувачки зборови да и` го пишам на цурата, но тоа ме прави насилник исто колку што седење во гаража ме прави автомобил.
Не те прави насилник ама со сигурност те прави човек што нема друг ЗДРАВ начин на задржување личности крај себе...
Оти закана(па и да е закана за која немаш намера да ја исполниш)е најмизерното нешто што може да се употреби во таквите меѓусебни односи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: crvenkapa

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Не те прави насилник ама со сигурност те прави човек што нема друг ЗДРАВ начин на задржување личности крај себе...
Оти закана(па и да е закана за која немаш намера да ја исполниш)е најмизерното нешто што може да се употреби во таквите меѓусебни односи.
E па тоа е и поентата. Заканата (каква и да е) удира огромен минус кон личноста со која сакаш да уживаш во врската. Сметај, откако ќе ја ставиш на маса, поголем напор ќе ти биде да ја вратиш состојбата во претходни рамки отколку да прифатиш некои мали промени во врската. Време е потребно да се добие потребното внимание. И многу работење најпрво кон себе а потоа кон врската воопшто.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trikson

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
E па тоа е и поентата. Заканата (каква и да е) удира огромен минус кон личноста со која сакаш да уживаш во врската. Сметај, откако ќе ја ставиш на маса, поголем напор ќе ти биде да ја вратиш состојбата во претходни рамки отколку да прифатиш некои мали промени во врската. Време е потребно да се добие потребното внимание. И многу работење најпрво кон себе а потоа кон врската воопшто.
Факт е дека некои луѓе кризите во врските ги поднесуваат многу тешко. А исто е факт дека нема врска без криза... Јас до сега таква врска не сум нашол.
Тие се моментите кога следува она што го викаш ти прифаќање на мали промени, и почнување ... речиси од ново - ама ако во тие моменти наместо да речеш „Се плашам да сум без тебе“, ти да речеш„Ако сум без тебе пола град ќе го исколам“ иде до... не сакам ни да објаснувам навака :)