Забава во куќа

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Дали сте биле на некоја забава во куќа, кај некој пријател, познаник, или сте направиле вие?

Во САД веќе е хит да се прават забави во куќа, но не и кај нас. Кај нас е тоа поретко.

Не можев да најдам видео на Јутјуб, па затоа ќе го постирам филмчево за да видите како тоа изгледа во Америка.

Може и некои од вас биле на таква забава во Америка, па би било пожелно да сподели искуства....

 
  • Like
Реакции: Mila Kunis

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,375
7,071
1,183
Јас сакам за мојот роденден за правам забава кај мене во двор, прилично е голем.
Сакам на една маса да има нешто јадење, грицки..., а на друга само пиење. Добра музика и лудување до раните утрински часови.
Само базен неам, ех да имав базен тоа ќе беше ептен :ninja (party)

Има уште малку до мојот роденден, а за реализација ќе видеме.
 
  • Like
Реакции: Marchisio

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
699
93
сум била ама не би правела дома,можеби во двор кога би бил голем со базен.познавајќи го народов нетреба забава да му се прави
 
  • Like
Реакции: Mnogo Bitno

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,054
1,576
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Имам почесто правено забави кај мене дома оти живеам сам на вториот спрат од куќата. Но тоа биле приватни забави со по максимум 10тина лица од потесниот круг. Сега ми е многу вруќина горе, но сепак може да се организира нешто, од факсот сум ослободен дури до колоквиумската у Ноември. :biggrin
 
  • Like
Реакции: TIGERWOMAN31SK

Marchisio

Староседелец
4 јуни 2012
551
902
1,093
јас мојата матурска ја правев дома ама од поодамна така решив и имав покането 80 луѓе,замислете забава до бесвест,ама после тоа испадна и лудило до бесвест една недела не можев куќата да ја средиме
 
  • Like
Реакции: Gemini and TIGERWOMAN31SK

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,838
6,527
1,153
Градибачалник на Прибој
100 пати сум правел и сум бил во станови, куќи и кај мене дома, на вакви собиранки/журки... има разлика од Американските до нашите стилови. На пример ние правиме со скари, пиење, свирење (гитара, хармоника, виолина, тарабука и микрофон), а американците со ДЏ. А за провод како Американските журки излегувам во некоја дисткотека, или одам на журка на отворено. Овие американскиве ме подсеќаат на студенските журки на факс, на некој семинар надвор од државава, кога наеднаш сите девици се преобразуваат во нимфоманки, и кога сите спотристи (здрав живот) се преобразуваат во хроници и наркоси.
Ние балканциве си имаме свој стил на забава, американците свој... и мислам дека нашиот стил е подобар.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,757
1,673
На сигурно
100 пати сум правел и сум бил во станови, куќи и кај мене дома, на вакви собиранки/журки... има разлика од Американските до нашите стилови. На пример ние правиме со скари, пиење, свирење (гитара, хармоника, виолина, тарабука и микрофон), а американците со ДЏ. А за провод како Американските журки излегувам во некоја дисткотека, или одам на журка на отворено. Овие американскиве ме подсеќаат на студенските журки на факс, на некој семинар надвор од државава, кога наеднаш сите девици се преобразуваат во нимфоманки, и кога сите спотристи (здрав живот) се преобразуваат во хроници и наркоси.
Ние балканциве си имаме свој стил на забава, американците свој... и мислам дека нашиот стил е подобар.
Точно така.
Не се согласувам со воведот дека кај нас не се прават журки,забави во кука.
Си мислев или јас имам поинаква претстава за забава од авторот кој како што наведува,само американскиов стил на забавување е забава.
Па дури и тоа не е пример за забава кај секој американец.Како што наведе и ти,тоа се само студенски забави кои и нашиве студенти ги организираат само на малку поинаков начин,во однос на стандартот и можностите.
Самата старосна граница и зрелост си го одредува типот на забавата,но немора и да е така буквално.
Иначе да,сум присуствувала на таков вид забави,кои јас би ги нарекла приватни забави,забави во кои учествуваат одреден круг на луге кои си ги поканил оној што ја организира таа забава.Па дури и сум била диџеј на такви забави,кои и ден денеска кога се организираат мегу мојот потесен круг на пријатели,задолжението околу музиката ми е препуштен мене. :giggle
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Точно така.
Не се согласувам со воведот дека кај нас не се прават журки,забави во кука.
Си мислев или јас имам поинаква претстава за забава од авторот кој како што наведува,само американскиов стил на забавување е забава.
Па дури и тоа не е пример за забава кај секој американец.Како што наведе и ти,тоа се само студенски забави кои и нашиве студенти ги организираат само на малку поинаков начин,во однос на стандартот и можностите.
Самата старосна граница и зрелост си го одредува типот на забавата,но немора и да е така буквално.
Иначе да,сум присуствувала на таков вид забави,кои јас би ги нарекла приватни забави,забави во кои учествуваат одреден круг на луге кои си ги поканил оној што ја организира таа забава.Па дури и сум била диџеј на такви забави,кои и ден денеска кога се организираат мегу мојот потесен круг на пријатели,задолжението околу музиката ми е препуштен мене. :giggle
Кај нас никаков тип на забава нема, а не па куќна забава. Оди да видиш во Бугарија и Србија што се забави. И јас не се согласувам со тебе. Кај си била на куќна забава, кога слабо ги има кај нас. Не дека и неможат да направат, туку не им се троши пари.