1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Жељко Јоксимович

Дискусија во форумот 'Изведувачи' започната од Selma, 9 април 2012.

 1. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Жељко Јоксимовиќ (српски: Жељко Јоксимовић) (роден на 20 април 1972, во Белград, СР Србија, СФРЈ) е популарен српски пејач, продуцент и композитор. Тој е добро познат во Австрија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Грција, Германија, Македонија, Словенија, Србија, Хрватска, Црна Гораи во други европски земји. На изборот за најдобра песна на Европа за 2004 година, Евровизија 2004, кој се одржи во Истанбул,Турција, Жељко ја претставуваше Србија и Црна Гора со песната „Лане Моје“ и заврши на второто место после украинскатапејачка Руслана.

  Од српско само Жељко знам понекогаш да го пуштам, зошо ми се допаѓаат некои песни. Прв пат го слушнав со ова песна.


  Потоа кога излезе тој албумот што ја имаше песната Девојка, бев на одмор со едни роднини и покрај нив така повеќе го заслушав.

  Според мене тој е еден од најдобрите на балканот, ја има пишувано „Чија си“ на Тоше и има компонирано повеќе песни.
  има освоено 2ро место на евровизија со песна Лане моје во 2004 година.

  Омилени од него ми се:
  • Љубави
  • Девојка
  • Леџа до леџа
  • Вретено
  • Лане моје
  • Заборавлаш
   
  На Maks, Scars31, 048 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. Dr.Gonzo

  Dr.Gonzo Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  651
  Допаѓања:
  1,915
  Од Жељко Јоксимович само дрска жена плава полудела ми глава :D
   
  На Maks и Selma им се допаѓа ова.
 3. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Сите споменати и Ринтам. Една од првите негови песни и истотака многу добра песничка.
   
  На Selma му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ана-Каренина

  Ана-Каренина Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  998
  Допаѓања:
  1,749
  Бев на концертот пред нова година што беше и од тогаш почнав да го слушам повеќе.
  Не можам да издвојам која ми е омилена затоа што се премногу а и оваа за на евровизија ми е убава.

  да не претерам доста се :) а уште многу, многу сакам песни од него, да не речам сите:D
   
  На The Tramp, КрисТина К. и Selma им се допаѓа ова.
 5. КрисТина К.

  КрисТина К. Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 март 2012
  Мислења:
  527
  Допаѓања:
  1,654
  Овде ќе ги постирам најубавите од него.  !

   
  На Jana, Selma и Ана-Каренина им се допаѓа ова.
 6. Natenceto

  Natenceto Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,029
  Допаѓања:
  1,193
  Песна што никогаш не ми здосади

   
  На Aaliyah, Selma, The Tramp и уште 1 член му се допаѓа ова.
 7. smeker

  smeker Староседелец

  Зачленет на:
  9 март 2012
  Мислења:
  768
  Допаѓања:
  979


   
  На The Tramp му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Aaliyah

  Aaliyah Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  887
  Допаѓања:
  1,090
  Песнава многу му ја сакав :sram

  исто и Љубави
   
  На smeker му/ѝ се допаѓа ова.
 9. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Лепотан(inlove)   
 10. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863

Сподели: