Жељко Јоксимович | Црнобело Форум

Жељко Јоксимович

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,053
1,183
Жељко Јоксимовиќ (српски: Жељко Јоксимовић) (роден на 20 април 1972, во Белград, СР Србија, СФРЈ) е популарен српски пејач, продуцент и композитор. Тој е добро познат во Австрија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Грција, Германија, Македонија, Словенија, Србија, Хрватска, Црна Гораи во други европски земји. На изборот за најдобра песна на Европа за 2004 година, Евровизија 2004, кој се одржи во Истанбул,Турција, Жељко ја претставуваше Србија и Црна Гора со песната „Лане Моје“ и заврши на второто место после украинскатапејачка Руслана.

Од српско само Жељко знам понекогаш да го пуштам, зошо ми се допаѓаат некои песни. Прв пат го слушнав со ова песна.

Потоа кога излезе тој албумот што ја имаше песната Девојка, бев на одмор со едни роднини и покрај нив така повеќе го заслушав.

Според мене тој е еден од најдобрите на балканот, ја има пишувано „Чија си“ на Тоше и има компонирано повеќе песни.
има освоено 2ро место на евровизија со песна Лане моје во 2004 година.

Омилени од него ми се:
  • Љубави
  • Девојка
  • Леџа до леџа
  • Вретено
  • Лане моје
  • Заборавлаш
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Сите споменати и Ринтам. Една од првите негови песни и истотака многу добра песничка.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Бев на концертот пред нова година што беше и од тогаш почнав да го слушам повеќе.
Не можам да издвојам која ми е омилена затоа што се премногу а и оваа за на евровизија ми е убава.

да не претерам доста се :) а уште многу, многу сакам песни од него, да не речам сите:D