Жените во религијата

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Ниту мажите ниту жените не се создаваат на фабричка лента или на фотокопир. Генерализација е и стереотип да се ставаат во ист кош сите мажи и сите жени. Да се верува дека жената е инфериорна во однос на мажот е ограничено и навредувачко за сите жени што имаат достоинство.
Не се работи за никаков стереотип,многу едноставно е,како што се разликува телото помеѓу маж и жена токлу голема разлика има и во духониот живот кој треба да го имаат,тоа е посочено во текстот.Едното на другото влијае,како телесно така и духовно,писателот пробал колку толку да ги ублажи промените постапувајќи духовно заштитнички.
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Не се работи за никаков стереотип,многу едноставно е,како што се разликува телото помеѓу маж и жена токлу голема разлика има и во духониот живот кој треба да го имаат,тоа е посочено во текстот.Едното на другото влиае,како телесно,така и дуговно со што прави промена
Јас имам Сестри чиј духовен капацитет надминува многу машки авторитети во тоа поле. Жените се подеднакво способни и рамноправни кога станува збор за духовност со мажите. Непостои никакво оправдување зошто на жените би им било забрането да подучуваат мажи или да имаат авторитет врз нив.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хептаграм XI

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Јас имам Сестри чиј духовен капацитет надминува многу машки авторитети во тоа поле. Жените се подеднакво способни и рамноправни кога станува збор за духовност со мажите. Непостои никакво оправдување зошто на жените би им било забрането да подучуваат мажи или да имаат авторитет врз нив.
Да,се согласувам дека можат да имаат духовен капацитет само што во различна насока е од машкиот,како што е различно земја и небо.
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Да,се согласувам дека можат да имаат духовен капацитет само што во различна насока е од машкиот,како што е различно земја и небо.
А транвеститите каков духовен капацитет имаат;)
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Да,се согласувам дека можат да имаат духовен капацитет само што во различна насока е од машкиот,како што е различно земја и небо.
Кога сме веќе кај насоката, еве една реакција на баптистичка црква во врска со давањето анестетици на жените што се пораѓаат:

Brothers and Sisters in Christ,

As we all know, one of the main objectives of modern monkey-worshiping medical scientists is to brainwash hapless women into disobeying the Bible, God and their husbands.

There are several ways they do this: for example, psychiatrists unanimously promote the demonic notions of Freudian psychology, instead of the Biblical Truth™: demonic possession makes people act weird. That’s how it is, folks.
rtfm.gif


Today, however, I want to talk about childbirth anaesthesia. It is a shockingly common practice at hospitals nowadays to alleviate the pain of a woman in childbirth using anaesthetics. This, however, is utterly demonic and reprehensible, and an act of rebellion against God.
thumbdown.gif


Why is this? Well, after Eve caused the Fall of Man, God says to her:

Genesis 3:16:
Unto the woman he said, I will greatly multiply thy sorrow and thy conception; in sorrow thou shalt bring forth children; and thy desire shall be to thy husband, and he shall rule over thee.

That is right: women should suffer great pains during childbirth: it is God’s punishment upon the female gender for bringing sin into the world! Let us pause a moment to say thanks to the Lord for His Divine Love and Justice!
pray.gif


Или накратко преведено, парафразирам: Давањето анестетици на родилките е демонско и е бунт против Бог бидејќи во библијата пишува дека Бог ја проколнал жената да страда додека раѓа.
Ако некој мисли дека реакцијава е од средниот век, греши, објавена е во 2011- та година.
Линк од страната тука: Link
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Убаво ти текна, така е! Жената е проколната да раѓа деца со маки и ова никогаш неможам да го сфатам зошто!? Исто така црквата не дозволува пораѓање со анестезија. Неможам да сфатам како може толку некој да ја понижува жената...ако главата не и е покриена, слободно мажот да земе и да и ја избричи главата...
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Убаво ти текна, така е! Жената е проколната да раѓа деца со маки и ова никогаш неможам да го сфатам зошто!? Исто така црквата не дозволува пораѓање со анестезија. Неможам да сфатам како може толку некој да ја понижува жената...ако главата не и е покриена, слободно мажот да земе и да и ја избричи главата...
Жената нити била проколната ниту ќе биде, ова е продукт на кукавици и слабаци.
Полот не е услов ниту пречка за духовност или интелект, како што не е ни расата или националноста. Жените се со милениуми неправедно дискриминирани од страна на поголемите светски религии.
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Жената нити била проколната ниту ќе биде, ова е продукт на кукавици и слабаци.
Полот не е услов ниту пречка за духовност или интелект, како што не е ни расата или националноста. Жените се со милениуми неправедно дискриминирани од страна на поголемите светски религии.
Не се кукавици и слабаци, туку немаат почитување кон жената, ниту сакаат да имаат, и слепо веруваат и се држат до религијата и обичаите. Пред некој ден гледав Афрички секс ритуали, експлицитно видео каде се гледа оскатување на женските полови органи и тоа на мали девојчиња....грозноооооо, душава ми се стегна, зарем се уште има на светов вакво грозоморни дела и малтретирање на се што е женско....(facepalm)
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Дека жената е дискриминирана, доволно е и податоткот дека има религиозни ограничувања(нарочито исламската жена)во периодот кога има месечен циклус.
Секое крварење на жената се смета за нечиста, во тие денови не смее да оди во црква, не смее да се моли, не смее да пости, не смее да меси леб, дури не смеела ни родителите да ги допира...па негде прочитав дека не смее ни светото писмо да го чита додека има мензис.
Ете останато до ден денес е дека кај бебе на посета не смее да оди жена која во тој момент има месечно крварење.
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Дека жената е дискриминирана, доволно е и податоткот дека има религиозни ограничувања(нарочито исламската жена)во периодот кога има месечен циклус.
Секое крварење на жената се смета за нечиста, во тие денови не смее да оди во црква, не смее да се моли, не смее да пости, не смее да меси леб, дури не смеела ни родителите да ги допира...па негде прочитав дека не смее ни светото писмо да го чита додека има мензис.
Ете останато до ден денес е дека кај бебе на посета не смее да оди жена која во тој момент има месечно крварење.
Некои од овие работи важат т.е се наведени и за христијанките само кои ги практикува т.е почитува.
Ако имаш мензис да не одиш во црква или ако веќе си влегол иконите да не ги допираш, глупости, сосема природна појава ја прават грев
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Abraxas