Ефектот на казната

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Пред некое време читав дека на било која форма на казна денеска се пружа поголем отпор од пред, да речеме, 50-60ина години.
Децата се сметаат за поразгалени од било кога, а со тоа се доведуваат во прашање и авторитарното воспитување.
Ако порано било родителот да го удри детето на улица за непослушност, сега се сѐ почести глетките каде детето хистерично удира по родителите пошто го прекориле или не му исполниле некоја желба.
Во современиот свет, казната како да изумира, а се заменува со награда за евентуална послушност.
Биле спроведувани и практични експерименти каде претпоставените биле задолжени да укорат вработени и/или да се заканат со евентуално кратење на плата/отказ, при што од околу 70ина учесници (не ме земајте за збор, тука некаде беше), цели 12 се извиниле и ветиле поголем напор, додека останатите заземале дефанзивен став и се обидувале да го припишат неуспехот на околината, колегата со кого делат канцеларија, студените услови, итн. Споредбено со слични истражувања во почетокот на 80тите, каде најголемиот број „грешници“ си ја признавале вината, резултатите се и повеќе од загрижувачки.
Еве, дури и ние овде имаме востаници што казната ја гледаат како туѓ пропуст и нетолеранција наместо ко испад во своето однесување. :zelen

Психолози и педагози надолго расправале кое од овие две (казна или евентуална награда) дава подобар ефект, за на крај единствено да се сложат околу делот дека стравопочитта изумира со паралелното зголемување на себевреднувањето. Либералните пак тоа го сметаат за будење на самосвеста и индивидуален напредок.
Па добро, донекаде прост пример се и политичариве. Рецимо, нивното себевреднување е на највисоко можно ниво и нивниот индивидуален напредок е единствениот напредок кој го гледаме, а сепак не се плашат од прекорувањата на обичниот човек пошто не се подложни на негови казни. (think)

Дали ова се должи на бурниот начин на живот и сѐ помалиот праг на толеранција (да не речам невротичност за ситници) или за некое поразлично ниво на (само)свест, очигледно останува на гледиштето на индивидуата.
Прашањето останува - дали казната го дава посакуваниот ефект или е контрапродуктивна и носи до само поголем отпор?

Мислам тука е најсоодветно поради влијанието врз социјалниот живот.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Има разлика меѓу казна во доброволно опкружување и во недоброволно.
Во доброволна ситуација - евентуалната казна за однапред согласен догаџај дефиниран како престап е прифатена од учесниците. Така и на форумов кој е на доброволна основа.

А казнување поради недоброволни и арбитрани ситуации е само продолжеток на насилната авторитарност. Пример, обид за физичко излегување од границите на Северна Кореја носи долгогодишен престој во логор.
Казна секако дека ќе има ефект во такво опкружување, раја ќе избегнува да се обидува да излезе од С.Кореја во случајов, но тоа е зло.
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Хмм ... денеска има закони од страна на новата влада.
Е ако не идеш според законите ке си добиеш казна.
Законите гласат - возрасен не смее да удре малолетник (татко не смее да удре дете), ако таткото го удри детето иде во затвор, ако таткото иде според законот
тогаш детето ке се изваса над таткото и всушност тоа е награда за детето. Со оваа награда децата стануваа разгалени.
Заклучок : Законот не прави разгалени
-Законот не може да да дејствува доколку нема политичари.
Заклучок 2 : Нема политика, има родителски казни, нема разгалени деца, има подобра популација !
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Хмм ... денеска има закони од страна на новата влада.
Е ако не идеш според законите ке си добиеш казна.
Законите гласат - возрасен не смее да удре малолетник (татко не смее да удре дете), ако таткото го удри детето иде во затвор, ако таткото иде според законот
тогаш детето ке се изваса над таткото и всушност тоа е награда за детето. Со оваа награда децата стануваа разгалени.
Заклучок : Законот не прави разгалени
-Законот не може да да дејствува доколку нема политичари.
Заклучок 2 : Нема политика, има родителски казни, нема разгалени деца, има подобра популација !
Лајкот ти е за придонесот, да не викаш те делиме. :D
Иако, мислам дека не разбрав...
1. Која нова влада, какви се и каде се применуваат вакви закони? :eek: (ако збориш/ме за вистински влади и закони, не хипотетичка ситуација)
2. Како законот не прави разгалени? Луѓе лежат казна за 300 ќебапи (во кој случај и те како треба човек да е гневен на казната) додека синот на буџалар што ја згази Фросина пред некој месец, казната си ја плаќа ваљда некаде по запад.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Аркантос

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Лајкот ти е за придонесот, да не викаш те делиме. :D
Иако, мислам дека не разбрав...
1. Која нова влада, какви се и каде се применуваат вакви закони? :eek: (ако збориш/ме за вистински влади и закони, не хипотетичка ситуација)
2. Како законот не прави разгалени? Луѓе лежат казна за 300 ќебапи (во кој случај и те како треба човек да е гневен на казната) додека синот на буџалар што ја згази Фросина пред некој месец, казната си ја плаќа ваљда некаде по запад.
Оваа нова влада .. секоја влада си внесува нови закони и бриши стари закони донесени од предходната влада.
Прочитај ги пак точките горе и ке разбереш како не прави разгалени.
Сме учеле по математика пример ... Ако тоа тогаш ова.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Оваа нова влада .. секоја влада си внесува нови закони и бриши стари закони донесени од предходната влада.
Прочитај ги пак точките горе и ке разбереш како не прави разгалени.
Сме учеле по математика пример ... Ако тоа тогаш ова.
Stvarno si nerazbirliv, no jas znam shto sakash da kazesh, za razlika od ostanatute na forumot umeam da te citam... no ne se soglasuvam, vsushnost, ne deka ne se soglasuvam, tuku mislam deka malku povrshno si ja nacnal temata. Ne stanuva zbor za vladi i zakoni, tuku za promenata na svesta na globalno nivo. Ako vekje se fakjame sza zakonite, pak ne e toa do vladata tuku do priznaenite covekovi prava mozebi i tie nametnuvaat pogolem del od granicite vo koi mozat da se protegaat zakonite. Znam deka si gneven na opshtestvoto i go obvinuvash za se, istoto i jas go pravam, no razmisli za kaznite i zakonite koi tebe ti odgovaraat, za kaznite na primer koi im bea izreceni na psihopatite koi maltretiraa zivotni, poslednoto beshe kazna od 3000 evra za covek koj na kuceto mu go isekol opashot, toj zakon gi razgaluva kucinjata mozebi, no nikako ne e negativen, isti taka e i so zakonot za roditelite i decata shto si go spomnal, decata mozebi se razgaleni poradi istiot, no kolku deca isto taka se spaseni od maltretiranje, siluvanje, prodavanje i sl.
...
Spored mene kaznata e pozitivna vo nekoi slucai, vo nekoi ne, teshko e da se dade eden prost odgovor. Dali kaznata ima efekt zavisi i od kaznuvacot i od kazneniot, sekoj razlicno reagira, sekoj razlicno gi dozivuva neshtata...
Se soglasuvam deka denes se dava pogolem otpor kon kaznata, no toa se najcesto slucai koga ne se pocituvani covekovite prava i istiot go smetam za pozitiven.
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Stvarno si nerazbirliv, no jas znam shto sakash da kazesh, za razlika od ostanatute na forumot umeam da te citam... no ne se soglasuvam, vsushnost, ne deka ne se soglasuvam, tuku mislam deka malku povrshno si ja nacnal temata. Ne stanuva zbor za vladi i zakoni, tuku za promenata na svesta na globalno nivo. Ako vekje se fakjame sza zakonite, pak ne e toa do vladata tuku do priznaenite covekovi prava mozebi i tie nametnuvaat pogolem del od granicite vo koi mozat da se protegaat zakonite. Znam deka si gneven na opshtestvoto i go obvinuvash za se, istoto i jas go pravam, no razmisli za kaznite i zakonite koi tebe ti odgovaraat, za kaznite na primer koi im bea izreceni na psihopatite koi maltretiraa zivotni, poslednoto beshe kazna od 3000 evra za covek koj na kuceto mu go isekol opashot, toj zakon gi razgaluva kucinjata mozebi, no nikako ne e negativen, isti taka e i so zakonot za roditelite i decata shto si go spomnal, decata mozebi se razgaleni poradi istiot, no kolku deca isto taka se spaseni od maltretiranje, siluvanje, prodavanje i sl.
...
Spored mene kaznata e pozitivna vo nekoi slucai, vo nekoi ne, teshko e da se dade eden prost odgovor. Dali kaznata ima efekt zavisi i od kaznuvacot i od kazneniot, sekoj razlicno reagira, sekoj razlicno gi dozivuva neshtata...
Se soglasuvam deka denes se dava pogolem otpor kon kaznata, no toa se najcesto slucai koga ne se pocituvani covekovite prava i istiot go smetam za pozitiven.
Значи ти бел бумбар даваш ?
Како нема врска владата и законите?
Сител не е владина програма? Еве у моменто погледни ги вестите (Од почеток па до сега = 25 минути Латас зборува за Зајко) ..
Никој не може да го издржи тоа што Латас го прави во моментов а и другите политичари во текот на животот. И да нема казни или награди, само од ТВ и делата на политичарите сите ние се побркувамеееее .. Аухх едно влакно минус.
Истото нешто го прави и височеството на форумов

Значи ти бел бумбар даваш ?
Како нема врска владата и законите?
Сител не е владина програма? Еве у моменто погледни ги вестите (Од почеток па до сега = 25 минути Латас зборува за Зајко) ..
Никој не може да го издржи тоа што Латас го прави во моментов а и другите политичари во текот на животот. И да нема казни или награди, само од ТВ и делата на политичарите сите ние се побркувамеееее .. Аухх едно влакно минус.
Истото нешто го прави и височеството на форумов
И да .. по 25 минути монолог, Латас конечко кажа: време е да одиме на реалната политка ... !!!!!!!
 
Последна промена од модератор:

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
I da dodadam... Smetam deka stravot od eventualnata kazna e najnegativnata emocija koja shto moze da postoi i vodi kon golemi zla, mozebi i najgolemite zlodela se zvrsheni i seushte se izvrshuvaat poradi stravot od kazna. Ne samo shto e shtetno po samata induividua i istata ja usmeruva samo kon eden pravec (da bide poslushna za da ne bide kazneta) i ne dozvoluva da se razviva vo drugi segmenti, tuku shtetno e i za okolinata, za celoto opshtestvo, bidejki poradi taa poslushnost, poslushnite najcsto se podgotveni na se. Setete se samo kolku luge nastrale i stradaat poradi stravot od bozjata kazna. Vrabotenite vo logorite, vo gasnite komori sekojdnevno svesno ubivale nevini luge bidejki se plashele od eventualnata kazna dokolku se pobunat ili pak ja napushtat rabotata... primeri ima bezbroj, imashe kaj nas policajci koi tepaa deca shto protestiraa protiv policiskata brutalnot, bidejki se plashea od eventualnata kazna, dokolku ne go pravat toa.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki and BioTrpe

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
I da dodadam... Smetam deka stravot od eventualnata kazna e najnegativnata emocija koja shto moze da postoi i vodi kon golemi zla, mozebi i najgolemite zlodela se zvrsheni i seushte se izvrshuvaat poradi stravot od kazna. Ne samo shto e shtetno po samata induividua i istata ja usmeruva samo kon eden pravec (da bide poslushna za da ne bide kazneta) i ne dozvoluva da se razviva vo drugi segmenti, tuku shtetno e i za okolinata, za celoto opshtestvo, bidejki poradi taa poslushnost, poslushnite najcsto se podgotveni na se. Setete se samo kolku luge nastrale i stradaat poradi stravot od bozjata kazna. Vrabotenite vo logorite, vo gasnite komori sekojdnevno svesno ubivale nevini luge bidejki se plashele od eventualnata kazna dokolku se pobunat ili pak ja napushtat rabotata... primeri ima bezbroj, imashe kaj nas policajci koi tepaa deca shto protestiraa protiv policiskata brutalnot, bidejki se plashea od eventualnata kazna, dokolku ne go pravat toa.
Ниту казна, ниту награда. Сите треба да живееме во хармонија, со љувоб, без поделби. Но се додека постои политиката, образованието, религијата (црквата)
нема да живееме како што би требало. Како што секое друго живо битие живее.
Слоновите, буките, тигрите, мајмуните, лалињата, босилекот итн. :eek
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Значи ти бел бумбар даваш ?
Како нема врска владата и законите?
Сител не е владина програма? Еве у моменто погледни ги вестите (Од почеток па до сега = 25 минути Латас зборува за Зајко) ..
Никој не може да го издржи тоа што Латас го прави во моментов а и другите политичари во текот на животот. И да нема казни или награди, само од ТВ и делата на политичарите сите ние се побркувамеееее .. Аухх едно влакно минус.
Истото нешто го прави и височеството на форумов
Ne me razbirash, ne e za toa temat.... ama i da e... ako sakash da kazesh deka politikata e kriva za site anomalii vo opshtestvoto, togash spored mene si delumno vo pravo i ako sakash da kazesh deka neprironite opshtestveni zakoni se pricina za anomaliite kaj odnesuvanjeto na lugjeto, togash povtorno si vo pravo spored mene, no ako velish deka site tie kazni se so negativen ishod, togash ne si vo pravo, sepak denes ziveeme vo veke osakaten svet, svesta ni e osakatena, ne moze sekoja budala da se kntrolira... ako se navratime mnogu mileniumi nanazad, mozebi krivicata ke ja prepoznaesh i vo prirodnite zakoni.