1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Еутаназија - убиство од милосрдие

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Scars, 19 септември 2013.

 1. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  Еутаназијата претставува е убивање на личноста од милосрдност.

  Има три вида на еутаназија.
  1.Самиот човек сака да умри поради тоа што неговиот живот е веќе неподнослив.
  2.Каде што болниот не е во состојба сам да одлучи дали сака да живее или не.
  3.Каде што не се почитува желбата на болниот и сепак се прави еутаназија.


  Потребна е да се направи исто така и разлика помеѓу помогнато самоубиство и еутаназија.
  Еутаназијата претставува прекунување на животот на болниот од страна на докторот,а помогнато самоубиство е кога докторот би обезбедил средства за болниот,сам да си го одземе животот.

  Дали вие ја почитувате еутаназијата?
  Дали доколку некој ваш близок има болест и цело
  време е во болки би донесле таква одлука?
   
 2. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  http://forum.femina.mk/psihologija/eutanazija-ubivstvo-od-milosrdie-t2874/

  :svirka

  Сериозно бе мајке му, дотолку се нема свое мислење на одредена тема па мора да се копираат мислења? И што дека е вовед, не треба да е копиран.  Онтопик:
  Еутаназијата е убиство но сепак не може да се смести во иста категорија како и ладнокрвните убиства или убиствата од небрежност. Јас, еутаназијата ја ставам блиску до самоубиството само што извршителот е друг и ја оправдувам под одредени услови.
   
  На DarkPassenger, Хоуп* и Roxelana им се допаѓа ова.
 3. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  А дали извршувањето на смртна казна спаѓа во еутаназија?
   
 4. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  Тоа веќе казна за сторено кривично дело,а еутаназијата е
  веќе е одземање на болките кои ги трпи болниот.
   
 5. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Па кога гледаш така и тоа е убиство за да ги скратиш донекаде маките на некој, т.е на семејството на жртвата да речеме?!
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  Значи како можи еутанзија и смртна казна да биди исто??!!!

  Еутанзија значи спречување на болките на болниот со смрт,а веќе
  смртната казна е најстрога казна и се усмртува најчесто со болки т.е електричен стол,бесење итн...
  Секакко дека и ти ако некој ти убија некој од семејството или силува ќе
  сакаш накстрога казна а таа е смртна казна.
   
 7. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Де полека...
  Не знам јас не сум следела фемина
  или кајгана толку често па да станам експерт за еутаназија,
  па пошто ти отвори тема имав прашање,
  земи копирај ми нешто одговори ми, најди соодветен одговор
  без нервирања и вакви испади ќе те молам за во иднина...
  И патем ако ми УБИЕ некој нешто не дај боже ќе мислам тогаш,
  до тогаш поработи малце на твојот правопис и бон-тон ;)
   
  На ipopovski му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541

  Види мое право дали читам фемина или кајгана.
  Ако немаш нешто да кажиш околу темава
  те молам не коментирај. И едно да спречиш
  болен живот друго е да бидиш убиец.
  Штета што и во двата случаеви завршува со смрт.
   
 9. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Па нормално дека ако нема што да кажам дека нема да коментирам...
  Сакав да направиме муабет за смртната казна која мене до некаде на некој начин ми е поврзана со еутаназијата, во смисла дека се случува убиство за да некој му бидат скратени дел од маките, ама ок извини што ти коментирав во темава.
  А едно е да спречиш болен живот друго е да бидеш убиец??
  Зар јас спомнав некаде убијци, или можеби тоа е твојот став за извршителите на смртната казна??
  Штета, има толку многу да се дискутира, ама ете немам дозвола :)
   
 10. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  Мое мислење за некој да добие смртна казна
  треба да е убиец. Но, еутанзијата исто мое мислење
  со смрната казна не е исто.
  Бидејќи мој близок да е во болки ужасни ќе
  направам се само за ги спречам,зошто јас
  не би можела да го гледам како се мачи.
   

Сподели: