1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Емисиите на Discovery Channel

Дискусија во форумот 'Серии и емисии' започната од MissChievous, 5 април 2013.

 1. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Discovery Channel е американски телевизиски канал кој нуди документарни програми фокусирани примарно на науката, технологијата и историјата.

  discovery-channel-logo.jpg
  Мене ми е еден од поомилените канали и секогаш станувам зависна од емисиите кои ги даваат. Една од емисиите која ја пратам со години е Mythbusters.

  mythbusters_logo.jpg

  MythBusters е научна забавна тв програма во која нејзините водители Adam Savage и Jamie Hyneman заедно со својата екипа, користат научни методи за да ја тестираат валидноста на разни митови, гласини, филмски сцени, интернет видео клипови, вести и приказни.


  Ја обожавам оваа емисија бидејќи шармантните Адам и Џејми секогаш имаат интересни митови и методи за решавање. Ми се допаѓаат нивните иновативни и забавни идеи со кои ги решаваат "случаите".

  Од поновите емисии најинтересна ми е You Have Been Warned. Во оваа емисија екипа стручни лица ја откриваат научната страна на разни интернет клипови со аматерски експерименти, акробации и пронајдоци.

  YHBW logo.jpg
  Емисијава ја препорачувам бидејќи има доста интересни работи да се видат што ќе ве вчудовидат и насмеат.


  Дали често го гледате овој канал?
  Кои емисии ви се омилени и зошто?
   
  На The Tramp, mAcIkA, BlackTulip и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Just Perfect

  Just Perfect Активен Член

  Зачленет на:
  3 април 2013
  Мислења:
  137
  Допаѓања:
  120
  доста често го гледам каналов,но искрено појма немам која емисија како се вика,дискавери и национал географик ми се омилени,во последно време ме заинтригира и да винчи каналот...
  секоја емисија од која можам да научам нешто ново за мене е право уживање
   
  На DarkPassenger му/ѝ се допаѓа ова.
 3. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Кога бев средно ги гледав Brainiac, How it's made и Time Warp, едно време дури и ги снимав за да можам да ги гледам кога сакам. Myth Busters понекогаш ги гледав, ама повеќето од емисиите не ми се свиѓаа затоа што експериментите, методите и заклучоците си ги тераа по свое.
   
  На Just Perfect, Saladin и DarkPassenger им се допаѓа ова.
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Brainiac - дефинитивно една од најдобрите емисии што ја имаат давано. Колку работи имам научено од таму, особено некои банални и смешни од типот, кој cereal најтешко се мие, кој благ намаз (мармалад, крем, мед) е најлеплив, итн итн. Или оние кратките информации со медицинската сестра. :zelen
   
 5. monika88

  monika88 Истакнат Член

  Зачленет на:
  1 април 2013
  Мислења:
  454
  Допаѓања:
  645
  Кога и да се заинтересирам за тоа кај ми е Бившиот, уклучувам Дискавери, гледам мајмун, гледам дека јаде банана и е среќен ..[​IMG]
   
 6. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Тоа повеќе на Animal Planet даваат. :zelen
   
  На monika88 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Има една предобра емисија за луѓе со "моќи", се вика Stan Lee's Superhumans. Во секоја епизода даваат по неколку личности од светот, кои имаат некоја посебна способност, на пример поголема брзина, поголема физичка сила, способност за јадење стакло, предвидување во сон, одржување на температура и сл. Имаат снимено 2 сезони и еве погледнете неколки клипови, баш ме интересираат мислења и впечатоци:

   
 8. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Прв пат гледав How it's made и се чудам како сум можел досега да не ја видам емисијата. Предобра е, доста работи може да се научат. Во епизодата што ја гледав правеа свирчиња за довикување на птици, мајонез, жилет и рачки на брич
   
  На DarkPassenger му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Само што изгледав 2 епизоди од емисијата на Bear Grylls, наречена Worst-Case Scenario. Премногу ми се допадна, типична емисија на Грилс поврзана со преживување, само што оваа е со секојдневни ситуации. Овие 2 што ги фатив беа за: првата за несреќа со велосипед на планина и за ситуација каде што некој ве брка, а втората беше за ситуација каде што агресивен возач ве прати и стампедо на испаничарена толпа во ноќен клуб.
  Една емисија кога ја гледам доста често е Baggage Battles. Иако ми изгледа фејк, интересна ми е. Станува збор за четворица специјалисти за вредни предмети понудени на аукција, кои откупуваат изгубени персонални работи со цел да ги препродадат и да направат профит.   
 10. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Започна уште една интересна емисија. Сите што ја сакаат психологијата и социологијата, оваа емисија е права за вас. Се вика Head Games. Изгледав една епизода и останав импресионирана. Во оваа емисија се разработуваат разни ситуации со различни услови и се прати реакцијата на луѓето.

  За пример ќе ви ја раскажам една од проблематиките: на пруга оди воз на кој му се расипуваат кочниците; на истата таа пруга подолу, во спротивна насока идат петорица; во близина каде што се наоѓаш ти има рачка со која би ја сменил насоката на пругата, а со тоа и возот, но подолу по таа пруга, иде работник; дали би ја сменил пругата и би спасил петорица за еден човек?; повеќето луѓе нормално би ја смениле пругата со оправдание - подобро 1 одколку 5; но имаме уште едно сценарио: возот иде кон петорица луѓе; можете да ги спасите само доколу работникот кој се наоѓа го бутнете на таа пруга и така ќе застане возот; дали би го бутнале работникот?; повеќето луѓе велат дека не би го сториле тоа; истата ситуација, поинакви услови... што се случи? промената е во односот, работата станува лична, во првото сценарио станува збор за некој си работник кој не го гледате, а во второто се соочувате со него. Останатите ситуации во емисијата наликуваат на оваа, ве тераат да размислувате и воедно, учите повеќе за човекот.

   

Сподели: