Екстерни тестови

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Официјално,овој пат екстерното тестирање ќе се одржи при крајот на учебната година,додека пробните тестови ќе бидат во декември.Дали сте за или против екстерните тестови и зошто?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Бев кога беа пилот тестовите пред неколку години,и ако се такви какви што беа и каква што беше државната матура,нема зошто да сум против. Језда ја си го завршив моето,али реално гледано прашањата се за деца 5 до 7 години помали од што се. Значи максимално е олеснето се,а децава уште се жалат,што покажува колку се уствари мрзливи и уназадени генерацииве.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos and 990Freak

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
И да има екстерни тестирања, мамините и татините галеничиња што со директорот секој ден се поздравуваат и се лигават пак ќе имаат највисоки оцени, затоа што нели, они доаѓаат од позната фамилија бизнисмени, не смее ќерката да ги брука со 3-ки и 4-ки.

За во Македонија само „К“асап систем.Некој нов хитлер да дојде и да воведе екстерни тестирања и државни матури.Се друго за мене е гола вода.
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Матурантите се ослободени од екстерното тестирање оваа година :wavespin
Јесс :)
Нека има бе, нека има. Да ги здожежи малце сите што пишуваат оценки по ИМЕ И ПРЕЗИМЕ а не по знаење!
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Абе какви екстерни тестирања, немојте да се заебавате. Прву годину кт сакасва да дадев екстерни, сви ученици од Куманово штрајкуесва и на крај немасно, ај и ја да си завршу средњу па после нека давав што сакав.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

Marinna

Староседелец
13 април 2012
119
160
1,043
јас сум против... сеа не дека сум некоја што има оценки со врски, ама сепак ФЗО спаѓало, а нас ФЗО никој теории не ни кажвит... и ај после....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Давор

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
А ви прпа, а?
Строго за. Сеа фали ме усто да те раскинам, ама ги полагав и ги положив со перцентијали од 96,99 и 93,78, што посебно ми беше драго за македонски, оти професорот цели 4 години маста ми ја вадеше од испрашување, бидејќи му се контрав. Имам анализирано и одговарано цели 45 минути + некои 10-15 од наредниот час, а на крај пак ми ставаше помала оценка од некои што со месеци не доаѓаа, а кога ќе дојдеа, одговараа на прашање у стил „Кој е авторот на Пиреј?“ за петка.

Ако знаете, нема што да ви е страв. Многу полесно е од регуларен, школски тест за полугодие, самиот одговор се содржи во прашањето, ко на изволте се ставени, само треба кликер да се снајде човек. Плус тоа ви е и добра шанса ако ви ускратуваат на оценки, да докажете дека знаете повеќе од некој што минувал со 5.00 со сите четири во вис.
Јес да тој може пак ќе фати врски и за екстерниве, ама барем тоа нема да е на сметка на намалување на вашата оценка со изговорот „Во секој клас мора да има од секоја оценка. Ако се сите исти, сигурно нешто не е во ред со професорот“, ко нашиве професори што се ваѓаа.
 

Marinna

Староседелец
13 април 2012
119
160
1,043
А ви прпа, а?
Строго за. Сеа фали ме усто да те раскинам, ама ги полагав и ги положив со перцентијали од 96,99 и 93,78, што посебно ми беше драго за македонски, оти професорот цели 4 години маста ми ја вадеше од испрашување бидејќи му се контрав. Имам анализирано и одговарано цели 45 минути + некои 10-15 од наредниот час, а на крај пак ми ставаше помала оценка од некои што со месеци не доаѓаа, а кога ќе дојдеа, одговараа на прашање у стил „Кој е авторот на Пиреј?“ за петка.

Ако знаете, нема што да ви е страв. Многу полесно е од обичен тест, самиот одговор се содржи во прашањето, ко на изволте се ставени, само треба кликер да се снајде човек. Плус тоа ви е и добра шанса ако ви ускратуваат на оценки, да докажете дека знаете повеќе од некој што минувал со 5.00 со сите четири во вис.
Јес да тој може пак да фати врски и за екстерниве, ама барем тоа нема да е на сметка на намалување на вашата оценка со изговорот „Во секој клас мора да има од секоја оценка. Ако се сите исти, сигурно нешто не е во ред со професорот“, ко нашиве што се ваѓаа.
хх абе и ти си во право и заради то сум од друга страна за. а како се? со заокружување?