1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Его

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Lena, 8 септември 2013.

 1. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,676
  Его(lat.Јас) тема која завзема се поголемо место на дискусија во областа на психологијата,филозофијата,религијата и социологијата.


  Зошто егото ги поврзува сите горенаведени области(психологија,филозофија,религија,социологија)?
  Што е его?
  Дали и колку е важно егото во нашиот живот?
  Дали е можно отстранување на егото и како?
   
  На Smiley_1996, toby2 и Хоуп* им се допаѓа ова.
 2. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,813
  Допаѓања:
  910
  Дали егото умира со човекот?
  Колку е егото врзано со свеста?
  Дали егото управува со умот?
  Дали егото е над-свесност?
  Колку егото помага во спознавањето?
  Дали егото учествува во комунијацијата со богот (ако сте религиозни)?

  Има уште некои прашања но тоа понатаму...
   
  На Harmonija и Smiley_1996 им се допаѓа ова.
 3. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Егото е некој вид на мерило пред се на сопствената вредност, а потоа и на останатите. Секој го има, тоа е една од главните карактеристики на човекот и не може да се отстрани, едноставно може да варира неговата големина/силина. До одреден степен важно е бидејќи во некои ситуации помага, односно според мене не бодри (нешто налик на гордоста) да се истуркаме понапред, да бидеме храбри. Како и за се останато, се што е во голема мера, не е на добро. Мене презасиленото его ме потсеќа на нарцосоидност или пак во одредени ситуации, егото може да биде спротивно од предност речиси како инает (кога не сакаш да направиш нешто зошто егото ти е до небото).
   
  На JaMi, Lena, Хептаграм XI и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,813
  Допаѓања:
  910
  Контролирано его - да знаеш реално до кај си, зошто си, кога си, кому си итн итн...
  Здрави социјални врски со другите единки го држи егото на вистинскиот пат, исто како ѕвездите и нивниот пат.
  Здраворазумска критика на своите дела, размисли исто така е патека која не дава егото да го заболи умот.

  Секој се привлекува со другиот, има поголеми има и помали ѕвезди :)
   
 5. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Мала поправка зашто сметам дека ова е потеклото. Его (грчки: εγώ, превод: Јас).


  Он:

  Егото е само мисловен поим на кој како и многу други работи човекот придал некое си замислено значење.
   
 6. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,676
  Мала поправка.
  На грчки и латински драги мој ;)
   
 7. Smiley_1996

  Smiley_1996 Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  344
  Допаѓања:
  802
 8. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,676
  А што би било неконтролирано его?

  Да подобјасниш,што мислиш со тоа?
   
 9. близнак

  близнак Староседелец

  Зачленет на:
  21 јуни 2012
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  306
  Егоизмот произлегува од нашиот ментален нарцизам, како производ од калкулации, желби, мотивации, оптимизам,.. и нашата положба во опшеството.
  Човекот секогаш има чувство дека е попаметен од соговорникот, и другите што го опкружуват.
   
  На Harmonija и JaMi им се допаѓа ова.
 10. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  (ова у твој стил)
  Прочитај бе Лена, многу убаво е напишано. Прочитај ја реченицата убаво до крај.;)
   

Сподели: