Егзорцизам | Црнобело Форум

Егзорцизам

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,392
5,895
1,683
Disco
Имаше афера со православни попови кои правеле демек егзорцизми, собрале џанаци кои кризираат во некој манастир и као демони ги опседнале ова она...
Мислам дека освен молитви и мантри, главна состојка во егзорцизмите бил ќотекот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and Holla

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
401
1,073
Eupen
Прв пат читам за ова. Мислам во филмот Стигмата дека е нешто слично. Не сум сигурна. Како се врши тој егзорцизам? Знае некој детално?
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Најново за егзорцизмот е дека Ватикан официјално го признал Меѓународното здружение на егзорцисти,претставувано од 250 свештеници од 30 земји кои се занимаваат со истерување на ѓаволи.
 
17 декември 2015
10
0
1
33
Скопје
Eгзорцизам е верски ритуал на протерување демони или други духовни сили од некое лице или место за кое се верува дека е опседнато.Во зависност од духовните верувања на Егзорцистот (истерувач на духовни сили), егзорцизам може да се направи со нудење на лицето да изврши заклетва, вршење на целосен ритуал, или едноставно со наредба таа духовна сила да замине во името на повисока сила.Овој ритуал е доста стар и дел од системот на верување на многу култури и религии. Според Оксфорд егзорцизмот потекнува од dybbuk , демони, или зли духови; верувањето дека светиот човек може да нареди протерување на лошите духови што опседнале некое место или тело на некое лице е доста старо. Можат да се забележат многу видови на егзорцизми и ритуали во различни вери.
 

Прикачувања

  • 220px-San_Francisco_de_Borja_y_el_moribundo_impenitente.jpg
    220px-San_Francisco_de_Borja_y_el_moribundo_impenitente.jpg
    16 KB · Прегледи: 5

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Iako imam samo latinica moram da iskomentiram..
Tolku sum opsednata so temava deneska :eek kako da moram da proucuvam.. sekade za ova zboram... cel den youtube-to go izgorev so videa takvi... gledav pak ubistva na IDx i aj sea zaspi. Preplasena sum epten:ladno
Strasni se ovie raboti, ja se imam licno sretnatno so devojka so egzorcizam ama toa dr pat strav mi e (facepalm)
A ja bev taa sto da me pustis posle polnokj v planina ke odev... do denes bese taka od denes poinaku (:|
duri i :rofl mi e..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Draginja

Draginja

Нов член
3 февруари 2016
4
0
1
32
Iako imam samo latinica moram da iskntiram..
Tolku sum opsednata so temava deneska :eek kako da moram da proucuvam.. sekade za ova zboram... cel den youtube-to go izgorev so videa takvi... gledav pak ubistva na IDx i aj sea zaspi. Preplasena sum epten:ladno
Strasni se ovie raboti, ja se imam licno sretnatno so devojka so egzorcizam ama toa dr pat strav mi e (facepalm)
A ja bev taa sto da me pustis posle polnokj v planina ke odev... do denes bese taka od denes poinaku (:|
duri i :rofl mi e..
Se veli opsednata a ne 'so egzorcizam'... Aj pisi denski za sluckata ako ti e strav navecer da pisuvas...
Pozz
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Se veli opsednata a ne 'so egzorcizam'... Aj pisi denski za sluckata ako ti e strav navecer da pisuvas...
Pozz

извини да прашам знаеш што ме советуваш?!? читаш убаво?, за случката ќе пишам штом најдам доволно време пошто е доста опширно а сега се оние касни саати, мрачни мисли неќам..
позз : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Draginja

Draginja

Нов член
3 февруари 2016
4
0
1
32
извини да прашам знаеш што ме советуваш?!? mind... Ok ajde cekame sluckata ;) читаш убаво?, за случката ќе пишам штом најдам доволно време пошто е доста опширно а сега се оние касни саати, мрачни мисли неќам..
позз : )
Da, znam. Imas pisano deka imas videno devojka so egzorcizam, zatoa te iskoregirav... Never