Европско Првенство во Ракомет - Данска 2014

Кој ќе биде шампион според вас?

  • Шпанија

    Гласови: 4 28.6%
  • Данска

    Гласови: 4 28.6%
  • Чешка

    Гласови: 0 0.0%
  • Франција

    Гласови: 2 14.3%
  • Србија

    Гласови: 1 7.1%
  • Хрватска

    Гласови: 0 0.0%
  • Шведска

    Гласови: 0 0.0%
  • Полска

    Гласови: 0 0.0%
  • Унгарија

    Гласови: 0 0.0%
  • Норвешка

    Гласови: 0 0.0%
  • Исланд

    Гласови: 0 0.0%
  • Австрија

    Гласови: 0 0.0%
  • Македонија

    Гласови: 2 14.3%
  • Белорусија

    Гласови: 0 0.0%
  • Русија

    Гласови: 1 7.1%

  • Вкупно гласале
    14
  • Poll closed .

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Dates-Euro-Handball-2014.jpg




Како што знаеме за 3 дена почнува европското првенство во ракомет што ќе се игра во Данска до 26ти Јануари. Најголем фаворит за злато е домаќинот и актуелен европски шампион Данска но тука е и светскиот шампион Шпанија.

Во нашата репрезентација ќе ги нема Наумче и Филип Лазаров поради повреди, а како што веќе знаеме Вугринец не доби право да игра за Македонија а Прибак ќе може да игра ако ја поминеме групата. Бидејќи сме многу ослабени од претходното првенство ќе биде доволно и да ја поминеме групата.

За Данска колку што знам нема да игра Линдберг кој им е еден од подобрите, главни играчи им се Хансен и голманот Ландин кој ако почне да брани убаво ќе биде тешко за противниците.

Шпанија доаѓа мислам дека во ист состав како и на светското, на голот можеби најдобриот голман моментално Штербик. Требаше да игра десниот бек на Вардар, Душебаев но поради повреда ќе си остане дома. Како и да е Шпанија е голем фаворит за злато, а и знаеме на светското во финалето што им се случи на Данците.

Исто така едни од репрезентациите кои можат да стигнат до медал се Србија кои беа 2ри на последното европско, исто така тука се и Хрватска кои знаат да бидат доста незгодни, потоа Полска исто имаат добри играчи, Франција која има звучни имиња во репрезентацијата исто така моѓе да одат на медал, они веќе имаат 2 злата освено во 2006 и 2010.

Тоа би било тоа а и не сум нешто информиран за ракометов па затоа оставам на вас ако има нешто што не го пишав да дополните, подоле ќе ги пишам групите.

Група А:Данска, Чешка, Македонија и Австрија
Група Б:Шпанија, Исланд, Унгарија и Норвешка
Група Ц:Србија, Франција, Полска и Русија
Група Д:Хрватска, Шведска, Белорусија и Црна Гора
 

Смиланов

Истакнат Член
7 јануари 2014
35
13
308
34
Франција според моја перспектива ќебидат шампиони, нашите шанси на ова ЕП се можда 2ро место во група за понатаму никој ништо не може да зборува. Нека ни е света борбата. :D
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
И јас мислам дека Франција ќе бидат шампиони. Данска како домаќини очекувам да стигнат барем до полуфинале.
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Јас мислам дека првата утакмица не требаше да ни се падне баш со Данска, уште на старт ли да губиме. Инаку Данска ќе стигне до финале сигурно, а за нас не знам оти сега составот воопшто не е како што беше некогаш. Ни останува да ја изгледаме првата утакмица и да видиме како се организирани нашите и дали добро ќе функционираат и без повредените.
 

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Според мене, сите имаат некои шанси. Ако се сеќавате од минатите години, дури и протв оние „јаките“ кога сме губеле, разликата е била мала.:)
Би можело да се каже дека сите екипи се добри.
Но, некои имаат поголеми шанси од другите. Тоа би биле Данска, Шпанија и Франција...
ММММ!(Мила моја мизерна Македонијо) Па и има повредени играчи... шансите не се баш големи за нас.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Outrider
Vive la Belgique!!!

Greek_flag_waving.png


Жем ла Белжик!
Вив ле бле-блан!
Фабрик Белжик!

Очекувам финале Белгија-Франција.
Само да не влегуваат во офсајд често, тоа им е лоша навика, ако ја надминат, златото е обезбедено.
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Данска, три коефициент да е првак, ке гу рокну за петсто : )

A што се десило сс наши, некои рукометари у болницу чу дека биле днска, некоју погрешну вакцину примиле, или ја приам погрешну шпекулацију?
 

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
639
93
Данска, три коефициент да е првак, ке гу рокну за петсто : )

A што се десило сс наши, некои рукометари у болницу чу дека биле днска, некоју погрешну вакцину примиле, или ја приам погрешну шпекулацију?

Еве овде ќе прочиташ нешо повеќе
http://www.mkd.mk/sport/rakomet/pola-rakometna-reprezentacija-zavrshi-vo-bolnica-vele-markovski-mina-najteshko