1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Духови

Дискусија во форумот 'Досие X на форумот' започната од Hip.Hop_MKD, 18 февруари 2012.

?

Дали верувате во духови?

 1. Верувам/Имам видено

  47 глас(а)
  61.0%
 2. Не верувам

  28 глас(а)
  36.4%
 3. Не сум сигурен/на/Ќе објаснам подолу

  2 глас(а)
  2.6%
 1. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Според традиционално верување дух претставува душа или дух на починато лице или животно кое може да се пројави во видлива или друга форма, пред живите луѓе. Има разни описи за пројава на духовите: Начинот на пројавувањето може да варира од едно невидливо присуство, проѕирна или шумовидна форма, па се до реални луѓе прикажани како визии. Обидот да се повика дух на почината личност е познат како црна магија, или во спиритизмот како „сеанса“.
  Верувањето во пројава на духовите на умрените е широко распространето, и датира од анимизмот или од обожувањето на предците опишано во постарите книжевни култури.Одредени религиозни ритуали - погребни обреди,егзорцизми,одредени ритуали на спиритизмот и обредната магија се специјално смислени за да се смириат духовите на мртвите. Духовите се обично опишани како осамени суштества кои прогонуваат одредени места, предмети или луѓе кои биле дел од нивниот живот, преку приказни за армии од духови, возови со духовен облик, бродови со духовен облик, па дури сеспомнуваат и духовни животни и броеви.
  Дали верувате во духови и зошто?
  Видеа, слики, стории слободно постирајте.
   
  На Caci му/ѝ се допаѓа ова.
 2. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Не верувам во духови. Поимот "дух" не го поистоветувам со поимот "душа" и сметам дека духовите се измислени појави, ако така можам да ги наречам. Според мене, после смртта нема ништо, нашата "душа" едноставно изчезнува и ми нема логика дека се манифестира како дух.
   
 3. Marinna

  Marinna Староседелец

  Зачленет на:
  13 април 2012
  Мислења:
  117
  Допаѓања:
  160
  Дали верувате во духови? Дали ви се случиле некогаш паранормални активности? Дали сте пробале да контактирате со нив?
   
  На Mnogo Bitno и 84 sk_Y ^_- им се допаѓа ова.
 4. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,683
  Допаѓања:
  3,863
  :D знаев дека ќе ја отвориш темава, кога те видов во рандом факти дека пиша последно :D
  Инаку не .. не верувам во такви нешта.
   
  На Sweetgirl1605 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
 6. turop

  turop Активен Член

  Зачленет на:
  15 март 2012
  Мислења:
  105
  Допаѓања:
  68
  Да зашто сум видел.
   
  На Sweetgirl1605 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
 8. Marinna

  Marinna Староседелец

  Зачленет на:
  13 април 2012
  Мислења:
  117
  Допаѓања:
  160
  Мене повеќе пати ми се случиле некои паранормални актиности. Еднаш го изгаснав мониторот (зошто јас кога го гаснам компјутерот го гаснам и мониторот) и после седнав на креветот, и посоле едно 2-3 минути мониторон и компјутерон ми се уклучиа сами.... Еднаш кога бев во тоалет (ги миев рацете) бричот кој беше поставен на држач за брич самиот се крена и падна, и потоа повторно се крена и повторно падна. Еднаш телевизорот сам ми се уклучи....
  Еднаш додека јадев вратата од кујната сама се отвори, јас ја затворив, ама после пак се отвори и ја оставив.
  Еднаш ко ја сликав дневната се фати дух на сликата -.^
   
  На Mnogo Bitno, I love you, Mistery :) и уште 1 член му се допаѓа ова.
 9. МиГ 21

  МиГ 21 Староседелец

  Зачленет на:
  12 ноември 2012
  Мислења:
  1,252
  Допаѓања:
  2,458
  Не, не верувам во духови(shake)
   
  На Sweetgirl1605 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Varosanec

  Varosanec Староседелец

  Зачленет на:
  27 мај 2012
  Мислења:
  67
  Допаѓања:
  24
  Ех духови, дали некој има преседено покрај гробишта ноќно време цела ноќ да неспија?
  Јас например го имам тоа направено цела ноќ седев на викендица која е 250м одалечена од гробишта а да биди уште поморничаво дента имаше пресен гроб, па вечерта немаше ништо така да јас неверувам во духови досега па ни отсега.
  Кој се плаши од духови нака повели со мене на викендица цела ноќ че седиме и че пијаме до гробишта.
   
  На Sweetgirl1605 и alba им се допаѓа ова.

Сподели: