Дубиоза Колектив | Црнобело Форум

Дубиоза Колектив

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
27
Битола

Како голем фан на Дубиоза решив да им посветам еден мој пост во кој на некој начен ке ги промовирам, ке дознаам нешто пповеке за нив од другите фанови во Македонија и барем малку ке се забавуваме со добра музика, па кој е заинтересиран нека повели нека остани на блогот…
Па да се запознаеме што е Дубиоза Колектив
Dubioza kolektiv is band from Bosnia founded in 2003 from members of Gluho doba against Def Age (Zenica) – Adisa Zvekic, Adis Zvekic, Almir Hasanbegovic – and Ornamenti (Sarajevo) – Brano Jakubovic and Vedran Mujagic. Latter, guitarist Armin Busatlic (ex- SCH, Beastly Stroke), a drummer Senad Suta and percussionist Orhan Oha Maslo joined Dubioza kolektiv.
Gramofon records released Dubioza’s first self-titled album in April 2004. In December 2004, Dubioza kolektiv second CD is released: EP Open Wide containing tracks featuring dub poet Benjamin Zephaniah and Mush Khan from Pakistani-UK band Fun-da-mental.
In June 2006 Dubioza kolektiv released a new album on Gramofon record company. The album Dubnamite, containing ten new songs, has been recorded in 2005/2006. Guests on the album are Defence and a French artist Niköll (Nicolas Cante).
Album “Firma ilegal” was released in March 2008 in Bosnia and Herzegovina through record label Ekipa. “Firma ilegal” is album is in Bosnian language. Guest artist on “Firma ilegal” album are Adnan Hamidovic a.k.a. Frenkie (track “Dosta”) and Gino Banana from Kultur Shock (track “Stav”). ( простете што е на англиски ама ме мрзи да преведувам, јбг)
Значи за оние кои не разбираат англиски, накратко Дубиоза Колектив е формирана во 2003 година од членовите на Орнаменти и Глухо доба. досега имаат издадено неколку албуми мегу кои најпознат е алмубот Фирма Илегал а нивни последен албум е Wild wild east ( ДИВИОТ ДИВ ИСТОК) . Досега имаат издадено многу синглови како и многу спотови кои се снимени на наразлични и доста интересни локации. мегу нвните најпознати спотови се валтер( Walter)


Дубиоза колектив се бенд кој во своите песни се обидува на некој начин да го пренеси незадоволството на граѓаните за политичката и економскта ситуација во Босна (која за жал е полоша и од оваа кај нас).
Во песната Валтер се пее за ликот и делото на познатиот босански херој Валтер и се упатува една порака дека еден ден кога и да било ке дојди некој како Валтер и ке промени се..
Пред последен нивен спот беше за песната Making money .
Одлична песна и подобар спот кој е посвете на оние со подлабоки џепови и на болната вистина дека тие се повеќе се богатата а останатите стануваат се посиромашни и се по звасни од нив.. спотот беше снимен во Катар..
Пред само 24 часа на регионалниот MTV канал беше промовиран новиот спот за песната Кокуз
иако ова песна е во нивниот предходен албум ( фирма илегал 2008) сепа дури сега доби нов спот.

И овој спот какои другите со своја посебна приказна и со интересна локација на снимање. Секој спот на Дубиоза си и ма своја симболика и своја приказна, исто како и текстовите на песните кои се оригинални и незаменливи.

Нивниот последен албум дивиот див исток можете да го најдите некаде на интернет за само 19 евра, па ако сакате да им помогнете купете го албумот ама се ми се чини дека ние балканците ке си го пронајдиме по набавна ( читај за безпари) ама јбг то сите сме кокузи…
Поздрав фанови на дубиоза и ајде кометирајте омилени псени и се друго..
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,270
9,112
1,683
Дубиоза Колектив?
Првпат слушнав за нив пред година дена.....Ја гледав песнава на некоја МК телевизија

потоа како краста ми се: 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
27
Битола
Беше некој лани на дубиоза и на сарс ко беја во Битола ...? па може мили па така не сум скокал целиот живот .. замислете од 11 почнав на HIgh control а завршив во 4 и пол на сарс ... нозете после 5 дена ме болеја не можев да се движам... На хај контрол се загревава ама ко дојдоја дубиоза м исе напрај кефо и се отепав до скокање и шуткање ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ShakaZulu

Libra

Староседелец
15 февруари 2012
208
327
673
и сите други.........
најјаки ми се
 

Ice_Man

Староседелец
16 февруари 2012
440
236
1,053
еее кај мене цела дискографија врти у плеерот по цел ден,, текстовите и се гром ,нема што..
бтв што значи она кокуз за мкд.никад неможев да разберам ? :D
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
27
Битола
кокуз тие човек шо има големи соништа не работи ништо, и сака секаде да оди , се да има ама нема пари па своите желби ги задоволува со сонување ...
еве ти на босански
Riječ ‚‚kokuz'' označava osobu koja trenutno nije baš u najboljem financijskom stanju, iliti drugim riječima - nema novca.