1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дуални души (Twin souls)

Дискусија во форумот 'Досие X на форумот' започната од Lena, 1 август 2014.

 1. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Веќе подолго време се сретнувам со тематиката на дуалните души така наречени души-близнаци и сеуште не можам со сигурност да кажам дали е тоа така или пак сето ова е само уште една new-age приказна.
  Се верува дека овие души се всушност една која е разделена во две човечки тела.
  Заедно би биле перфектни,нешто како јинг-јангот.
  Се верува дека секој од нас ја има својата дуална душа некаде и дека во одреден живот(после многу инкарнации ја сретнуваме истата).
  Душите се препознаваат преку тоа што се телепатски поврзани,чувствуваат неизмерна љубов измеѓу себе(која не се споредува со онаа обична емотивна љубов),чувствуваат поврзаност и воопшто кога ќе го погледнат дуалниот партнер во очи имаат чувство дека себе се препознаваат во него(во вистинска смисла на зборот).Потоа имаат чувство дека ја познаваат таа личност од некаде,иако никогаш пред тоа ја немаат сретнато.
  Едниот знае како другиот се чувствува во моментот,што размислува и каква е неговата внатрешна состојба.
  При првата средба имаат чувство на тресење,губење на тлото под нозете и слично.
  Љубовта измеѓу дуалните души е длабока и знае да биде многу болна.Самите не се свесни за што станува збор,понекогаш мн.често имаат чувство дека сосем го губат разумот и контролата над себе.
  Најчесто средбите на дуалните души се случуваат кога во нивниот живот има некаков пресврт и таа средба им ги покажува нивните лични дефицити и полињата на личниот развој на кои мора да се работи.
  Звучи како романтична приказна,но е нешто многу поразлично и за мене помистично од романтика.
  Што мислите вие околу оваа тема?
  Ви се случило ли да сретнете некој за кого би можеле да речете,ете тоа е мојата дуална душа и со сигурност знам,затоа што е поразлично од се до сега?
  Реалност или уште една илузија на новата ера?
   
  На BlackTulip и malo им се допаѓа ова.
 2. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,683
  Допаѓања:
  3,863
  Дац ? Ти си ?
   
 3. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  What?
   
 4. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  Тоа често се случува кај близнаците
  јас лично сеуште немам сретнато таква личност
   
 5. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  Еден период се залетав и мислев дека сретнав една таква личност ...за покасно да испадне дека не е така...разочарувањето беше големо...
  Мислам дека е уште една илузија на денешното време...бајка која би не’ водела напред да трагаме и бараме една таква душа....
  Премногу романтично и нереално според мене...
  Да, едно време и јас мислев дека постои нешто такво ама реалноста кажува нешто друго...
  Мислам дека сите ние кога во еден период ќе се заљубиме сите помислуваме дека сме ја нашле нашата сродна душа...половината која ни’ фалела...личноста заради која ни’ се тресат колената и заради која ни’ се превртува утробата...ама тоа трае кратко и на крајот секогаш испаѓа дека било заблуда...
  Така да, мое мислење...another new age story...
   
  На bonboonka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Сакам да ти пишам порака, ама имаш забрана... сакам да ти пратам линк од една книга каде што пишува за овие работи... ке ти се допадне и можеби ке најдеш некои одговори, мегутоа несакам да ја споделам јавно од причина што сметам дека не е за секого.
   
 7. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Морам да ви признам дека првпат слушам за дуални души,па не би било лошо да ни кажеш како се вика книгата,и зошто не е секого баш ме заинтригира.
   
  На BlackTulip му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Постојат повеќе или помалку компатибилни особи, кај оние со високо ниво на компатибилност се дешаваат јаки љубавни причи. Можеби има и особи кои се некомпатибилни со никого, којзнае. Дури и Хитлер имал велика љубав, Ева Браун со која го поделил последниот цијанид...
   
  На MoonFairy му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Да бидам искрена сето ова ми звучи како приказна за изгубените.Најсериозна сум.Не може да постои нешто кое не е докажано и мислам дека секој од нас се раѓа целосен.Така да не постои една душа-две тела.Сродна душа би било исто како и дуална душа.Исто мислам дњка луѓето толку многу се збунети од сите поими што веруваат во се нешто.
  Чинам секој пат кога се вљубуваме ни се чини дњка сме ја нашле сродната душа,секое пропаѓање на врска(или така силна љубов е болно).Секој ја знае болката на љубовта и чинам нема врска со дуални души.
  Кога ги читав изјавите на тие што
  као "демек" ја нашле својата дуална душа се изнасмеав.Се изнасмеав од причина што се од тоа што го пишуваа/тврдеа звучи како нешто што им дава надеж и утеха зошто целата таа врска не функционира.Ако не во овој живот,во следниот.
  Во кој следен?
  Од каде знаат дека ќе има следен живот?
  Кој го докажал тоа?
  Со други зборови филмчиња кои самите ги ствараат,чија идеја доаѓа од уште еден самонаречен "гуру".
  И ако не било тоа,таа дуална душа одиме понатаму.Следниот/следната е тој.
  Го губат времето и ја губат реалноста пред очите трагајќи по некаква идеја.
  Се нешто има по светов.
  И ако веруваме во се што ќе чуеме не знам каде ќе ни биде крајот.
  Мое мислење:
  new age story.
   
  #9 Lena, 3 август 2014
  Последна промена: 3 август 2014
  На bonboonka, MoonFairy, Outrider и уште 1 член му се допаѓа ова.

Сподели: