Државен испит за студенти | Црнобело Форум

Државен испит за студенти

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,399
5,901
1,683
Disco
Затоа што мене ми е чудно и несфатливо како може да се излезе на протест со некој што после кога ќе дојде време за работа ќе биде примен одма и на што е можно повисока функција а јас со диплома и се ќе си работам во паркови и зеленило. Знам сега ќе ми кажете не се гледало тоа кој која вера е, сите сме исти, не, не сме сите исти. Точно е дека не се сите албанци исти и дека има кај нив и добри луѓе, дури и подобри од наши, ама тие албанци не се тука кај нас. Кај нас се оние што во секој момент можат да те убијат во автобус или на улица, оние кои ги земаат работните места на тие кои стварно ги заслужуваат, мислиш сите албанци кои излегоа на протестов учат по цели недели и до касно навечер? Учат како да не, нив им е загарантирано работно место уште пред да станат студенти. Протестот во 1997 беше пример како требаше и денес, не за бројката. Ете затоа не ми е јасно зашто има такви што ги поддржуваат и албанците, тие исти албанци кои во дадена прилика би ви го земале работното место и тие исти кои ќе ве убијат на улица.

Ајде, кажете дека не сум во право, го очекувам тоа. Јас да бев студент не излегував на протест ако имаше и само еден албанец, а не па да има и пароли на албански. Кој е тој јазик? Разбира некој што пишува? Тоа ти е исто како да одиш во Албанија и да протестираш со македонски пароли, пази да не те остават.

А шо хунзите се нешто повредни од арнаутите, морално супериони?:rofl Симбиотични се до даска, само шо не признава никој. Разликата е шо арнаутите се понасилни а хунзите се подмукли и повеќе крадат под маската на легалноста, тие од протестот од 1997 шо биле, сега ги имаш на власт, нели целта била високо патриоцка да не се дава образовање на арнаутски. Истите тие се во коалиција со агресори на РМ и воени злочинци-арнаути, па дури и ги аминуваа.
Ако овој протест е по ист терк тогаш ликовите од овие протести сакаш да ти бидат власт во 2031, во коалиција со арнаути-злочинци кои убивале во 2018? :kafe
Па ти види сега...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and existence

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Сите овие случувања и недоверба кон универзитетите (така разбрав?!) од страна на Владата, само ме стимулира повеќе да седнам да го набубам материјалот по Минирање (имам предмет за полагање) и да изминирам одредени објекти. Само ми треба малку време и спонзор. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and Outrider

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,653
1,683
Normandy
Знам дека партиската политика не е дозволена да се дискутира, затоа ќе се обидам што позаоблено да го искажам своето гледиште околу ова.
Убаво е што Оливера го викнала него, но искрено кога ги прочитав нејзините најавни статуси за нејзиниот вечерашен гостин, ништо на светот не ме изненади за неговите истропани глупости. Повеќе од јасно е неговата улога како министер послушко/потрчко, дека рибата смрди од главата а не од средината или опашот. Со ова можеби и се покажува реалната слика за тоа кој навистина ни го води образованието, (како бе до сега не се знаеше, хм), но мислам за следниот круг Оливера попаметно е да викне некој покомпетентен да ги објасни работите како би можеле да се подобрат. Дечките од пленумот се секако далеку попаметни. Мислам и беа еднаш викнати пред 2 емисии.
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,525
14,437
1,683
Таму каде што треба
Знам дека партиската политика не е дозволена да се дискутира, затоа ќе се обидам што позаоблено да го искажам своето гледиште околу ова.
Убаво е што Оливера го викнала него, но искрено кога ги прочитав нејзините најавни статуси за нејзиниот вечерашен гостин, ништо на светот не ме изненади за неговите истропани глупости. Повеќе од јасно е неговата улога како министер послушко/потрчко, дека рибата смрди од главата а не од средината или опашот. Со ова можеби и се покажува реалната слика за тоа кој навистина ни го води образованието, (како бе до сега не се знаеше, хм), но мислам за следниот круг Оливера попаметно е да викне некој покомпетентен да ги објасни работите како би можеле да се подобрат. Дечките од пленумот се секако далеку попаметни. Мислам и беа еднаш викнати пред 2 емисии.
Убаво си кажуваш,рибата си смрди од главата.Јасно ни е на сите нас каде е главата,ама да се ''насмееме'' на човек за пример како треба еден министер за (не)образование да биде.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,399
5,901
1,683
Disco

Власта носи нови закони, еден за употреба на non-lethal оружје од страна на цајкани при `нарушување на јавен ред и мир` а друг за казнување на професори кои нема да го спроведат законот за екстерно до 30К еура и 3 години робија. Лани купија нови оклопни транспортери за цајканите и водени топови. Иако е тешко да се разликува чмар од припадник на власт/партија очигледно панично им се стиска истиот при најмали знаци на револт.
Иначе се` по старо :)