Допинг

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,762
788
1,133
Skopje
Дали и колку е корисен една допинг процес кој се користи во спортот , здравствени последици и придобивките од него ???
Сведоци сме на повеке допингувани спортисти , поголем дел он нив еве во фудбалот , кошарката , рагби итн кој го практикуваат допингот на клучните играчи во важни мечеви !?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Како мислиш колку е корисен и кои се придобивките? Се знае зошто се зема допинг, за да се победи.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Што ќе им е допинг во рагби? Малку сила имаат демек па да имаат повеќе.
За мене тие што се допингуваат не се спортисти, најглупа работа ми е тоа. Ако си добар победи поштено, ама изгледа не се па затоа мора да се лапне нешто.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,270
1,183
Disco
Динамофци се издрогирале јако за да го победат Арсенал и да се изборат за нов државен празник во `рвацка. Нажалост, дупките во правилата им пружаат можност за превари, треба сите 18 или колку и да се во ростер да одат на тестирање.
Едно време се дигна галама со оној бициклистот амерички а најпознат случај е немачка во фудбал кога напукани со амфетамини ја тепале маџарска во финале на СП :kafe
 
  • Like
Реакции: existence

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,762
788
1,133
Skopje
Во рагби се дробат од земање допинг супстанци , поготово 2цата тркачи што се , во фудбалот тоа е мислам дека најчесто ,да за експлозивност и физичка издржливост , само знам дека после утакмицата многу болат мускули ,а највеќе стомак , а највеке зимаат Ефедрин ;) , едно мислам беше 2 или 3 саата пред утакмица !!!!
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,762
788
1,133
Skopje
@Altaïr баш на тие што се спортисти и од кој се очекува највеќе во глобала им се даваодредена количина ,а не секогас и нормално со консултација на нивен доктор , немозе секој да се допингува , и не значи кога на некој му прават допинг тест ако е позитивен дека внесувал недозволени супстанци !
Има одредени витамини кој се дозволени ,а даваат енергија нормално минимално е тоа , зборот ми беше позитивен мозе да покаже и од капки за нос ,пример ако спортистот ставал капки за ноос може и тоа да покаже што не значи дека е на допинг !!
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Колку многу од нашиве политичари се допингуваат за да можат да ги издржат состаноците, обврските идр....инаку ке клапнеа брзо.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,762
788
1,133
Skopje
Orhidejce , imas apcinja takvi vo apoteka odnosno vitamini , toa ne e doping kako prvo , doping e nedozvolena supstanca ,a oni ne se sportisti so toa sto bi ispocrkale od toa , ima ampuli takvi i mn pomagaat so site vitamini i te drzi svez cel den , a isto i ovosjeto mesano dava takva .sila ..
 
  • Like
Реакции: Altaïr

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Orhidejce , imas apcinja takvi vo apoteka odnosno vitamini , toa ne e doping kako prvo , doping e nedozvolena supstanca ,a oni ne se sportisti so toa sto bi ispocrkale od toa , ima ampuli takvi i mn pomagaat so site vitamini i te drzi svez cel den , a isto i ovosjeto mesano dava takva .sila ..
какви ампули, какви витамини...на нос со шмркање не се земаат витамини.