Домашни правила | Црнобело Форум

Домашни правила

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,412
1,103
Мислам дека немаме правила, барем не пишани до кои мора строго да се држиме. Нормално во текот на годините со воспитувањето, со начинот на живеење сме создале некои вредности, верувања, принципи и култура кон кои доброволно без некој притисок се придржуваме. Ако баш морам да напоменам “правило“ тоа би било гуд најт кис :)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,653
1,683
Normandy
Иаме неколку, за да функционираме поефикасно. Иаме направено ред за миење садови и фрлање ѓубре. Поради тоа што располагам со слободно време, јас сум задолжен да го правам ручекот на трпеза. Чистењето е распоредено на три еднакви дела. Еден усисава, друг чисти прашина со крпа а трет тоалет и бања со хемикалии.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ~ Скарлетка ~

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
33
Скопје
-Осеќај се као дома,али со осет.
-Ако сакаш чаша вода,земи си сам,често ме мрзи.

тотално се пронајдов себеси во овие две :D посебно во второто и сите мои гости знаат точно каде се чашите и приборот за кафе пошто и тоа никад не го правам јас

а вие што не функционирате според правила тотално ве разбирам... кој сака цел живот да му тече по правила и прописи? ама вака така, сигурно неколку од горенаведените ги применувате on a daily basis :) а за да не звучи толку страшно повеќе звучат како поттикнувачи, се согласувам Electra
 

МиГ 21

Староседелец
12 ноември 2012
1,252
2,458
1,133
Прилеп
е тоа важи само за во мојата соба ... иначе за во цела куќа.. пушачи се моите .. хехе
Кај нас никој не пуши, па и гостите пушачи го почитуваат тоа и никогаш не палат цигари додека се кај нас.:cool:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: apple-girl

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
33
Скопје
Има само едно правило:
- „ У овој просторији се не пуши “
е тоа важи само за во мојата соба ... иначе за во цела куќа.. пушачи се моите .. хехе

е за жал во новата дома двајцата сме пушачи ама кај нас правилото е на спратов не се пуши! (worried)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МиГ 21 and apple-girl